Merak uyandıran Çince tabelaların sırrı ortaya çıktı

0

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından şehrin ulaşım noktalarına asılan Çince çeviri tabelalara ilişkin İBB’den açıklama geldi. İBB tarafından yapılan açıklamaya göre turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bölgelerde asılan Çince tabelalar turizme katkı sağlamak adına yapılan bir projenin ilk ayağı.

Çin’in 70. yılı dolasıyla İstanbul’a 400 bin Çinli turistin gelmesi bekleniyor. Bu sebeple tabelalar Çinceye çevrildi. Gelen turistlerin yönlendirme ve ulaşım ağlarında bulunan Çince tabelalar sayesinde daha kolay hareket edilebilmesi sağlanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatıyla belediye çalışanları tarafından turizme katkı sağlamak amacıyla hayata geçirilen projede özellikle Fatih ilçesindeki birçok tabela değiştirildi. Şehrin farklı ilçelerindeki turistik tabelalar, yön tabelaları ve ulaşım ağlarındaki tabelalar da Çince çevirilerle donatıldı. Şehri ziyaret etmesi beklenen 400 bin Çinli turist için asılan tabelalar bir süre sonra kaldırılarak başka bir dile dönüştürülecek.

İBB’den yapılan detaylı açıklamaya göre, tabelalar Arap turistlerin İstanbul’u en yoğun ziyaret ettiği Ramazan ve Kurban Bayramları döneminde Arapça, Rus turistlerin özellikle yoğun ziyarette bulunduğu Paskalya Bayramı’nda Rusça, İranlı turistlerin akın ettiği Nevruz Bayramı döneminde Farsça olarak düzenlenecek. Şehre yoğun olarak gelen ülke vatandaşlarının diline göre düzenlenecek olan çeviri tabelalar ile hem şehrin tanıtımının daha kapsamlı hale getirilmesi hem de turizm sektörüne destek sağlanması hedefleniyor.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!