Tarihiyle görenleri büyüleyen İstanbul semti Samatya’da gezilecek yerler

0

İstanbul’un en şahsına münhasır semtlerinden bir tanesi de şüphesiz ki Samatya. Bugün de Ajanda İstanbul olarak sizlere İstanbul’un en tarihi semtlerinden bir tanesi Samatya’yı anlatacağız. Samatya gezilecek yerler listemiz ile karşınızdayız.

İstanbul’daki en eski yerleşim yerlerinden birisi olan Samatya Fatih ilçesine bağlı. Zamanında özellikle de Şener Şen ve Türkan Şoray gibi duayen oyuncuların başrolünü paylaştığı İkinci Bahar dizisiyle popülerliğine popülerlik katmıştı. Zaman geçtikçe eskiye olan özlem de artıyor. Eski diziler de, eski görüntüsünü koruyan semtler de yeniden popüler hale gelmeye başlıyor.

Samatya da eskiye özlem duyanlar tarafından adeta yeniden popüler yapılan semtlerden bir tanesi. Türkiye’deki en eski yerleşim yerlerinden bir tanesi olan Samatya semti ismini Bizans döneminden alıyor. Zamanında bulunduğu bölgeden çok fazla kum çıkarıldığı ve kumlu ıslak bir zemine sahip olduğu için kendisine Bizans zamanında bu isim verilmiş.

Sıcacık mahalle kültürünü günümüz şartlarında bile koruyabilen Samatya semtinde çokkültürlülük ve hoşgörü hakim olmuş her zaman. Üç ilahi dini ve farklı etnik kimlikleri bir potada eritebilen Samatya’da Ermeniler, Rumlar, Yahudiler ve Türkler yan yana ve kol kola yaşamış yıllarca. Arnavut kaldırımlı sokakları, sahiplerinin adıyla anılan balık mekanları, balıkçı kahveleri ve balıkçılık kültürüyle de her zaman İstanbulda ilgi duyulan semtlerden bir tanesi olmuştur. Burada mutlaka görmeniz gereken bazı önemli yerleri sizler için derledik. İşte karşınızda Samatya gezilecek yerler listesi.

Samatya Balık Müzesi 

Samatya Balık Müzesi
Samatya Balık Müzesi

Fatih ilçe sınırlarında bulunan meşhur Samatya semtine yolunuz düştüğü zaman mutlaka görmeniz gereken yerler başında şüphesiz ki Samatya Balık Müzesi geliyor. Sadece 15 farklı balık türüyle hayata kazandırılan bu müzede günümüzde 700’den fazla farklı balık türü sergileniyor. Üstelik bu müze hiçbir yardım alınmadan tamamen kişisel gayretler sayesinde kurulmuş. Kocamustafapaşa Çevre Koruma ve Balıkçılar Derneği Haydar Deniz tarafından 1991 yılında hayata kazandırılan Samatya Balık Müzesi günümüzde de varlığını balık müzesi olarak korumaya devam ediyor. Samatya Balık Müzesi Samatya sahil yolu üzerinde bulunuyor.

Samatya Surp Kevork Ermeni Kilisesi

Surp Kevork Ermeni Kilisesi

İstanbul’daki en eski Ermeni Kilisesi olan Samatya Surp Kevork Ermeni Kilisesi Samatya’ya gezmeye gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken önemli tarihi yerlerden bir tanesi. Samatya gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alan Surp Kevork Ermeni Kilisesi halk arasında daha çok Sulu Manastır olarak biliniyor. İçerisinde bir ayazma ( kutsal su) bulunduğu için Sulu Manastır ismiyle de anılan kilise, 1886 ile 1887 yılları arasında inşa edilmiş 11. Yüzyıldan günümüze kalan eski bir Bizans kilisesi. Tarihiyle olduğu kadar mimari özellikleriyle de dikkat çeken kilise, Samatya mutlaka görülmesi yerler arasında ilk sıralarda bulunuyor.

Samatya Aya Mina Rum Ortodoks Kilisesi

Aya Mina Rum Ortodoks Kilisesi

Samatya geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken tarihi yapılardan bir tanesi de 18. Yüzyıldan bu yana varlığını koruyan Samatya Aya Mina Rum Ortodoks Kilisesi’dir. Kilise, Ayios Minos Kilisesi ismiyle de anılır. Samatya’da bulunan bu kilise Rumlara ait bir ortodoks kilisesi olarak hizmet vermektedir. İnşası 1833 yılında başlanmış ve yine aynı yıl içerisinde tamamlanmıştır. Tarihi kilisenin mimarı ise Konstantis Yolasığmazis’tir. Bu tarihi yapı da Samatya gezilecek yerler listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

Tarihi Samatya Meydanı

Tarihi Samatya Meydanı

2000’lerin başında ATV ekranlarında yer alan İkinci Bahar dizisini hatırlamayan yoktur. Sıcacık mahalle atmosferi, kasabı, manavı, Ali Haydar’ın Yeri, Vakkas’ın Yeri ile adeta akıllara kazınmıştır. İkinci Bahar dizisinin birçok sahnesi de Samatya Meydanı’nda çekildi. Merdivenli yolu, eski evleri ve arnavut kaldırımları ile sıcacık bir meydan burası. Hâlâ daha o tarihi ve sıcacık havasını korumayı başarıyor. Bu tarihi meydan da bu sebeple Samatya Gezilecek Yerler listemizde ilk sıralarda yer alıyor. Fatih ilçesinin bu tatlı semti Samatya’ya yolunuz düştüğünde bu meydanın sıcak havasını da solumadan dönmeyin deriz.

Ali Haydar’ın Yeri İkinci Bahar

Ali Haydar’ın Yeri İkinci Bahar

Eminiz ki birçok kişi yazıyı okumaya başladığı ilk andan beri Samatya Gezilecek Yerler listesinde Ali Haydar ustanın ünlü kebapçı dükkanının da olmasını beklemiştir. 2000’li yılların başlarında fenomen olan ve milyonları adeta televizyon ekranına kilitleyen İkinci Bahar dizisinin çekildigi mekanların başında gelen Ali Haydar’ın Yeri de ilk günkü gibi ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Burası da o dizideki meşhur merdivenlerden de hatırlayacağınız üzere Samatya Meydanı’ndaki merdivenlerin hemen altında bulunuyor. Eğer ki yolunuz bu sıcak ve çokkültürlü semte düşerse tarihe daha yakından tanıklık edebilmek için burayı da ziyaret etmeyi ihmal etmeyin deriz.

Ajanda İstanbul ailesi olarak sizler için hızlandırılmış bir Samatya Gezilecek Yerler listesi hazırladık. Umarız bu tarihi semti ziyaret eder ve anılarınız arasına eklersiniz. Şimdiden herkese keyifli geziler.

Ajanda İstanbul/2020

 

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!