İstanbul’da mutlaka görmeniz gereken tarihi tatlıcılar

0

Türkiye’nin en büyük şehri İstanbul. Kültür sanat, ekonomi, eğitim, sağlık alanlarında olduğu gibi yeme içme alanında da alternatifsiz, rakipsiz bir şehir.

Ajanda İstanbul ailesi olarak tatlı severlere özel bir liste hazırladık. İstanbul’da mutlaka görmeniz gereken tatlı dükkanlarını listeledik. Şekerciler, çikolatacılar, baklavacılar… Ağzımızın suyunu akıtan tüm lezzetler bu listede. Lafı daha da uzatmadan İstanbul’da mutlaka görmeniz gereken tatlıcılar listemize geçelim.

Şekerci Cafer Erol/ Kadıköy

Şekerci Cafer Erol
Şekerci Cafer Erol

İstanbul Anadolu yakası ilçelerinden Kadıköy’de bulunan Şekerci Cafer Erol özellikle de son zamanlarda sosyal medyanın da etkisiyle iyiden iyiye popüler olan bir mekan. İçerisinde satılan birbirinden lezzetli şeker ve çikolataları ile olduğu kadar rengarenk ve görenleri büyüleyen dekorasyonuyla da dikkat çekiyor. 1807 yılında Osmanlı tatları ile yolculuğuna başlayan Şekerci Cafer Erol günümüzde hem geleneksel hem de modern lezzetleri bir arada sunuyor. Şerbetli tatlılar, drajeler, çikolata çeşitleri, lokum çeşitleri ile ünlü olan mekanda aynı zamanda özel gün ve davetler için de ürünler ve paketler hazırlanabiliyor. Yolunuz Kadıköy’e düşerse uğramadan dönmeyin diyebileceğimiz şirinlikte çok güzel bir tatlıcı. Kadıköy tatlıcılar listemizdeki ilk sıraya burayı yerleştirdik.

Ali Muhittin Hacı Bekir/Eminönü/Beyoğlu

Ali Muhiddin Hacı Bekir Eminönü
Ali Muhiddin Hacı Bekir Eminönü

Ali Muhittin Hacı Bekir de tatlıcılık konusunda Osmanlı’dan günümüze uzanan bir lezzet durağı. Şekerlemeleri, lokmaları, lokumları, şerbetli ve sütlü tatlıları ile adeta tatlı sevenlerin uğrak noktası. Hizmet kalitesinden ve müşteri memnuniyetinden hiçbir şekilde ödün vermeden 1777 yılından beri hizmet vermeye devam eden Ali Muhittin Hacı Bekir de İstanbul’da mutlaka uğramanız gereken tatlı mekanlardan. Unutmadan şunu da ekleyelim Ali Muhittin Hacı Bekir’de bizim favorimiz geleneksel akide şekerleri. Emin olun diğer yediğiniz tüm akide şekerlerini unutacaksınız. Birçok yerde şubesi olan firmanın en favori mekanları ise Eminönü ve Beyoğlu şubeleri diyebiliriz. Beyoğlu tatlıcılar listemizde de üst sıralarda yer alabilecek bir mekan.

Asuman/Kadıköy

Asuman
Asuman

Yine İstanbul Anadolu yakasındaki Kadıköy ilçesinde bulunan ve özellikle de çikolatalarıyla ünlü bir tatlıcı ile karşınızdayız. Kadıköy ilçesinde hizmet veren Asuman özellikle çikolata sevenlerin buluşma noktası. Tatlı konsepti ile de tam instagram için fotoğraf çektirmelik bir mekan diyebiliriz. Sevdiklerinizle vakit geçirmek için uğrayabilirsiniz. Dilerseniz yakınlarınıza götürmek için karışık çikolata paketleri hazırlatabilirsiniz. Kadıköy tatlıcılar listemizde üst sıralarda yer alan bir mekan.

Baylan Pastanesi/Kadıköy 

Baylan Pastanesi
Baylan Pastanesi

İstanbul’un en iyi en özel tatlıcılarının buluşma noktası Kadıköy’de en sevilen mekanlardan biri de şüphesiz ki Baylan Pastanesi. İlk şubesini her ne kadar Beyoğlu’nda açmış olsa da İstanbul’un farklı semtlerinde de hizmet vermeye devam ediyor. Bunlardan en ünlü olanlardan bir tanesi de Kadıköy şubesi. Gerçekten görülmeye değer bir yer. Türkiye’de pastanecilik geleneğinin en eskilerinden. Hatta 100 yıla yakın tarihiyle ülkedeki en eski pastane olma unvanına da sahip. Özellikle de trüf pastasıyla meşhur. Tatlı konsepti, nostaljik atmosferi, samimî iç mekan tasarımıyla görenleri adeta ilk görüşte içine çeken bir yer. Yolunuz buralara düştüğünde mutlaka uğrayın bir dilim pastalarının tadına bakın deriz. Kadıköy tatlıcılar listemizin en özel mekanlarından bir tanesi.

Fatih Sarmacısı/Fatih 

Fatih Sarmacısı
Fatih Sarmacısı

Adından da anlaşılacağı üzere İstanbul Avrupa yakasının Fatih ilçesinde bulunan Fatih Sarmacısı şehrin en eski lezzet duraklarından bir tanesi. Kremalı ve son derece hafif pofuduk tatlı sarmalarıyla meşhur. Yerli Fatihlilerin olduğu kadar şehrin her noktasından misafiri bol olan bu tatlıcı, farklı ve nostaljik tatlar sunmak konusunda bire bir. Yolunuz tarihi yarımadaya düşerse bir de sarma yemelisiniz. Fatih tatlıcılar listemizin ilk sırasında yer alıyor.

İnci Pastanesi/Beyoğlu 

İnci Pastanesi
İnci Pastanesi

İstanbul Avrupa yakasının tarihi semtlerinden Beyoğlu’nda bulunan İnci Pastanesi de yine nostalji dolu bir yer. Şehirdeki en eski pastanelerden bir tanesi olan İnci Pastanesi yıllardır müdavimleriyle anılan bir mekan. Sıcacık atmosferi ve tarihi yapısıyla tatlı olduğu kadar turistik değere de sahip bir mekan. Yolunuz Beyoğlu’na düştüğünde gezilecek yerler listenize burayı da ekleyin deriz. Beyoğlu tatlıcılar listesinde üst sıralarda.

Elbette ki İstanbul’da yüzlerce hatta belki de binlerce tatlı mekan var. Ancak biz özellikle Fatih, Kadıköy ve Beyoğlu ilçelerinde bulunan en sevdiğimiz ve en eski mekanlara yer verdik. Sadece tatlıları ile meşhurlukları değil; estetik, tarihi ve turistik değerleri de var bu mekanların. Bu nadide şehirde sonsuz alternatifler arasında size bir nebze olsun yardımcı olmak istedik. Eee, ne demiştik bizden önermesi sizden gezmesi. Şimdiden herkese afiyet olsun.

Ajanda İstanbul/2020

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!