Bodrum’da ucuz tatil nasıl yapılır?

0

Muğla’nın Bodrum ilçesi şüphesiz ki Türkiye’de en çok rağbet gören tatil yerlerinden biri. Hatta belki de Türkiye’deki en popüler seyahat destinasyonu Bodrum. Hem doğası hem gece hayatı hem de sunduğu farklı alternatifleri ile her yaş grubundan insanın dikkatini çeken ve hayallerini süsleyen Bodrum tüm popülerliğinin yanında en pahalı seyahat noktalarından bir tanesi. Peki, bodrum’da ucuz tatil nasıl yapılır? Bodrum’a seyahat edebilmek için çok mu zengin olmak gerekiyor? Aslında hayır! Peki nasıl Bodrum’da ucuz tatil yapılabilir?

Konaklama

Bodrum çok fazla konaklama seçeneğini bünyesinde bulunduran bir tatil noktası. Ancak her bütçeye hitap etmiyor ne yazık ki! Özellikle de düşük bütçe ile farklı yerler görmeye çalışan ve düzenli seyahat halinde olan gezginler için bu konuda çok da avantajlı bir yer olduğu söylenemez. Ama her yerde olduğu gibi elbette ki Bodrum’da da ucuz konaklama seçenekleri çok az da olsa var. Bodrum seyahatinizden önce yaptığınız araştırmalarda gördüğünüz en uygun fiyatlı çift kişilik muhtemelen en fazla 2 yıldızlı bir hostelin bile en az 150 lira civarında olduğunu görürsünüz. Ancak kamp yapmayı seviyorsanız şans sizden yana.

Bodrum Turgutreis’te ve Bodrum Gümüşlük mevkiinde hem de halk plajlarının hemen yanı başında çok güzel kamp alanları bulabilmeniz mümkün. Bunların başında ise Bodrum Camping ve Ecofarm Camp ve Hostel geliyor. eğer ki ben kamp yapmaya alışkın değilim ancak ortak paylaşımlı hostellerde de rahat edebilirim ya da bungalov evler tam bana göre diyorsanız o konuda da şanslısınız. Bodrum’un Gümüşlük mevkiinde yer alan Kadıkalesi Ecofarm Camp ve Hostel tam size hitap ediyor o zaman. Burada geceliği 50 liradan hostel konaklaması ya da bungalov ev seçeneklerinden birini tercih edebilirsiniz. Eğer ki kamp yapmayı planlıyorsanız da yine aynı fiyata günde 50 liraya hem de kahvaltı ve akşam yemeği de dahil çok güzel bir tatil yapabilirsiniz.

Ulaşım

Bodrum’a eğer ki İstanbul’dan ulaşmayı planlıyorsanız en uygun yol özellikle de okulların açıldığı ve sezonun başladığı eylül ayı içerisinde uçak. Otobüs biletlerinin 135 liradan başladığı Bodrum’da bu fiyata hatta bu fiyatın daha da altına uçak bileti bulabilmeniz mümkün. Eğer ki eylül ayının ortasında bir Bodrum yapmak gelirse içinizden bir hafta öncesinden uçak bileti bakmanız yeterli. Mutlaka otobüs biletlerinden daha uygun fiyata uçak bileti bulabilirsiniz. Uygun  havayolu alternatifleri arıyorsanız da Skyscanner, Ucuzabilet, Enuygunbilet gibi internet üzerinden sagtış yapan sitelerin yanı sıra yemek ve diğer ek hizmetleri uçak biletinden düşerek daha ucuza ulaşım imkanı sağlayan Pegasus Havayolları, AtlasGlobal, Anadolujet ya da Onurair gibi şirketlere bakabilirsiniz.

 

Yeme-İçme

Baştan söyleyelim  yeme içme konusunda Bodrum ucuz bir yer değil. Hatta epey pahalı bir yer. Ama şunu da başta belirtmemiz de fayda var, Bodrum’un en pahalı en turistik yeri ise Gümüşlük. Gümüşlük’ün merkezi kesinlikle ucuz yollu bir tatil hedefleyen kimsenin yeme içme konusunda uğramaması gereken bir yer. Gümüşlük’te sahil kenarında dizilmiş son derece lüks balık restoranları ve alkollü mekanlar yer alıyor. Uygun yollu tatilcilerin çok da bütçesini hitap etmeyen bu yeri birkaç kare fotoğraf çekmek biraz gezmek burada da ne varmış demek için değerlendirebilirsimiz. Ama biz söyleyelim, Gümüşlük’ün sahili çok güzel ama çok da gezilip görülecek bir yer değil. En azından merkezi. Süs kabaklarından yapılan avizeler ve sahile yerleştirilmiş beyaz boyalı, nazar boncuklu ağaçlardan başka pek de bir şey yok. El Sanatları Çarşısı ise çok da büyük sayılmaz ve yerel bir şey bulmak pek de mümkün değil.

Bodrum’un merkezi ise çok daha büyük olduğu için farklı alternatifleri de bünyesinde bulunduruyor. Bodrum Denizciler Derneği’nde ucuza çay kahve içebilir, Bodrum Halk Plajı’nın olduğu alanda bulunan sosyal tesislerde ucuza bira içebilirsiniz. Ucuz yemek için ise hemen hemen bütün ara sokaklarda bulunan tavuk dönercileri tercih edebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz ise Ekrem Coşkuner döner. burada et döner ekmek 6 lira, büyük ayran 1,5 lira ve su ise sadece 1 lira. Bodrum’da hem böyle lezzetli hem de bu kadar ucuz bir alternatif olduğunu görenler şaşırıyor. O yüzden kapısı hep kuyruk. Turgutreis’in merkezi de büyük ve bol alternatifli. burada da yeme içme konusunda uygun yerler bulmak mümkün. Özellikle ara sokaklarında yer alan mini konsept barlarını mutlaka deneyimlemenizi öneririz.

Halk Plajları 

Bodrum’da yüksek ücretli girişi olan kumsal kulüplerine para kaptırmanıza da gerek yok. Hemen hemen her merkezi yerinde son derece güzel bir halk plajı da bulunuyor Bodrum’un. Tüm sahilleri pırıl pırıl ve ışıl ışıl. Marketten alışverişinizi yapıp şenzlogların, şemsiyelerin ve girişlerin tamamen ücretsiz olduğu Kadıkalesi Halk Plajı, Gümüşlük Liman Plajları ya da Turgutreis Halk Plajı’na gidebilirsiniz.

Biz tecrübe ettik ve bu standartlardaki bir Bodrum tatili kişi başı en fazla 700 liraya geliyor. Bunu daha da aşağıya çekmek mümkün. Standartlarınızı düşürerek, konfor alanınızdan çıkarak birçok yeri gezip görebilmeniz ve hatıra defterinize ekleyebilmeniz mümkün. Herkese bol seyahatler dileriz.

Elif Soykan

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!