Doğu ile Batı’yı buluşturan görkem: Sirkeci Tren Garı Müzesi

0

Ajanda İstanbul ailesi olarak bugün size yakın zamanda gezdiğimiz ve büyük bir keyif aldığımız Sirkeci Tren Garı ve Sirkeci Tren Garı Müzesi ‘ni tanıtacağız.

İstanbulluların hemen hemen hepsi Sirkeci Tren Garı’nın ne kadar gösterişli bir dış görüntüsü olduğunu bilir. Doğu medeniyeti ile Batı medeniyeti arasında köprü işlevi gören nadide eserlerden bir tanesi olan Sirkeci Tren Garı’nın mimarı bir Alman.

Doğu ile Batı’yı kavuşturan tarihi raylar

Jasmund ismindeki Alman mimar Sirkeci Tren Garı’nı tasarlamaya başlamadan önce iki medeniyet arasında bir köprü oluşturulacağı düşüncesinden yola çıkmış. Bu sebeple de tarihi garın her detayında hem Doğu’dan hem de Batı’dan izler bulunuyor. İstanbul kentinin Batı medeniyetinin sona erip de Doğu medeniyetinin başladığı nokta olarak kabul edilmesi nedeniyle mimarisinde de bu özelliğine sadık kalınması hedeflenmiş.

Geçmişten günümüze uzanan tarihi bir yolculuk

Günümüzdeki Sirkeci Tren Garı’na baktığımızda yapının sadece iki medeniyet arasında köprü kurmakla kalmayıp aynı zamanda geçmiş ve gelecek arasında da köprü kurduğunun farkına varıyoruz. Sirkeci tramvay istasyonu karşısında heybetli olduğu kadar zarif görüntüsüyle de dikkat çeken yapının bir bölümü banliyö hat bir bölümü de Marmaray istasyonu olarak kullanılıyor.

Sirkeci Tren Garı Müzesi sıcacık atmosferiyle ziyaretçilerini bekliyor 

Zamanında Avrupa ülkelerine açılan bir kapı niteliğinde olan yapı günümüzde ne yazık ki bu şekilde kullanılmıyor. Ancak bizi o zamanlara götürebilecek güzel bir alternatif var; Sirkeci Tren Garı Müzesi. 

15 yıldır yeni nesillere demiryolu sevgisini aşılıyor

23 Eylül 2005 tarihinde var içerisinde 45 metrekarelik bir alan üzerinde hayata kazandırılan müze tarihte nostaljik bir yolculuk yapmak isteyen şehir romantiklerinin ilk adresi olmalı.

Bundan 15 yıl önce Türk halkına demiryolu yolculuğu sevgisini aşılamak ve özellikle de gelecek neslin eskiden kullanılan önemli eşyaları tanımasını sağlamak için kuruldu.

Trenlerin geliş saatlerini haber veren devasa çanlar, yemekli vagonda kullanılan beyaz porselenden tabak takımları, oymalı kompartıman koltukları aklınıza gelmeyecek türlü eşya bu müze içerisinde ziyaretçilerini bekliyor.

Müze içerisinde 300 tarihi eşya sergileniyor

Sirkeci Tren Garı Müzesi içerisinde yaklaşık 300 eşya bulunuyor. Sirkeci Tren Garı ile ilgili objeler bulunduğu kadar şu anda kullanım dışı olan birimlerle ilgili de eşyalar bulunuyor.

Kuruluşun daha önceki hizmet birimlerinden olan hastaneler ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Meslek Lisesi ve TCDD Pratik Sanat Okulu içerisinde kullanılan önemli eşyalar da yine müzede ziyaretçilerini bekliyor.

Sirkeci Tren Garı Müzesi içerisinde ayrıca 19. yüzyıl Osmanlı döneminden kalma birçok eşyaya da yer veriliyor. Bunlar arasında çeşitli vesikalar, evraklar, planlar ve proje taslakları da bulunuyor.

Tarihin tozlu sayfalarında bir gezintiye hazır olun

Girişinde ziyaretçilerini nostaljik bir tren maketiyle karşılayan Sirkeci Tren Garı Müzesi  sarı loş ışıklı ve ahşap yoğunluklu dekorasyonuyla içeri girildiği ilk andan itibaren tarihin tozlu sayfalarında bir gezintiye çıkartıyor görenleri.

İstanbul’un en güzel tarihi yapılarından bir tanesi olan Sirkeci Tren Garı içerisinde yer alan Sirkeci Tren Garı Müzesi şehirde mutlaka görmeniz gereken müzeler arasında yer alıyor.

Eğer ki Marmaray hattını sık sık kullanıyorsanız her zamanki saatinizden bir yarım saat önce gelmeniz bile bu nostaljik müzeyi gezebilmeniz için yeterli.

Sirkeci Tren Garı Müzesi ücretsiz ziyaret edebileceğiniz müzeler arasında

Sirkeci Tren Garı Müzesi Pazar ve Pazartesi günleri hariç haftanın geri kalan tüm günleri sabah saat 09.00 ile öğleden sonra 15.30 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Üstelik müzenin girişleri haftanın her günü ücretsiz. İstanbul’da ücretsiz müze ve kültür sanat aktivitesi arayanlar için de eşi benzeri bulunmayan bir alternatif.

Ajanda İstanbul ailesi olarak İstanbul’da koronavirüs kısıtlamaları ve tedbirleri kapsamında gezebileceğiniz durakları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Maske, mesafe ve hijyen kurallarına sadık kalarak yoğunluğun az olduğu saatlerde Sirkeci Tren Garı Müzesi ziyaretlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ajanda İstanbul

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!