Yaz tatilinde sizi koronavirüsten koruyacak hayati kurallar

0

Çin‘den başlayarak kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs ile insanlığın büyük sınavı devam ediyor. Koronavirüse rağmen ‘yeni normal dönem’ adı altında tüm dünyada kısmen normal hayata dönme çalışmaları başladı. Birkaç toplu etkinlik alanı dışında hemen hemen her yer açıldı. Ancak havaların ısınması, plajların açılması ile birlikte tedbirler bir bir elden bırakılmaya başlandı.

Tedbirlerin gevşemesiyle birlikte dünya genelinde yeniden koronavirüs vakaları da artış gösterdi. Türkiye’de koronavirüsün yeniden artışa geçtiği ülkelerin başında geliyor ne yazık ki. Bu durumu ortadan kaldırmak için aslında uygulanması gereken son derece basit 3 kural var. Şehir yaşamında da tatillerde de dikkat etmemiz gereken en önemli 3 kural koronavirüsten bizi koruyacak son derece önemli kurallar. Yeni tip koronavirüse karşı ‘maske, sosyal mesafe ve hijyen’ kurallarını uygulamaya devam edersek hem kendimiz hem sevdiklerimiz hem de ülkemizin sosyal ve ekonomik geleceği için çok önemli bir iş yapmış olacağız.

Şunu unutmamalıyız ki pandemi süreci henüz sona ermedi ve ne zaman bu kabusun son bulacağı da net olarak bilinmiyor. Henüz etkinliği ispatlanmış bir ilaç, tedavi yöntemi ya da aşı da yok. Bu nedenle koronavirüsle yaşamayı öğrenmeli, en iyi şekilde tedbirleri uygulayarak normal hayatımızı sürdürmeliyiz. Tatil yaparken de ‘maske, sosyal mesafe ve hijyen’ kurallarına sadık kalmamız hiçbir şekilde bu kurallardan taviz vermememiz çok önemli. Biz tedbirleri gevşetip rehavete kapıldıkça koronavirüs de yayılmaya ve can almaya devam ediyor. Ajanda İstanbul ailesi olarak sizler için yaz tatili yaparken koronavirüsten nasıl korunmanız gerektiğini anlatan altın kuralları derledik.

Kurban Bayramı tatilinde ‘sokağa çıkma kısıtlaması’ olmaması nedeniyle tatil beldeleri doldu, taştı. Birçok vatandaş memleketine, aile büyüklerine ziyarete gitti. Bu rehavet ve sirkülasyon nedeniyle koronavirüs vakaları da yeniden yükselişe geçti. Yaklaşık bir aydır binin altında seyreden vakalar son 3 gündür bin seviyesinin üzerine çıktı. Bu durum uzun süredir Covid-19 mücadele hekimleri de endişelendirmeye başladı. Dünya genelinde beklenen ikinci dalganın erkenden gelebileceği endişesi ise yavaş yavaş her yeri sardı. Durum bu kadar kritikken koronavirüs gölgesindeki yaz tatillerimizde de tedbiri elden burakmamamız gerekiyor.

Yaz tatilinde sizi koronavirüse karşı koruyacak hayati kurallar

  1. El dezenfektanı, en az 80 derece alkollü limon kolonyası, yeterli miktarda 3 katlı cerrahi maske, kağıt havlu, antibakteriyel ıslak mendil gibi kişisel temizliğiniz ve güvenliğiniz için gerekli malzemeleri tatil çantanızı hazırlarken ilk önceden belirleyip ayrı bir bölgeye yerleştirin. Bazı durumlarda sabun ve dezenfektan bulamayacağınızı da göz önünde bulundurarak yanınıza katı ve sıvı sabun ile çanta boyu el dezenfektanı da alın.
  2. Havuz kullanımlarından, yemeklerden ve mekan değişikliklerinden sonra ellerinizi en az 30 saniye boyunca tercihen antiseptik özelliği bulunan bir sabun ile iyice yıkayın.
  3. Ortak kullanım alanlarını kullandıktan sonra ellerinizi hiçbir şekilde yüz, göz ve ağız bölgelerinize değdirmeyin. riski ortadan kaldırmak için hemen ellerinizi yıkayın. Eğer ki ortak kullanım alanlarını kullandıktan hemen sonra ellerinizi yıkama şansınız yoksa yanınızda bulunan el dezenfektanı ya da yüksek alkollü kolonyayı kullanın.
  4. Havuz kullanımından hemen sonra ellerinizi dirseklere kadar yıkamayı ve yüz bölgenizi de yine sabunlu suyla yıkamayı ihmal etmeyin. Bu işlemi her havuz kullanımından sonra tekrar etmelisimiz.
  5. Öksürme ve hapşırma durumlarında ağız ve burnunuzu tek kullanımlık kağıt mendil ile kapatın ve bu mendili derhal çöp kutusuna atın. eğer ki öksürme ya da hapşırma durumu gerçekleştiğinde yanınızda tek kullanımlık kağıt mendil yoksa dirseğinizin iç kısmını kullanın. Fırsat bulduğunuz ilk anda da elinizi ve dirseğinizi yine sabun ve suyla en az 30 saniye boyunca yıkayarak dezenfekte edin.
  6. Deniz, havuz, SPA, hamam herhangi bir ortak kullanım alanında eğer ki 1 buçuk metrelik sosyal mesafeyi ihlal eden bir durum ile karşılarsanız direkt bulunduğunuz ortamı terk edin. Alanı kullanmak için ortak kullanımın azalmasını ve daha sonrasında dezenfekte edilmesini bekleyin. Sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı ortam ve etkinliklerden kaçının.
  7. Tatil yaptığınız otelin ortak kullanım alanlarının düzenli bir şekilde dezenfekte edildiğine ve otelde çalışan tüm personelin kovid-19 testinden negatif sonuç aldığına emin olun. Bu bilgileri rezervasyon yaptırmadan önce detaylıca araştırın.
  8. Tek kullanımlık malzemeler kullanmaya ve otelde bulunan diğer insanlar ile aynı malzemeleri kullanmamaya büyük özen gösterin.

Yeni tip koronavirüs Kovid-19 ile mücadelemiz sürerken tatile giden vatandaşların her zamankinden daha hassas davranması gerekiyor. Koronavirüse karşı kişisel önlemlerinizi almanızın yanı sıra etrafınızdaki insanların da sizinle birlikte bu önlemlere sadık kalması için çaba sarfetmeniz gerekiyor. Bu zorlu insanlık savaşında koronavirüsten korunmanın en temel yollarının ise 3 basit kuraldan geçtiğini artık hepimiz biliyoruz. Yeni normal düzenin kovid-19 öncesindeki normal hayattan farklı olduğunu, alınan tüm tedbirlerin bizim, sevdiklerimizin ve ülkemizin geleceği için gerekli olduğunu hiçbir zaman unutmamalıyız. Ajanda İstanbul ailesi olarak ‘maske, mesafe ve hijyen‘ kuralına sadık kalmanızı diliyor keyifli bir yaz tatili diliyoruz.

Ajanda İstanbul/2020

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!