İstanbul’a yakın tatil yerleri

0

Sıcaklar iyiden iyiye bastırdı. Hepimiz kış boyunca kızgın kumsallardan serin sulara atlamanın hayalini kurduk. İşte şimdi tam zamanı! Ama henüz tatile çıkamamış ve İstanbul’a sıkışıp kalmış olanlar için durum biraz farklı. Merak etmeyin herkes için bir alternatif var.

İstanbul’da yaşıyorsanız ve işlerinizden ya da maddi imkansızlıklardan dolayı henüz tatile çıkamadıysanız üzülmeyin İstanbul’a yakın yerlerde o kadar güzel tatil alternatifleri var ki, ‘ben neden bunca zaman buraları keşfetmemişim’ demekten kendinizi alamayacaksınız. Ajanda İstanbul ailesi olarak sizler için İstanbul’a yakın tatil yerleri listesi hazırladık. Bu yerlerin bazıları iki günlük bir haftasonu tatiline sığabilecekken bazıları ise günübirlik bile gidilebilecek ya da tek gecelik konaklamanın bile yetebileceği yakınlıkta yerler. İşte sizler için derlediğimiz İstanbul’a yakın tatil yapabileceğiniz yerler:

Ağva/Şile

İstanbul’daki şehir gürültüsünden uzakta, kumsalda dinlenmek isteyenler için en önemli tatil alternatiflerinden bir tanesi olan Ağva İstanbul Anadolu Yakasındaki Şile ilçesine bağlı tatlı bir tatil yeri. Masmavi denizi, yerleşimin tam ortasından geçen Göksu ve Ağva nehirleri ile İstanbul’dan kaçmak isteyen ama çok da uzaklaşacak vakti olmayanlar için adeta biçilmiş bir kaftan. Hem denize girebileceğiniz hem de güneşlenebileceğiniz uzun sahil şeridi; kano ve deniz bisikleti gibi nehir aktiviteleri hem de yeşil doğası ile ziyaretçilerini bekliyor.

Büyükçekmece/Albatros Sahili

İstanbul Avrupa Yakası’nın yer alan sessiz, sakin ve doğa ile iç içe ilçesi de hem şehir içinde hem şehir dışında bir tatil alternatifi sunuyor. Özellikle Avrupa yakasına ikamet eden günübirlik tatilciler için güzel bir alternatif sunan Büyükçekmece Sahili görülmeye değer. Adeta tatlı bir sahil kasabasını andıran Büyükçekmece sahilinde hem denize girip güneşlenebilir hem bisiklet sürebilir hem de doğa ile iç içe vakit geçirme şansını yakalayabilirsiniz.

Marmara Ereğlisi/ Tekirdağ

İstanbul’a yakın en iyi tatil duraklarından bir tanesi olan Marmara Ereğlisi Tekirdağ ilimizin Avrupa Yakasına en yakın konumda bulunan ilçelerinden bir tanesi. Deniz suyunun temiz ve güvenilir olduğu bölgede denizi girip güneşlenebilir hem de haftasonunuzda şehir değiştirerek kendinize ve sevdiklerinize güzel bir tatil hediye edebilirsiniz. Bölgede her zevke ve bütçeye hitap eden birçok konaklama seçeneği de yer alıyor.

Beykoz Riva

İstanbul Anadolu Yakasının en sevilen ilçelerinden bir tanesi olan Beykoz’da size şehirden kopmadan güzel ve farklı bir tatil kaçamağı vaat ediyor. Süreniz kısıtlı ama tatil ihtiyacınız hat safhada ise Anadolu Yakasında yer alan Beykoz ilçesinin Riva Mahallesi ya da diğer bilinen adıyla Çayağazı bölgesi tam size göre. eşsiz sahili, masmavi denizi ve rengarenk görüntüleri ile hem yerli hem de yabancı turist akınına uğrayan bu bölge kısa süreli tatil kaçamağı sunmasının yanı sıra mutlaka gezilip keşfedilmesi gereken yerler arasında da yerini alıyor.

Şarköy/Tekirdağ

Eğer ki süreniz iki günse yani iki günlük bir haftasonu tatiline sahipseniz, İstanbul’dan yaklaşık 3 3,5 saatlik uzaklıkta olan Tekirdağ ilinin Şarköy ilçesi tam size göre bir tatil alternatifi sunuyor. Yaz aylarında Egeyi aratmayan canlılığı ve temiz denizi ile hem güzel bir tatil hem de doğanın içinde huzurlu bir uzaklaşma fırsatı sunan bölge Uçmakdere ile bölgesinde de yamaç paraşütü aktivitesini deneyimleme imkanı sunuyor.,

Karaburun

İstanbul Avrupa Yakasında bulunan Arnavutköy ilçesindeki Karaburun Karadeniz sahilinde şehir merkezinden uzaklaşmadan şehrin gürültüsünden kaçabileceğiniz kısa süreli tatil kaçamağı alternatiflerinden bir tanesi. Hem denize girip hem güneşlenebilir hem de bölgenin yakınlarında yer alan Terkos Gölü’nde güzel bir deniz bisikleti yolculuğuna çıkabilirsiniz. Doğal güzellikleri ile dikkatleri üzerine çeken Karaburun bölgesi git gide İstanbullular için bir cazibe merkezine dönüşüyor.

İğneada/Kırklareli

İstanbul’dan 4-5 saatlik uzaklıkta bulunan İğneada Kırklareli ilimize bağlı nadide bir tatil yeri. Denizinin berraklığı ile görenleri büyüleyen İğneada Kırklareli’nin Demirköy ilçesine bağlı bir belde olan İğneada küçük sevimli bir yer. Kampçıların ve gençlerin çok sık tercih ettiği beldelerden bir tanesi olan İğneada hem denizinin güzelliği hem de sunduğu doğal güzellikleri ile görenleri büyülemeye devam ediyor. TÜrkiye’de sadece üç tane bulunan Longoz Ormanları’ndan biri de bu ilçede yer alıyor.

Enez/Edirne

Trakya’nın Egeye uzanan sahili Enez hala daha keşfedilmeyi bekleyen bir yer. Edirne ilimize bağlı bu tatlı ve şirin yer günübirlik tatilciler için yorucu olsa da haftasonu tatilleri için biçilmiş kaftan bir yer. İstanbul şehir merkezine sadece 5 saat uzaklıkta bulunan Enez’e özel aracınızla 3 saat gibi kısa bir sürede ulaşabilmeniz mümkün. Tertemiz denizi, bozulmamış doğası ve tam kafa dinlemelik yerleşim yapısıyla görenleri kendine hayran  bırakıyor.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!