DNA eşleşmesiyle gerçek aşkı bulmak Netflix The One dizisi

0
The One

The One

12 Mart 2021 tarihinde Netflix orijinal yapımı olarak karşımıza çıkan The One (Gerçek Aşk) dizisi üç haftalık kapanma sürecinde Türk izleyiciden de yoğun ilgi gördü. Yaratıcılığını Howard Overman’ın üstlendiği ve başrollerinde Hannah Ware ve Zoe Tapper’ın yer aldığı dizi 8 bölüm ve tek sezon şeklinde yayınlandı. Dram, bilim kurgu ve polisiye türlerindeki diziyi Ajanda İstanbul okurları için inceliyoruz.

The One
The One

Günümüzün gelişen teknolojileri ve özellikle de pandeminin getirdiği sınırlı koşullar nedeniyle dijital ekranlara olan bağlılığımızın artmasıyla birlikte eskisinden daha çok bilim kurgu türünde dizi ve film ile karşılaşmaya başladık. Özellikle de pandemi kısıtlamaları nedeniyle uzun süre evde vakit geçiren bireyler ilişkilerinin ve gelecekten beklentilerinin üzerinde daha çok durmaya başladı.

Pandemide bazı evlilikler güçlenirken bazıları da kopma noktasına geldi. Evliliklerin ve boşanmaların aynı anda yükselişe geçtiği bir döneme girdik. Uzun süredir yalnız yaşayan bireyler eş, partner arayışına girerken uzun yıllardır birlikte olan çiftler de hiç olmadığı kadar birlikte vakit geçirince ilişkilerini sorgulamaya başladı.

Bazı insanlar yalnızlıktan keyif aldığını keşfederken bazı insanlar da yalnız olmanın kendilerine göre olmadığına karar verdi. Aslında bu durumun biraz da karşıt durumların daha görünür hale gelmesiyle ve otomatik insan davranışlarıyla da yakından ilgisi olduğunu biliyoruz. Bunun farkında olan yapımcılar da insanların iç dünyasının yaşadığı dönüşümü yakından takip ederek bu alanlarda daha sansasyonel içerikler üretmeye başladılar. The One dizisi de nispeten bu türün örneklerinden bir tanesi olarak kabul edilebilir.

Romantik ikili ilişkilere odaklanan bilim kurgu dizileri revaçta

Bireylerin gelişen günümüz teknolojileriyle birlikte yalnızlaştığı ve ilişkilerinde başarısız olduğu bir döneme girdiğine dikkat çeken dizi ve filmler son zamanlarda çok revaçta. Bunun hem bilim kurguya olan ilginin artması hem de ikili romantik ilişkilerde yaşanan hayal kırıklığı ve duygusal boşluğun günümüz teknolojileriyle geliştiğine dair olan yaygın inanış. Sosyal medya başta olmak üzere günlük yaşamımızı kolaylaştıran ve daha eğlenceli (!) hale getiren birçok teknolojik uygulamanın bireyleri yalnızlaştırdığı düşünülüyor.

The One Rebecca
The One Rebecca

Aynı koltukta oturan ama ellerindeki telefonlarla ayrı dünyalara dalan çiftlerin fiziksel birlikteliklerine rağmen duygusal tatminleri git gide azalıyor. Bir taraftan da bireylerin yalnızlaşarak içine dönmesi ve bu içine girdiği girdaptan ancak bir partner ile çıkabileceğini düşünerek yanlış birliktelikler yaşaması da durumun vahametini artırıyor.

Kimileri bu yönde bir algı oluşturulduğu için öyle zannedildiğine inanıyorken kimileri de bu durumların iyiden iyiye kökleşmeye başladığına inanıyor. Tabi, dizi film yapımcıları da insanların yoğun olarak kafa yorduğu bu durumlardan çok güzel malzeme çıkarıyorlar.

Sadece bir saç teliyle hayatınızın aşkı kapınıza gelsin

The One Türkçe adıyla Gerçek Aşk dizisinde de insanlara DNA eşleşmesiyle hayatının aşkını bulabileceği anlatılıyor. Bir şirket tarafından geliştirilen The One ismindeki uygulamayla sadece bir saç telini gönderen bireylerin kısa sürede hayatlarının aşklarıyla karşılaşacağı iddia ediliyor. Gerçek aşkın zaman, mekan, coğrafya, dil, din ve ırk ayırt etmeksizin var olduğunu iddia eden şirket, dizide 1 milyon çifti eşleştiriyor.

Tabi ki de bu durumu romantik ve hayalperest bir şekilde değil bol polisiye sosu ve toplumda yarattığı zararlı ve çarpık ilişkiler üzerinden değerlendiriyorlar. Bu türde bir dizi izlerken genel beklenti daha çok bu durumun toplumda yarattığı tahribata ve çarpık ilişkilere dikkat çekeceği düşünülürken polisiye ağırlıklı bir anlatımla karşılaşıyoruz. Gizem unsurunun çok yoğun olmadığı ve özellikle de gerçeği bilinen bir yalanın ortaya çıkması üzerine kurulan bir ilk sezon izliyoruz.

Evli olan çiftler hayatının asıl aşkını merak ederse ne olur?

Evli olan çiftlerin hayatlarının aşkını merak etmesi ve doğru kişiyle karşılaşıp karşılaşmadığını sorgulamaya başlamasıyla birlikte boşanmalar artış gösteriyor. Birbirine benzer DNA’lardaki iki kişiyle aynı anda eşleşen bireyler ise kendilerini bir aşk üçgeninde buluyor. Taraflar eşleri ve DNA’larına göre eşleştikleri gerçek aşkları arasında seçim yapmak zorunda kalıyor.

Çiftler partnerlerinin gerçek aşkın peşinde koşacağı paranoyasına kapılarak türlü kıskançlık krizlerine giriyor. Ancak bu tip durumları ilk sezonda sadece arka planda görebiliyoruz. Dizideki çiftler ve aşk üçgenleri üzerinde hikaye çok fazla genişletilmiyor. Şirketin kuruluşu ve kurulurken arka planda dönen yolsuzluklar ve kanlı olaylar ilk sezonda daha çok gündeme alınıyor. Ancak sezon sonuna gelindiğinde ise kesinlikle işler tepetaklak oluyor ve izleyenler dizinin bir ikinci sezonunun gelme ihtimalinin çok yüksek olduğunu ve bol bol çarpık ilişki izleyeceklerini anlayabiliyorlar.

Netflix tarafından The One dizisine ikinci sezon onayının verileceğine kesin gözüyle bakılıyor. İkinci sezonda polisiye unsurların arka plana alınarak bilim kurgu ve psikolojik gerilim unsurlarının daha etkin rol alacağını düşünüyoruz bizler de. Dizi hakkında genel değerlendirmemizi yaptıktan sonra spoiler içeren kısma geçebiliriz.

Diziyi izlememiş olanlar spoiler almak istemiyorlarsa yazının bundan sonrasını okumayabilirler.

Dizinin önemli karakterlerinden gazeteci Mark çok sevdiği eşi Hannah tarafından bir oyuna getirilerek The One uygulamasına katılır. Megan isminde genç bir kadınla eşleşir. Hannah bunu Mark’tan saklar ancak gerçekler zamanla gün yüzüne çıkar. Hannah ve Megan arasında kalan Mark, işin sonunda evliliğini seçer ve eşleşmeden vazgeçer. Ancak gerçek aşkın peşinden koşmaya devam eden Megan, Hannah’ı oyuna getirerek ondan habersiz eşleşme programına katılır.

Çarpık ilişkilere dikkat çekmek üzere oluşturulan aşk üçgenleri ikinci sezonda kendini gösterecek

Mark, Hannah ve Megan arasındaki çarpık ilişki

Dizinin gelecek sezonunda ise Hannah’ın eşi Mark gibi evliliğini mi yoksa gerçek aşkı mı seçeceğini izleyeceğiz. Kıskançlık krizlerine giren ve kendinden test yaptırmayacak kadar emin olan Hannah acaba nasıl bir ikileme düşecektir? Gelecek sezonun en merak uyandıran hikayelerinden bir tanesinin bu durum olacağını düşünüyoruz.

Hannah ve Mark
Hannah ve Mark

Kate, Sophia ve Sebastian arasındaki ‘iki ruh eşi’ olma ihtimali üzerinden dönen kafa karışıklığı

Dizinin diğer baş karakteri polis Kate, DNA eşleşmesi Sophia ve Sophia’nın erkek kardeşi Sebastian arasındaki aşk üçgeni de gelecek sezonun en çok merak edilen konularından bir tanesi. Birbirine çok yakın DNA’daki kardeşlerin aynı anda tek bir kişinin partneri olabileceğinin dizinin son bölümünde ortaya çıkmasıyla işler iyice karıştı. Hem Rebecca’nın kirli oyunları arasında kalan hem de iki aşk arasında kalan Kate’i zor günler bekliyor.

Kate ve Sophia
Kate ve Sophia

Rebecca’nın kirli oyunları ortaya çıkacak mı, sahte ilişki medyaya yansıyacak mı?

Gerçek Aşk (The One) uygulamasının selameti için gözünü kırpmadan DNA eşleşmesi Mathaeus’u harcayan  programın kurucusu Rebecca, acaba yeni bir partner arayışına girecek mi? Ethan ile sahte partner oldukları medya tarafından keşfedilecek mi? Ben’in ölümüne sebep olduğu gerçeği ortaya çıkacak mı? Dizinin başkarakterlerinden Rebecca’nın The One uygulamasına böylesine hayati bir anlam yüklemesinin ardındaki gerçekler gün yüzüne çıkacak mı? Bu konuların dizinin ilerleyen sezonlarında en çok merak edilen polisiye konular olacağını düşünüyoruz.

Rebecca ve Matheus
Rebecca ve Matheus

The One klasik bir Netflix dizisi şeklinde başlayan özellikle de polisiye unsurların kullanımında klasik Holywood etkisi yaratmaktan öte geçemeyen bir dizi olsa da gebe olduğu konular bakımından son derece ilgi çekici. DNA eşleşmesinin toplum içerisinde yarattığı çarpık ilişkileri gün yüzüne çıkaracağı için ikinci sezonu da ilgi çekecektir. Hafif gizem, hafif polisiye sevenler için güzel bir tercih olacak. İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler.

Elif Soykan

 

 

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!