İstanbul’da ziyaret edebileceğiniz birbirinden güzel botanik bahçeler ve parklar

0
Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

İstanbul ekonomi, sağlık ve kültür-sanat da olduğu gibi birçok farklı alanda da adeta Türkiye’nin kalbi konumunda. İstanbul’da keşfedilmesi gereken çok yer var. Bunlardan biri de İstanbul botanik bahçeler. Bu listemizde sizlere İstanbul’da mutlaka görmeniz gereken botanik bahçeleri listeleyeceğiz. Birbirinden farklı bitkiler, ağaçlar, çiçekler ve ot çeşitlerine ev sahipliği yapan bu botanik bahçeler şehrin keşmekeşinden kaçmak isteyenler için bir cennet.

İş stresi, modern yaşam koşuşturması derken çoğu zaman etrafımızdaki güzellikleri göremeyebiliyoruz. İstanbul’da yıllarca yaşayıp tek bir botanik bahçeyi bile ziyaret etmemiş bir sürü insan vardır. Peki, neden sürekli olumsuzluklara odaklanıp etrafımızdaki güzellikleri keşfe çıkmıyoruz ki? Bu haftasonu gelin kendinize bir güzellik yapın. Yaşadığınız ilçeye en yakın botanik bahçeyi ziyaret edin. Hem kendinize hem sevdiklerinize güzel bir gün armağan edin. Lafı uzatmadan listemize başlayalım. İşte, karşınızda İstanbul botanik bahçeler listesi.

 • İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi
 • Kuzguncuk Botanik Bahçe
 • Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçesi
 • Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi
 • Bakırköy Botanik Park ve Bahçe
 • Atatürk Arboretumu
 • Baltalimanı Japon Bahçesi
 • Göktürk Botanik Bahçesi
 • Ziya Soner Çiftliği
 • ICA Botanik Bahçesi
 • İBB Gül Bahçesi

İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi

İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi
İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi

Birçok botanik bahçe listesinde olduğu gibi burada da öncelikli olarak İstanbul’un en eski botanik bahçesine yer vermeyi uygun gördük. İstanbul’un Fatih ilçesinde şehrin tam kalbinde yer alan İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesi 1932 yılında bizzat Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde hayata kazandırılmış eşine çok nadir rastlanan bir botanik bahçe. İçinde toplam 9 adet sera bulunuyor. Dünyanın farklı yerlerinden getirilen ve özel olarak ekilen tohumlarla 40 bin adet tropik bitki türüne ev sahipliği yapıyor.

 

19 dönüme yayınlan bahçede Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi öğrenci ders işliyor. Botanik bahçeyi ziyaret ettiğiniz de görebileceğiniz toplam 6 bin adet canlı bitki türü bulunuyor. Türkiye’nin herhangi bir yerinde görülmesinin mümkün olmadığı toplam 2 bin 500 kadar egzotik bitki türüne de ev sahipliği yapıyor. İstanbul Üniversitesi Botanik Bahçesi Fatih ilçesinin Süleymaniye semtinde yer alıyor. İstanbul Müftülüğü’ne çok yakın bir konumda bulunan botanik bahçeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz. Ancak ziyaret etmeden önce İstanbul Üniversitesi’nin telefonla arayarak bilgi almanız gerekiyor. İstanbul’un kalbinde adeta saklı bir cennet gibi duran botanik bahçeyi ziyaret etmek için zaman kaybetmeyin. Zira, İstanbul botanik bahçeler listesinin en değerlilerinden bir tanesi.

Adres:

İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi  Fetva Yokuşu No: 41

Süleymaniye/FATİH/İSTANBUL

Telefon:

(0212) 455 57 00

Kuzguncuk Botanik Bahçesi

Kuzguncuk Botanik Bahçe
Kuzguncuk Botanik Bahçe

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde yer alan Kuzguncuk Botanik Bahçesi ilçe sakinlerinin emekleri ile hayata kazandırılmış minik ve şirin bir bahçe. Hem içinde olduğu tarihi semtin dokusu hem de insanların ağır ve telşasız hayatınnın verdiği dinginlikle başlı başına harika bir yer. Son zamanlarda Kuzguncuk semtinin yeniden popüler olması ve yerli/yabancı turist akınına uğramasıyla birlikte Kuzguncuk Botanik Bahçesi de dikkatleri üzerine çekmeye başladı. Eskiden beri birçok farklı etnik ve dini gruba aynı anda ev sahipliği yapan Kuzguncuk’ta bulunan bu botanik bahçenin geçmişi çok eskiye dayanıyor. Aynı zamanda İstanbul botanik bahçeler listesinin en mütevazı ve keyifli olanlarından.

Binlerce yıllık ağaçları, bitki örtüsü ve içerisinde bulunan mahallenin küçük ekim-dikim alanıyla hem çok şirin hem de büyüleyici bir yer. Bahçeyi ziyaret etmek ücretsiz. Ancak mangal yapmak, piknik yapmak ve aşırı davranışlar sergilemek kesinlikle yasak. Mahallenin tam ortasında bulunan bu tatlı bahçede çocuklar, mahalle sakinleri, kediler ve köpekler kol kola mutlu mesut yaşayıp gidiyor. Siz de bu tatlı anlara bu haftasonu şahit olabilirsiniz. Belki de semti de gezer yepyeni yerleri keşfe çıkarsınız. Dilerseniz önceden telefonla arayarak detaylı bilgi de alabilirsiniz.

Adres:

İcadiye, İcadiye Caddesi Kuzguncuk 132/1, 34674

ÜSKÜDAR/İSTANBUL

Telefon: 

0554 240 13 65

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçesi

Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçesi
Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçesi

İstanbul’un Zeytinburnu ilçesinde ve yine tam da ilçenin merkezinde yer alan Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Botanik Bahçesi tıpta kullanılan bitki meraklıları için özel bir yer. Zeytinburnu Belediyesi ile Merkezedendi Geleneksel Tıp Merkezi’nin işbirliğinde açılan ve yönetimi yapılan bahçe 2005 yılında hayata kazandırıldı. Tarihi çok eskiye dayanmamasına rağmen kısa sürede gelişen ve ziyaretçi akınına uğrayan bahçede bu alana meraklı olanlar için kurslar da var. Düzenli olarak çeşitli etkinlikler, kurslar ve atölyeler düzenlenen botanik bahçeyi resmi web sitesinden ziyaret ederek bilgi alabilirsiniz. Ya da ziyaret etmeden önce telefonla arayarak da bilgi alabilirsiniz.

Zeytinburnu Tıbbi bitkiler Botanik Bahçesi’nde yetişkinler için olduğu gibi çocuklar için de çeşitli etkinlikler, kurslar ve atölyeler düzenleniyor. Birçok farklı bitki türüne ev sahipliği yapan bahçede 700 taneden fazla egzotik çiçek, ağaç ve bitki türü görmek mümkün. İstanbul botanik bahçeler listemizin en şiafalısı.

Adres: 

Merkezefendi, Yeniçiftlik yolu No:1, 34015

ZEYTİNBURNU/İSTANBUL

Telefon:

(0212) 664 41 55

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi
Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi

 

İstanbul’da görebileceğiniz en büyük botanik bahçelerden birisi Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi. Bu nedenle İstanbul botanik bahçeler listemizde de üst sıralarda yer alıyor. İstanbul’un Ataşehir ilçesinde bulunan Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi TEM Otoyolu Kavşağı’nda yer alıyor. Tam da otobanın ortasında yer alması sebebiyle adeta şehrin yoğunluğuna ve gürültüsüne inat nefes alma imkanı tanıyor ziyaretçilerine. 1995 yılında Ali Gökyiğit tarafından vefat eden eşi Nezahat Gökyiğit adına inşa edilen bir anı parkı iken 2002 yılında ise bir botanik bahçeye dönüştürüldü. Ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebiliyor.

Birbirinden farklı, bitki, ot, çiçek ve ağaç türüne ev sahipliği yapıyor. Canlı olarak birçok bitki türüne gözlemleyebileceğiniz Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçe’de bitki ressamlığı ve bahçıvanlık alanlarında özel kurs ve atölyeler de düzenleniyor. Şifalı Orman Bitkileri ve Yaz Bitkileri Yetiştiriciliği alanında da günibirlik ve sınırlı kontenjanla atölyeler düzenleniyor. Yetişkinlere olduğu gibi çocuklara da bitkilerle ilgili çeşitli etkinlikler düzenleyen botanik bahçeye gitmeden önce telefonla arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Gelin, bu haftasonu kendinize bir iyilik yapın. Ailecek Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi’ni ziyaret edin.

Adres:

Atatürk Mahallesi, Rıfat Danışman Sokak, Ataşehir Blv., 34758

ATAŞEHİR/İSTANBUL

Telefon:

(0216) 456 44 37

Bakırköy Botanik Bahçesi

Bakırköy Botanik Bahçesi
Bakırköy Botanik Bahçesi

İstanbul’un Bakırköy ilçesinde yer alan Bakırköy Botanik Parkı birbirinden özel bitki ve ağaç çeşitlerine ev sahipliği yapıyor. Bunun yanı sıra düğün nişan gibi özel gün çekimlerinde de İstanbul’da tercih edilen nadide yerlerden. 2013 yılında mevcut Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu önderliğinde Bakırköy Belediyesi tarafından hayata kazandırıldı. Bakırköy E-5 metrobüs yolu üzerinde bulunan Bakırköy Botanik Parkı’na ulaşım da son derece kolay. Ailecek araçla ya da yaya olarak ziyaret edebileceğiniz parkın otopark alanı da bulunuyor.

Parkın içinde tematik bahçeler, yenilebilir şifalı bitkiler, çocuklar için oyun alanları, göletler ve bir araya getirilmiş farklı bitki türleri yer alıyor. Görsel açıdan da göz kamaştırıcı olan Bakırköy Botanik Park özellikle çocuklu ailelerin keyifle vakit geçirebileceği yerlerden. Profesyonel fotoğraf makinesi ile girişlerde belirli bir ücret alınıyor. ÖZel gün çekimleri için de belirli bir ücret isteniyor. İçeride konsept çekim yapmak isteyen ve profesyonel ekipman ile gelen ziyaretçilerden de belirli bir ödeme yapmaları isteniyor. Bakırköy Botanik Park’ı ziyaret etmeden önce telefonla arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. İstanbul botanik bahçeler listemizin en hareketli olanlarından.

Adres: 

Botanik, Osmaniye Mahallesi E5 Yanyol, Park İçi Yolu No:63

BAKIRKÖY/İSTANBUL

Telefon:

(0212) 543 70 71

Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu
Atatürk Arboretumu

Türkiye’nin hiçbir yerinde göremeyeceğiniz birbirinden özel bitki türlerini canlı olarak görmenize olanak tanıyan Atatürk Arberoturumu İstanbul Sarıyer ilçesinde yer alıyor. Her mevsim ayrı bir görsel şölen sunan Atatürk Arboretumu görenleri adeta büyülüyor. Özellikle doğa fotoğrafçılarının uğrak noktası olan botanik park, İstanbul botanik bahçeler listemisizin en popüler olanlarından bir tanesi.

1982 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün 100. doğum günü sebebiyle çeşitli projelerle ağaçlar dikilerek ve yolları düzenlenerek bir botanik bahçe haline getirildi. O tarihten beri hem bireysel hem de toplu ziyaretlere açık. Bireysel ziyaretlerde çok cüzi miktarda bir ödeme yaparak gezebileceğiniz bu açıkhava müzesi toplu gruplara ise biraz daha farklı bir tarife uyguluyor. Uzun yıllardır bitki meraklılarına hizmet veren Atatürk Arberotumu içerisinde çok fazla bitki, ağaç, ot ve çiçek türü canlı olarak görülebiliyor. Çocuklar için özel olarak düzenlenmiş tematik parklar, göletler bulunan botanik bahçe içerisinde kafe ve tuvaletler de mevcut. Gitmeden önce telefonla arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Adres:

İstanbul Üniversitesi, Kemer, Orman Fakültesi, 34450

SARIYER/iSTANBUL

Telefon:

0212 226 19 29

Baltalimanı Japon Bahçesi

Baltalimanı Japon Bahçesi
Baltalimanı Japon Bahçesi

İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunan Baltalimanı Japon Bahçesi İstanbul botanik bahçeler listesinin en renklilerinden bir tanesi. Japon sakura ağaçları ile bezeli bu iç açan botanik bahçe özellikle İstanbul’da yaşayanların mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden bir tanesi. Bitki ve farklı ülkelere özgü ağaçlara karşı özel bir ilginiz varsa Balta Limanı Japon Bahçesi’ni de asla es geçmemeniz gerekiyor.

Japonya’da buluunan Yamaguchi şehri ile İstanbul’un 1972 yılında kardeş şehir ilan edilmiş. Buna ithafen hayata kazandırılan Baltalimanı Japon Bahçesi de Japonlara özgü meşhur sakura ağaçlarına, heykellere, bitki türlerine, göletlere ve özellikle bahar aylarında mis gibi açan çiçeklere ev sahipliği yapıyor. Özellikle de Mart, Nisan, Mayıs aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Japon Bahçesi haftasonu ailecek ziyaret edilebilecek çok özel bir mekan.

Adres:

Emirgan Mah, Sakıp Sabancı Cd. No:76, 34470

SARIYER/İSTANBUL

Telefon:

(0212) 312 62 00

Göktürk Botanik Bahçesi

Göktürk Botanik Park-Düğün Görseli
Göktürk Botanik Park-Düğün Görseli

İstanbul’un Eyüp ilçesinde bulunan Göktürk Botanik Bahçesi içinde bulundurduğu birbirinden değerli bitkilerle olduğu kadar geniş bir davet mekanı olmasıyla da dikkat çekiyor. Göktürk semtinin Kemer bölgesinde bulunan tarihi su kemerinin yakınlarında kurulan botanik bahçede su bitkileri, su kenarı bitkileri, orkideler ve nilüferler ziyaretçileriyle buluşmayı bekliyor. Görenleri adeta büyüleyen göktürk Botanik Bahçe su bitkilerine karşı özel ilgi duyanların özellikle çok sevebileceği İstanbul botanik bahçeler arasında.

Ailecek keyifli vakit geçirebileceğiniz Göktürk Botanik Bahçesi’ni ziyaret etmeden önce telefonla arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Etkinlik ve toplu ziyaretler için de fiyat da alabilirsiniz.

Adres: 

Mithatpaşa Mahallesi, İstanbul Caddesi Göktürk No:165, 34077

EYÜP/İSTANBUL

Telefon:

(0212) 360 36 53

Ziya Soner Çiftliği

Ziya Soner Çiftliği
Ziya Soner Çiftliği

Sıra geldi mis gibi orkidelerin bo saldığı Ziya Soner Çiftliği’ne. son derece şahsına münhasır bir mekan olan Ziya Soner Çiftliği botanik bahçe statüsünde yer alsa da bu şekilde isimlendirilmiyor. Ancak hizmet alanları kategorisinden ve ziyarete açık olmasından dolayı İstanbul botanik bahçeler listesinde mutlaka yer alması gereken yerlerden bir tanesi diye düşündük. İstanbul’un Ümraniye ilçesinde bulunan bu büyük çiftlik Ziya Soner tarafından işletiliyor. Orkide sevgisini işe dönüştüren ve bu alanda ün salan Ziya Soner’e ait. Ziya Soner iki kez dünya rekoru kırmı ünlü bir bahçıvan.

Özel günler için çiçek ve bitki aranjmanlarının hazırlandığı bahçede yetiştirilen orkide başta olmak üzere sergilenen tüm çiçek ve bitki çeşitlerini canlı olarak yerinde görebilmeniz mümkün. Ziyarete açık olan çiftlikten dilerseniz birbirinden özenli saksılarda sergilenen meyve ağaçlarından da satın alabilirsiniz. Ziya Soner Çiftliği İstanbul’un Çekmeköy ilçesinde Ömerli semtinde yer alıyor. ziyasoner.com.tr adresinden detaylı bilgi alabilir ya da çiçek siparişi verebilirsiniz.

Adres:

Sırapınar, Beykoz Cd No:33, 34799, 34799

ÇEKMEKÖY/İSTANBUL

ICA Botanik Bahçe

ICA Botanik Bahçe
ICA Botanik Bahçe manzara

İstanbul’da manzarasıyla dikkat çeken en önemli botanik bahçelerinden bir tanesi de ICA Botanik Bahçesi. Manzarasını seyredalmak isteyenlerin uzak yolları arşılandığı bu nadide yer ICA firmasının özel mülkiyeti ancak ziyarete açık. Biribinden özel ve değerli renkli yapraklı çiçekli ve çiçeksiz bitki türlerine ev sahipliği yapan ICA Botanik Bahçe sırf manzarası için bile ziyaret edilebilecek yerlerden. İstanbul botanik bahçeler listesinin en iyi manzaralı alanlarından bir tanesi de burası.

İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlı Garipçe Köyü’nde bulunuyor. Ulaşımı epey zor olan bu yere özel araçla ya da belirli bir noktadan sonra yürüyerek gitmeniz gerekiyor. Tüm zahmetlerine rağmen ziyaretinize değecek bir yer.

Adres: 

Garipçe, Garipçe Köyü 34450

SARIYER/İSTANBUL

Telefon:

0850 502 71 00

İstanbul Büyükşehir Belediyesi İBB Gül Bahçesi

İBB Gül Bahçesi
İBB Gül Bahçesi

İstanbul’un Kadıköy ilçesinde Göztepe semtinde bulunan İBB Gül Bahçesi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait bir bahçe. Biribinden farklı ve özel güllerin sergilendiği bir açıkhava müzesi. Aynı zamanda park ve yürüyüş parkurları var. Ailecek ziyaret edilecek gül kokuları ile bezenmiş bu bahçe ziyarete açık. Geniş bir alana yayılan Gül Bahçesi’nde hemen hemen her renkten gülü aynı anda canlı olarak görebilirsiniz.

İstanbul botanik bahçeler listesinin en çok vaat eden alanı da burası. Bir haftasonu ailecek ziyaret edebileceğiniz bu alanda keyifli vakit geçirebilir ve rengarenk güller arasında güzel fotoğraf çektirebilirsiniz. İBB Gül Bahçesi’ni ziyaret etmeden önce telefonla arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Adres: 

Göztepe, Bağdat Caddesi Göztepe 60. Yıl Parkı, 34730

KADIKÖY/İSTANBUL

Yukarıda yer verdiğimiz İstanbul botanik bahçeler listesi bu alanda hizmet veren en önemli yerler. Bunun dışında İstanbul’da botanik bahçe ismiyle sadece sipariş üzerine satış yapan yerler de var. Botanik park ya da bahçe ismiyle sadece özel gün etkinlikleri için işletilen mekanlar da mevcut. Biz burada ailecek keyifli vakit geçirebileceğiniz, satış yapılmayan ya da yapılıyor olsa da ziyarete açık olan yerleri derledik.

Her haftasonu bir botanik park ziyareti yaparak sonbahar bitimine kadar İstanbul’daki favori botanik bahçenizi keşfedebilirsiniz. İçinde bulunduğumuz koronavirüs pandemisi sürecinde hem size hem de sevdiklerinize açık alanda vakit geçirmek çok iyi gelecektir.

Ajanda İstanbul/2020

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!