Yetişkin olmasına rağmen çocuk gibi davranan bireylerde görülen Peter Pan sendromu

1
Peter Pan sendromu

Peter Pan sendromu

Yetişkin olmasına rağmen çocukça davranan özellikle de erkek bireylerde adını bir masal kahramanından alan Peter Pan sendromu görülüyor.

En sevilen masal kahramanlarından Peter Pan, psikolojideki bir davranış sorununa da isim vermiş durumda. Özellikle erkek bireylerde görülen Peter Pan sendromu, kişinin yetişkin olmasına rağmen çocuk gibi davranması şeklinde tanımlanıyor.

Merak edilen psikolojik rahatsızlıklardan bir tanesi olan Peter Pan sendromu  hakkında Uzman Psikolog Benan Şahinbaş önemli bilgiler paylaşıyor.

Karşınızda bir yetişkin var ama adeta bir çocuk gibi davranıyor. Yaptıklarıyla hem kendisine hem ilişkilerine zarar veriyor. Bu durumu siz belki şımarıklık belki de umursamazlık olarak görüyorsunuz. Ancak Peter Pan Sendromu ile karşı karşıya olabilirsiniz. Adını İskoç roman ve oyun yazarı J. M. Barrie’nin yarattığı ünlü masal kahramanı, hiç büyümeyen çocuk Peter Pan’dan alan “Peter Pan sendromu”, kişinin biyolojik yaşını reddederek, çocuk gibi davranması olarak ifade ediliyor.

Doktortakvimi.com uzmanlarından Uzman Psikolog Benan Şahinbaş, sıklıkla olgun yaşlarda ortaya çıkan ve sosyal hayatı büyük ölçüde etki altına alan Peter Pan sendromunun daha çok erkeklerde ve bekarlarda görüldüğünü söylüyor. Uzm. Psk. Şahinbaş, Peter Pan sendromunun kişinin verimli bir yaşam sürmesini engellediği gibi sosyal ilişkilerde ve iletişimde de problemler doğurduğuna dikkat çekiyor. Bu sendromun görüldüğü kişilerde aile kurma, çalışma, finansal sağlığı ve kariyeri yönetme gibi birçok konunun olumsuz etkilediğini söyleyen Uzm. Psk. Şahinbaş, bu kişilerin, karşılarına çıkan zorluklarla baş etmek yerine çocukluk sürecine dönme isteği duyduğunu belirtiyor.

Peter Pan sendromu yaşayan kişiler yaşlanmaktan korkar

Bu sendromu taşıyan kişilerin genelde durumlarının farkında olmadığının altını çizen Uzm. Psk. Benan Şahinbaş, Peter Pan sendromu belirtilerini ise şöyle anlatıyor: “Kişi genellikle kariyerinde başarısızlık yaşar. Ekonomik açıdan sorumluluk sahibi olmakta zorlanır. Sorumluluğun olmadığı sadece eğlencenin var olduğu bir hayat beklentisi içindedir. Sık sık iş ve hobi değiştirir ama hiçbirinden tatmin olmaz.

Gerçekleşmesi zor hayaller kurar. Ayrıca bu hayalleri gerçekleştirmek için mantıklı ve sistematik herhangi bir adım atmaz. Herhangi bir işin yapacağına dair inancı çok yüksektir ama çabası çok düşüktür. Özeleştiriden yoksundur, genellikle hatalar için başkalarını suçlar. Gelecekten ve yaşlanmaktan korkar. Sosyal ve romantik ilişkilerde yetişkin gibi davranmaz. İrade zayıflıkları, özgüven problemleri, tutarsızlık, aşırı özgüven gibi semptomlar görülüyor.”

Arada kalan çocuklar gelecekte büyümeyi reddediyor

Peter Pan sendromu sorunu genellikle çocuklukta, baskıcı anne tutumu ya da eksik baba otoritesinden kaynaklandığı söyleyen Uzm. Psk. Benan Şahinbaş, “Anne ve babaları tarafından iş birliği içinde ve ortak yaklaşımla büyümeyen, arada kalmış çocuklar, gelecekte de büyümeyi ve olgunlaşmayı reddediyor. Bu sendrom kişilerin veya partnerlerinin hayat kalitelerini oldukça düşürdüğünden, sosyal ilişkileri fazlasıyla zorlayabiliyor.

Tedavi edilmediğinde hayat boyu devam eden sendromda, kişiler kendilerini; eksik, mutsuz ve yetersiz hissediyor. Tedavide psikoterapi ile hastalığın belirtileri en hafif düzeye indirilmeye çalışılıyor. Ancak bazı durumlarda, ilaç tedavisinin de uygulanması gerekiyor.

Terapilerde amaç kişilerin gerçek dünyayla yeniden ilişki kurmalarını sağlamak, sorumluluklarını hatırlatmak ve sosyal becerilerini yeniden kazandırmak oluyor. Bu sayede kişinin farkındalığı yükseliyor, terapiler devam ettikçe değişim de yavaş yavaş gözlemleniyor” diyor.

Yaş gruplarına göre Peter Pan sendromu

Peter Pan sendromu yaşlara göre farklı dönemlere ayrılıyor.

10-15 yaş arası: Çocuk; dış dünya ile bağlantısını, korku yüzünden koparmaya çalışıyor. Görevlerinden kaçıyor ve yalnız kalıyor.

16-22 yaş arası: Kendini beğenme ve maçoluk hissediliyor.

23-25 yaş arası: Hayattan mutsuzluk ve rahatsızlık hissediliyor.

26-30 yaş arası: Sendrom ilerliyor ve davranış bozukluğu seyri kötüleşiyor.

45 yaşından itibaren: Tekrar çocuk olmaya çalışılıyor ve istenilmeyen hayat koşulları reddediliyor ya da koşullardan uzaklaşılıyor.

Please follow and like us:

1 thought on “Yetişkin olmasına rağmen çocuk gibi davranan bireylerde görülen Peter Pan sendromu

  1. ben arkadaşlarım arasına giremeyen bi çocuğum. Çocuk da denilebilir mi bilmem ama 16 yaşındayım ama çocuk gibi davranıyorum genel olarak hiç işi tam istediğim gibi yönetemiyorum dediğiniz gibi bi işe fazla çaba veremiyorum biraz da dikkat dağınıklığı gibi bi şey. Ders de hoca bi konu anlatırken o konuyu anlayamıyorum anlamak için uğraşmıyorum çünkü zor geliyor genel olarak arkadaş çevremde ve ailemde çocuk gibi davranıyorsun diyorlar ki doğru tam da öyle davranıyorum öz güven denilen şeyde bende fazla yok ama bi konuyu yapacaksam mutlaka en iyisi olmalı bu arada annem ve babam ayrı annemle fazla zaman geçiremiyorum geçirdiğimde de dışarda eyleniyoruz ama babamla genel olarak bi mesafemiz var şehirler arası bi mesafe ama onunla da şu anda kavgalıyız belki de tüm bunlar bu yüzdendir bu derslerimdeki başarıyı da etkiliyor çocuk gibi davranmam yani ben başarısız olmamı buna bağlamıyordum be öğrenme güçlüğü olarak düşünüyordum yani disleksi gibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!