İstanbul’un en iyi organik semt pazarları

0

İstanbul hem ekonomisi hem de nüfusuyla Türkiye’nin en büyük şehri. Bu nedenle bir-çok farklı alanda alternatifleri de bünyesinde bulunduran bir şehir. Organik semt pazarları da bunlardan bir tanesi.

Herkesim bildiği gibi organik ürünlere olan ilgi hem dünyada hem de Türkiye’de git gide daha da popüler hale gelmeye başladı. Ayrıca hiçbir katkı maddesi kullanılmadan tamamen doğal olarak yetiştirilen organik tarım ürünlerinin insan sağlığına olan faydaları da saymakla bitmez. Süper marketlerde çok fahiş fiyatlarla sunulan bu ürünlere semt pazarlarında nispeten daha uygun fiyatlarla rastlamak mümkün. Yurdun dört bir yanından gelen organik tarım ürünleri haftanın her günü başka bir lokasyonda alıcılarını bekliyor.

Bizler de Ajanda İstanbul ailesi olarak sizler için İstanbul’un en iyi organik semt pazarları listesini hazırladık.

Feriköy Organik Pazarı

Feriköy Organik pazarı

İstanbul Şişli ilçesinde bulunan Feriköy semtinde cumartesi günleri kurulan Feriköy Organik pazarı her hafta farklı ilçelerden gelen organik hida avcılarının buluşma noktası. Yurdun dört bir yanından gelen organik ürünler burada İstanbulluların beğenisine sunuluyor. Malatya kayısısı, Anamur muzu, halis muhlis Karadeniz çayı. Aklınıza gelebilecek her türlü organik tarım ürünü burada satılıyor. Istanbul’daki birçok organik semt pazarına göre daha çok rağbet gören bir yer. Çünkü şehrin tam ortasında. Üstelik ulaşım da çok kolay. İstanbul en iyi organik semt pazarları listemizde ilk sıralarda yer alan Feriköy Organik pazarı organik hida avcılarının mutlaka uğraması gereken yerlerin başında geliyor.

Kadıköy Organik Pazarı


Kadıköy Organik Halk Pazarı

İstanbul’un en büyük ve merkez ilçelerinden bir tanesi olan Kadıköy’de de büyük bir organik pazar kuruluyor. Haftanın bir günü kurulan pazarda yine yurdun dört bir yanından getirilen tamamen organik ürünler İstanbulluların beğenisine sunuluyor. Aklımıza gelebilecek her türlü ürünün organik halini bulabileceğiniz bu organik semt pazarı özellikle de İstanbul Anadolu yakasında ikamet eden organik gıda avcılarının her hafta buluşma yeri. İstanbul’daki en iyi organik pazarlar listemizin ikinci sırasındaki pazar ise Anadolu yakasında alıcılarını bekliyor.

Beylikdüzü Kapalı Organik Pazarı

Beylikdüzü Kapalı Organik Pazar
Beylikdüzü Kapalı Organik Pazar

Beylikdüzü kapalı pazar alanında her haftanın bir günü kurulan organik semt pazarı özellikle de üçüncü bölgede ikamet eden organik gıda avcılarının uğrak noktası. Ülkenin çeşitli lokasyonlarından en iyi organik tarım ürünlerinin getirildiği pazar Beylikdüzü kapalı pazar alanında her hafta alıcılarını bekliyor. Anadolu yakasında ikamet edenler için çok uzak bir tercih olsa da zengin alternatifleriyle konunun meraklılarını bir şekilde kendine çekmeyi başarıyor. İstanbul’un en iyi organik semt pazarları arasında bulunan Beylikdüzü Kapalı Organik semt pazarı tüm ulaşım zorluklarına rağmen organik gıda müdavimlerinin gözbebeği konumunda.

Sarıyer Organik Halk Pazarı

Sarıyer Organik Halk Pazarı

Sarıyer Belediyesi’nin teşvikleri ve girişimleri ile kurulan bir organik pazar burası. Biliyorsunuz ki Sarıyer, İstanbul’daki en yeşil ilçelerden bir tanesi. Hâlâ daha bünyesinde tarım emekçileri barındıran nadide bir modern yaşam köyü. Zamanında Sarıyer Belediyesi buradaki tarımı teşvik etmek için tamamen yerli halkın üretimlerinin sergilendiği bu pazarı kurmuş. Sarıyer halkının üretimlerinin satıldığı Sarıyer Organik Halk Pazarı günümüzde organik gıda alışverişi yapılabilecek en iyi halk pazarlarından bir tanesi. Taze ve organik sebze ve meyve alabileceğiniz bu pazar, ilçenin kendi üretimlerinin satıldığı bir yer olduğu için muadili organik semt pazarlarına göre nispeten bir parça daha makul fiyatlı da denebilir. İstanbul’daki en iyi organik semt pazarları listesinde bu nadide halk pazarı da ilk sıralarda yer alıyor. Özellikle de Avrupa yakasında ikamet eden organik gıda avcılarının yolunu düşürldüğünde pişmanlık duymayacağı yerlerden.

Bakırköy Organik Halk Pazarı

Bakırköy Organik Halk Pazarı
Bakırköy Organik Halk Pazarı

İstanbul Avrupa yakasında şehrin en merkezi konumlarından birinde yer alıyor Bakırköy Organik Halk Pazarı. İstanbul’da ziyaret etmeniz gereken en iyi semt pazarlarından bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Yurdun dört bir yanından getirilen çeşitli organik ürünler burada satılıyor. Diğer organik ürün satan pazarlardan farkı ise yiyecek dışında organik temizlik ve kozmetik ürünlerinin de satılıyor olması. Bu nedenle müdavimi muadili pazarlara gire biraz daha fazla. Her hafta cuma günleri saat sabah 10.00 ile akşam 20.00 arasında ziyaretçilerini bekliyor. Airport Alışveriş Merkezi’nin hemen arkasında bulunan açık otopark alanı üzerinde kuruluyor. Organik gıda müdavimlerinin mutlaka görmesi gereken organik semt pazarları arasında yer alıyor. Eğer ki bir cuma günü yolunuz Bakırköy ilçesine düşerse bu organik pazara da uğramadan dönmeyin deriz.

Zeytinburnu Organik Halk Pazarı

Zeytinburnu Organik Pazar
Zeytinburnu Organik Pazar

Yine İstanbul Avrupa yakasında bulunan büyük bir organik semt pazarı ile listemize devam ediyoruz. İstanbul’da hem zengin seçenekleri hem de merkezi konumu ile rağbet goten organik semt pazarlarından bir tanesi de Zeytinburnu Organik Halk Pazarı. Yolunuz ilçeye düşerse burayı da eş geçmeyin deriz. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden getirilen organik tarım ürünlerini müdavimleri ile buluşturan pazar, Merkezefendi Camiinin hemen yanında konumlanıyor.

Maltepe Organik Semt Pazarı


Maltepe Organik Halk Pazarı

 

Maltepe Organik Halk PazarıBu sefer listemize daha çok Anadolu yakasında ikamet eden okurlarımızı sevindirecek bir öneri ile devam ediyoruz. İstanbul en iyi organik pazarları listemizin bir diğer ismi de Maltepe ilçesinde bulunan Maltepe Organik Semt Pazarı. Organik gıda avcılarını önemli ölçüde mutlu edebilecek niteliteki bu pazar ilçeye yunuz düştüğünde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Ajanda İstanbul ailesi olarak hazırladığımız İstanbul’daki en iyi organik pazarlar listemiz bu şekilde. Herkese sağlıklı ve organik bir yaşam diliyoruz. Ne demiştik, bizden önermesi sizden gezmesi. Herkese keyifli gezmeler keyifli alışverişler.

Ajanda İstanbul/2020

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!