Shtisel 3. Sezon: Ultra Ortodoks karakterler seküler yaşama göz kırpıyor

0
Shtisel 3. sezon

Shtisel 3. Sezon 25 Mart 2021 tarihinde Netflix ekranlarında sevenleri ile yeniden buluştu. Daha önceden İSrail’de bir özel televizyon kanalında yayınlanan dizinin Netflix’e geçmesiyle neler değişti? Hadi, birlikte inceleyelim.

2013 yılında İsrail’de özel bir televizyon kanalında yayınlanan Shtisel isimli İsrail yapımı dizi Netflix tarafından satın alınmıştı. Netflix’in iki sezon şeklinde yayınladığı Shtiseş dizisi çok sevilince yeni bir sezonun daha siparişi verilmişti. Bunun üzerine 25 Mart 2021 tarihinde Netflix’te Shtisel 3. sezon 9 bölüm şeklinde yayınlandı. Bu durumla birlikte tamamen bir Netflix dizisine dönüşen Shtisel’de neler değişti?

Netflix tarafından satın alınan daha önceden kendi ülkelerinde yayınlanan bazı dizilerin yapısal olarak önemli değişiklikler yaşadığına daha önceden şahit olmuştuk. Shtisel sevenler de bu durumdan epey endişe etmişti. Shtisel 3. sezon diğer sezonlardan daha farklı olacak beklentisi vardı izleyicide. Ancak bu korkunun yersiz olduğunu söylemek de fayda var. Birkaç ufak değişiklik dışında Shtisel yine bildiğimiz gibi. Sade, kendi halinde, doğal ve son derece naif bir dizi.

Shtisel 3. Sezon
Shtisel 3. Sezon

Birtakım değişikliklere rağmen dizinin ruhu ve genel atmosferinde ise neredeyse hiçbir değişiklik yok. Peki, ne gibi değişiklikler olmuş, Shitsel 3. sezon bize diğer sezonlara kıyasla ne gibi değişiklikler vaat ediyor?

Ultra Ortodoks adetlerine sıkı sıkıya bağlı karakterler seküler yaşama göz kırpıyor

Karakterlere genel olarak bakacak olursak ultra Ortodoks adetlerine sıkı sıkıya bağlı kahramanlarımızın seküler/modern yaşama iyiden iyiye göz kırpmaya başladığını görüyoruz. İlk iki sezonda özellikle de Shulem Shtisel gibi ultra Ortodoks adetlerine sıkı sıkıya bağlı karakterlerin yeni sezonla birlikte seküler yaşama ayak uydurmaya çalıştığını görüyoruz.

Shtisel 3. sezonda kadın karakterler daha güçlü 

Shtisel 3. Sezon Netflix’te yayınlanmasıyla birlikte özellikle de kadın karakterlerde bir dönüşüme imza atmış. İlk iki sezonda aile içerisinde söz sahibi, tutkulu ve güçlü olmalarına rağmen sosyal hayatta geri planda kadınlar daha güçlü hale gelmiş durumda. Kadın karakterler üzerinde dini öğretilerin kadın/erkek ilişkileri üzerindeki etkilerine de sık sık gönderme yapılıyor.

İsteklerini elde eden ve kendi kararlarının arkasından giden daha güçlü Shtisel kadınları izlemeye başladık yeni sezonla birlikte. Dizinin tamamen bir Netflix dizisine dönüşmesiyle birlikte meydana gelen önemli değişikliklerden bir tanesi de bu olarak dikkat çekiyor.

Merak unsuru daha çok ön planda 

İlk iki sezonunda daha sakin ve daha yavaş ilerleyen konular adeta hızlandırılmış. Tabi, bu durumda sezon bölümü sayısının 12’den 9’a düşürülmesinin büyük etkisi var. Bölüm süreleri uzamamasına rağmen bölüm sayısı düşürülünce dizide her şey daha hızlı ilerliyor. İlk iki sezonun aksine olayların gidişatında merak unsuru çok daha önemli bir yere sahip.

Kararsız aşıklar, iki aşk arasında kalanlar

Dizinin ilk sezonu bilindiği üzere İsrail’de özel bir televizyon kanalında 2013 yılında yayınlanmıştı. Shtisel 3. sezon ise Netflix’te 2021 yılında yayınlandı. Hal böyle olunca dizideki çocuk oyuncular da büyüdü. Diziye göre evlilik ve aile kurma çağına erişmesiyle birlikte çocuklar da ana karakterler haline geldi. Bu da dizideki güncel konuların artış göstermesinin yolunu açtı. Yeni karakterlerin devreye girmesiyle birlikte bol bol iki aşk arasında kalmalar ve ilişkilerde kararsızlıklar izlemeye başladık.

Shtisel 3. sezon inceleme

Shtisel 3. sezon izleyicisine yine tadından yenmez bir görsel şölen sunuyor. Şiir gibi akıp giden sahneleri her ne kadar Netflix’in yayın politikası gereği hızlandırılmış ve bazı konular havada kalmış olsa da genel atmosferinden hiçbir şey eksilmemiş.

Elif Soykan

 

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!