İstanbul’da mutlaka yapmanız gereken 10 şey

0

İstanbul kimimizin rüyası kimimizin kabusu olsa da Türkiye’nin en popüler ve en büyük şehri olma özelliğini yıllardır tek başına elinde tutuyor. Kozmopolit yapısı, tarihi, iş imkanları, turizm alternatifleri ve kültür sanat durakları ile eşi benzeri bulunmayan bir kent İstanbul. Peki, İstanbul’a ziyarete gelenlerin mutlaka yapmadan dönmemesi gereken şeyler neler? İşte Ajanda İstanbul ekibi sizler için hızlandırılmış bir İstanbul gezi turu rehberi hazırladı. Koltuğunuzu oturun, kemerlerinizi bağlayın ve bir çırpıda okuyup sindire sindire gezmeye başlayın.

1)Galata Kulesi’ne çıkın

İstanbul’un en önemli tarihi simgelerinden bir tanesi olan Galata Kulesi mutlaka görülmesi gereken önemli yapıların başında geliyor. ancak Galata Kulesi’ni görmek yetmez. görmekle yetinmeyip bir de o basamakları bir bir çıkıp Galata Kulesi’nin tepesinden kuş bakışı Beyoğlu’nu da bir seyre dalmak lazım. Bir rivayete göre kulenin tepesine ilk kez çıktığınız kişi karlı cinsten birisi ile onunla evlenirmiş ama siz bunlara aldırmayın! Hurafelerle zaman kaybetmeyin ve bu deneyimin tadını çıkarın.

2)İstiklal Caddesi’nde tur atın

İstanbul’a gelip de İstiklal Caddesi’nde şöyle boydan boya bir tur atmadan dönmek olmaz. İstanbul’un en önemli simgelerinden bir tanesi olan Beyoğlu’ndaki İstiklal Caddesi kozmopolit yapısı, rengarenk çarşıları, tarihi yapıları ve eğlenceli mekanları ile mutlaka görülmesi gereken en önemli yerlerden. İstiklal Caddesi’ne gelmişken nostaljik tramvaya binmeyi de ihmal etmezsiniz tabi ki, değil mi?

3)Aya Sofya’yı ziyaret edin

İstanbul’un en eski ve en değerli tarihi yapılarından bir tanesi olan Aya Sofya Müzesi İstanbul’a gelip de görülmeden dönülmemesi gereken belki de en önemli tarihi yapı. İstanbul’un eski şehri (old town) şeklinde isimlendirilen Sultanahmet bölgesinde yer alan yapı hem mimarisi, hem maneviyatı hem de tarihiyle dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçilerini büyülemeye devam ediyor. Buraya gelmişken de Süleymaniye Külliyesi’ni, Sultanahmet Meydanı’nı, Gülhane Parkı’nı da ziyaret etmeden dönmezsiniz.

4) Kapalı Çarşı’da gezin

İstanbul’da perakende ve toptan ticaretin kalbinin attığı Beyazıt Meydanı’nda yer alan Kapalı Çarşı (Grand Bazaar) günümüzde de eskiden olduğu çok ama çok önemli bir yere sahip. Değerli ziynet eşyasından, çantalara, kıyafetlere, kumaşlara ve birçok yöresel ürüne ev sahipliği yapan Kapalı Çarşı’da olağanüstü bir alışveriş deneyimi yapabilir ve günümüze kadar uzanan tarih yolculuğuna çıkma şansına sahip olabilirsiniz. Tarihi değeri kadar sunduğu görsel şölen ile de dünyanın dört bir yanından gelen turistleri büyülemeye devam eden Kapalı Çarşı’yı siz siz olun görmeden bir yere gitmeyin.

5)Vapura binip Anadolu’dan Avrupa’ya, Avrupa’dan Anadolu’ya geçin

Anadolu ve Avrupa kıtaları arasında bir köprü görevi gören iki yakalı kent İstanbul’un sunduğu en ayrıcalıklı keyiflerden bir tanesi de vapur sefasıdır. İstanbul’da bir yakadan bir yakaya geçmek için vapura binmek, martılara simit atmak, vapurda sıcacık bir çay içmek, enfes boğaz manzarasını seyre dalmak kente gelenlerin mutlaka yapması gerekenler arasında ilk sıralarda yer alır. siz siz olun İstanbul’a gelip de kendinizi bu deneyimden mahrum bırakmayın.

6)Adalar’ı keşfe çıkın

İstanbul’un arka bahçesi Prens Adaları da birçok tarihi ve doğal güzellik gibi İstanbul’un hem yerli hem de yabancı turistler tarafından en çok ilgi gören yerlerinden bir tanesi. Burgazada, Heybeliada, Büyükada, Kınalıada isminde dört tane yerleşimli ada bulunuyor. Buralarda denize karşı bir gazoz içip bir de bisiklet kiralayıp trafiksiz sokaklarda bisiklet sürmenin verdiği mutluluk inanın birçok yerde yoktur.

7) Aydos Ormanlarını ziyaret edin

İstanbul’un arka balkonu, nefes aldıran durağı Aydos Ormanları ve bu mevkide bulunan Aydos Tepesi adeta görenleri kendine hayran bırakıyor. Yeşile ve doğaya hasretliği artan insanoğlunun kurtarıcı noktalarından bir tanesi olan Aydos Ormanları ve Aydos Tepesi İstanbul’da yer alan ve mutlaka görülmesi gereken doğal güzelliklerin başında geliyor. Buraya gelip de ayaklarınızı toprağa basmadan dönmeyin deriz.

8)Garipçe’de balık yiyin

İstanbul’un en şahsına münhasır ilçelerinden bir tanesi olan Sarıyer’e bağlı köylerden Garipçe’de balık yiyin. Garipçe çok şirin, çok ufak eski bir balıkçı köyü hem sunduğu manzaralar hem enfes balıkları hem de yerel yaşamı ile ünlü bir semt. Denizin tam dibinde konumlandırılan balık restaurantlarında mevsiminde güzel bir balık yemeden İstanbul’dan gitmek olmaz.

9) Moda’da gezip nostaljik tramvaya binin

İstanbul’un en güzel ilçelerinden bir tanesi olan Kadıköy’de yer alan Moda sahili mutlaka gezip görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Buraya gelip de Moda Aile Çay Bahçesi’nde bir simit çay yapmadan ve tabi ki dönüşte De Moda Kadıköy arasında gidip gelen nostaljik Moda Tramvayı’na da binmeden olmaz.

10) Bağdat Caddesi’nde tur atın

İstanbul Avrupa Yakasında İstiklal Caddesi ne ise İstanbul Anadolu Yakasında da Bağdat Caddesi odur. Rengarenk  ışıl ışıl sokakları, nostaljik tramvayı birbirinden renkli sokak satıcıları, konsept kafeleri ve birbirinden ünlü markalara ev sahipliği yapması ile Bağdat Caddesi de mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında geliyor.

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!