Klasiklerden korkanlara kolay okunabilecek 5 dünya klasiği

0

Birçok insan klasik eserleri okumaktan korkar; ya anlayamayacağını ya da sıkılacağını düşünür. Özellikle kitap okuma alışkanlığını yeni kazanmaya ya da uzun zamandır okuma alışkanlığını besleyemeyenler için klasik eserleri okumak her zaman göz korkutucu olmuştur. Klasiklerden korkanlar için kolay okunan 5 klasik kitabı derledik.

İnsan Neyle Yaşar?/ Tolstoy

Ünlü Rus romancı Tolstoy‘un İnsan Neyle Yaşar? eserini duymayanlar var mıdır acaba? Dünyaca ünlü bir klasik olan İnsan Neyle Yaşar?, edebiyat dahilerinden Tolstoy’un en sevilen eserlerinden bir tanesi. Farklı öykülerden meydana ve oldukça kolay okunan bu eser konusu itibariyle de okuyucunun göz bebeklerinden bir tanesi. İnsana toprak mı lazım, yeni kıyafetler mi yoksa sahip olduğundan daha çok para mı? İnsana en çok ve belki de sadece sevgi lazım. İnsan sevgiyle hayatını devam ettirebilir alt metniyle hayat kazandırılan bu eser Tolstoy’un birçok eserine kıyasla daha mistik ve metafizik ögelerle dolu ve inanılmaz kuma deneyimi sunan adeta minik bir hazine. Eğer ki klasikler benim gözümü korkutuyor diyorsanız klasik eserleri okumaya İnsan Neyle Yaşar? kitabıyla başlayabilirsiniz.

Madam Bovary/Gustave Flaubert

Ünlü Fransız yazar Gustave Flaubert tarafından hayat kazandırılan Madam Bovary isimli eser yine klasikleri okumaya başlamaktan sakınan kimseler için adeta bir kurtarıcı. Akıcı ve çarpıcı anlatımıyla okuyucuyu daha ilk sayfalarında kendisine bağlamayı başaran eser de soylu ve güzel bir kadının kocasını aldatması ve bundan dolayı yaşadığı derin vicdan azabını anlatıyor. Madam Bovary’inin sonu pek iç açıcı olmasa da okurken adeta klasik müzik dinlediğinizi hissettirecek kadar naif ve etkili bir klasik eser. Klasik kitapları okumayı korkanlar bu esere de gönül rahatlığıyla başlayabilirler. Hiçbir şekilde sıkılmayacağınızı ve kitabın son cümlesine kadar heyecanınızı diri tutacağınızı garanti edebiliriz.

Dönüşüm/Franz Kafka

Kendi ismiyle anılan bir edebi tarzın sahibi Franz Kafka‘nın dünyaca ünlü eseri Dönüşüm ya da diğer çok bilinen adıyla Metamorfoz bir oturuşta kısa sürede okuyup bitirebileceğiniz son derece sürükleyici ve etkileyici klasik bir eser. Dünyaca ünlü Çek yazar ve Kafkaesk akımının yaratıcısı Franz Kafka tarafından kaleme alınan bu eserde baş karakterimiz Gregor Samsa bir sabah yatağında uyanır ve kendini bir böcek olarak bulur. Sonra olaylar gelişir. Absürt ve derinlikli olayları çok gerçekçi ve yer yer de mizahi bir dille kaleme alan karanlık ve kasvetli eserlerin üstadı Kafka’nın bu eserine başladığınız anda kendinizi hikayenin içinde bulacaksınız.

Satranç/Stefan Zweig

Türkiye’de kitap okuyucusu olup da ünlü Avusturyalı romancı Stefan Zweig‘ı bir kez olsun okumamış birisi kalmış mıdır acaba? Kurduğu güçlü hikayeler, etkileyici ve akıcı anlatımı ve romanlarının zeminine yerleştirdiği kuvvetli gerilim ile adeta okuyucuda sarsıcı bir etki bırakan Zweig’ın en önemli ve son eseri Satranç çok kolay ve kesinlikle bir oturuşta okunabilecek klasik kitaplar arasında yer alıyor. Yalnızlığın ve paylaşamamanın verdiği delirtici etkiyi satranç öğrenerek yatağından uzaklaştıran bir adamın tutku ve gerilim dolu öyküsü içinizdeki okuma aşkını alevlendirecek türden bir eser. Daha önceden hiç klasik bir eser okumadıysanız ya da iyi bir okur olmanıza rağmen reading slumb‘a girdiğinizi düşünüyorsanız kesinlikle bu klasik eser sizin için adeta biçilmiş bir kaftan.

Yeraltından Notlar/Dostoyevski

Dünyaca ünlü Rus romancı Dostoyevski‘nin en özel eserlerinden  bir tanesi Yeraltından Notlar şüphesiz. Kurduğu güçlü hikaye ve hem mizahi hem de obsesif/kompulsif bozuklukları ile dikkat çeken ana karakteri ile sürükleyici ve düşündüren bir klasik. Hem kısa olması hem de çok güçlü bir temel üzerine oturmasıyla okuyucuyu kendine bağlayan eser klasik eserlere yeni başlayacak olanlar için harika bir seçim. Baş karakterin takıntılı yapısı ve düşünce dünyasında kaybolurken kendinizi de sorgulamanızı ve kendinizdeki birçok özelliği de yeniden keşfetmenizi sağlayacak. Eğer ki ‘ben klasik kitapları okumaya nereden başlayacağımı bilemiyorum’ diyorsanız Dostoyevski’nin Yeraltından Notlar kitabı da tam size göre.

Elif Soykan/Ajanda İstanbul

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!