Balat’ta en iyi fotoğraf veren yerler

0

Son zamanların en popüler şehir içi seyahat rotalarından bir tanesi Balat’ı hala görmemiş olanlar için çok güzel bir liste hazırladık. İstanbul’un son dönem gözdelerinden Balat’ı seyahat bloggerlarından, gezginlerden ve daha birçok yerden okudunuz, keşfettiniz. Şimdi sıra Ajanda İstanbul gözünden okumakta.

İstanbul’un Fatih semtinde yer alan Balat ilçesinde en iyi fotoğraf veren noktaları sizler için derledik. Balat’ı ziyaret ettiğinizde elinizle koymuş gibi şıp diye bulacağınız ve kısa sürede instagram hesaplarınızı şenlendireceğiniz tüm tarihi yapıları ve mekanları sizler için derledik.

1)Fener Rum Erkek Lisesi

Bu listenin en başında yer alması gereken tarihi yapı şüphesiz ki Balat’ın göz bebeği ve İstanbul kentinin en önemli tarihi yapılarından bir tanesi olan Fener Rum Erkek Lisesi yıllardır Meryem Ana Kilisesi – diğer çok bilinen ve halk arasında en çok kullanılan ismiyle Kanlı Kilise- ile karıştırılıyor. Kanlı Kilise dışı kırmızı boyalı, dışarıdan bakılınca fotoğraf çektirmek için çok da cezbedici olmayan bir yapı.

Fener Rum Erkek Lisesi
Balat/Fener Rum Erkek Lisesi

Fener Rum Erkek Lisesi ise zamanında Balat’ta yaşayan Rumlar tarafından Balat semtine kazandırılan son derece heybetli ve estetik bir yapı. Burada fotoğraf çektirmeden Balat’tan çıkış yok. Burada çekilen fotoğraflar sizi Avrupa’nın göbeğinde bir katedral turu yapıyormuş kadar tatmin edecek düzeyde. En iyi fotoğraf noktalarından bir tanesi de okulun arka sokaklardan görünen küçük bir kısmının önü.

2) Sveti Stefan Bulgar Kilisesi (Demir Kilise)

19. yüzyılda Balat’ta yaşayan Bulgarlar tarafından Balat ilçesine kazandırılan bu son derece estetik ve ihtişamlı yapı görenleri büyüleyecek bir güzelliğe sahip.

Sveti Stefan Bulgar Kilisesi
19. Yüzyılda Bulgarlar tarafından Balat’a kazandırılan kilise.

Hem dışarıdan hem de içeriden çok iyi fotoğraf veren Sveti Stefan Bulgar Kilisesi halk arasında daha çok Demir Kilise olarak biliniyor. Çünkü yapının tamamı demirden. Restorasyon sürecinde demir plakalar vidalarından sökülüp tamir ediliyor ve yeniden vidalanıyor. İstanbul’dayken kendinizi yine bambaşka diyarlara ışınlanmış gibi hissetmenizi sağlayacak yapılardan bir tanesi.

3)Merdivenli Yokuş Sokak

Israrla söylüyoruz ki Balat’ı ziyaret edip de Bekri Mustafa Sokak‘ta boy boy fotoğraf çektirilmeden dönülmez.

 

Merdivenli Yokuş Balat/Fener
Balat’ın simgelerinden Merdivenli Yokuş/ Kiremit Sokak

Rengarenk bol merdivenleri, yokuş üzerindeki kafeleri, Arnavut taşlı kaldırımları ve tabi ki Rumlar tarafından bırakılan Balat’a armağan edilen en önemli yapılardan cumbalı ve renkli evlere de ev sahipliği yapıyor. Bu merdivenlerde fotoğraf çektirip geleceğe dair çok önemli anılar bırakabilirsiniz.

4) Renkli Evler 

Balat’ın en gözde fotoğraf çektirme mekanlarından bir tanesi olan Renkli Evler de Balat ziyaretiniz sırasında kesinlikle fotoğraf çektirmeden dönmemeniz gereken yapılar arasında yer alıyor.

Renkli Evler/Bekri Mustafa Sokak
Bekri Mustafa Sokak/balat’ın simgelerinden Renkli Evler.

Sarı, turuncu, pembe, koyu yeşil, mavi gibi birbirinden farklı renklerle donatılmış, inanılmaz bir görsel şölen sunan ve görenleri kendine hayran bırakan bu evlerin önünde boy boy fotoğraf çektirmeden dönmeyin.

5) Merdivenli Mektep Sokak

Merdivenli Mektep Sokak hem rengarenk merdivenlere hem İncir Ağacı Kahvesi‘ne hem de tarihi bir köşke ev sahipliği yapıyor. Duvarlarında birbirinden nostaljik fotoğraflara yer verilen mekanda hemen incir ağacının altındaki kahve günün yorgunluğunu atmak için de güzel bir seçenek olarak kabul edilebilir.

İncir Ağacı Kahvesi
Merdivenli Mektep Sokak/ İncir Ağacı Kahvesi

Merdivenlerde oturup bir fotoğraf çektirmeden sakın dönmeyin deriz. Çünkü burası adeta Balat’ın simgelerinden bir tanesi. Bu sokağın hemen yanında bulunan Dimitri Cantemir Açıkhava Müzesi ve çay bahçesini de ziyaret edip fotoğraf ve daha da önemli instagram sayfanızı seyahat bloggerlarına taş çıkaracak şekilde şenlendirebilirsiniz.

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!