Pera Müzesi’nde pandemi döneminde üretilen bir sergi: Kristal Berraklığı

0

Pera Müzesi, Elena Sorokina küratörlüğünde yepyeni bir sergi ile kültür sanat dostlarıyla buluştu.

Yeni tip koronavirüs pandemisi nedeniyle sıkışan hayatlarımızda en güzel nefes alma noktalarımız -tabi tedbirler kapsamında- kültür sanat noktaları. Uzun zamandır kültür sanata sağladığı önemli katkılar ile adından sıkça söz ettiren bu kültür sanat noktalarından bir tanesi de Pera Müzesi.

Kristal Şeffaflığı sergisinde pandemi döneminde üretilen sanat eserleri dikkat çekiyor

Pera Müzesi‘nin pandemi döneminde üretilen ürünleri barındırması nedeniyle önemli bir yere sahip olan son sergisi Kristal Berraklığı ziyarete açıldı. Basın bülteninde Pandemi Döneminde Ekolojik Küratörlük ” Kristal Berraklığı” olarak tanıtılan sergi, 22 Aralık 2020 ve 07 Mart 2021 tarihleri arasında ziyarete açık.

Sergi 7 Mart 2020 tarihine kadar kültür sanat dostları ile buluşabilecek

Kristal Berraklığı ismi verilen karma sergide alanında yetkin birçok sanatçının üretimleri kültür sanat dostları ile buluşuyor. Küresel şeffaflık, insan-toprak ilişkisi başta olmak üzere salgın sürecinde meydana gelen yeni bedensel davranışlar ve bunların medyadaki yeri gibi konulara yer veren sergide 20 farklı sanatçı yer alıyor. Farklı coğrafyalardan 20 farklı sanatçının tasarımlarının yer aldığı sergi Pera Müzesi’nde 7 Mart 2021 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Kristal Berraklığı
Kristal Berraklığı

Elena Sorokina: Kristal imgesinin çağrıştırdığı şeffaflık farklı açılardan ele alınıyor

Kristal imgesinin çağrıştırdığı şeffaflığı odak noktasına alan sergi, bu imgeyi çağrıştırdığı farklı alanlarla ele alarak etik ve ekolojik sorunlara değiniyor. Yarattığı farkındalık bakımından son derece önemli olan sergide üretimdeki işbirliği gücünün önemine dikkat çekiliyor.

Kristal Berraklığı
Kristal Berraklığı

22 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirilen basına özel açılış ve toplantıya Ajanda İstanbul ailesi olarak bizler de katıldık. Sergideki üretimleri ve ana temayı değerlendirdik. Kesinlikle en kısa zamanda gezmeniz gereken ufuk açıcı sergiler arasında yer alıyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi koronavirüs pandemisi gölgesinde geçen 2020 yılına eşsiz ve bu global boyutlarda yaşanan krize atıfta bulunarak ‘hoşçakal’ diyor.

Elena Sorokina: Pandemi sürecinde meydana gelen yeni bedensel alışkanlıklar mercek altına alınıyor

Elena Sorokina küratörlüğünde hazırlanan Kristal Berraklığı sergisi, farklı ülkelerden sanatçıların özel üretimlerini bir araya getiriyor. Her sanatçının siyasi ve duyusal bakış açısına yansıtan sergide belli başlı odak noktası haline getirilen konular ise küresel şeffaflık, insan ve toprak arasındaki ilişki, salgın sürecinde meydana gelen yeni bedensel davranışlar.

Farklı coğrafyalardan ve farklı nesillerden toplam 20 sanatçının eserleri yer alıyor

Farklı coğrafyalarda ve farklı dönemlerde dünyaya gelmiş sanatçılar arasında ise; Sammy Baloji, Minia Biabiany. Katinka Bock, Bianca Bondi, Gaëlle Choisne, Kıymet Daştan, Elmas Deniz, Sinem Dişli, Gluklya (Natalia Pershina-Yakimanskaya). Deniz Gül, Ilana Halperin, Gülsün Karamustafa, Yazan Khalili, Paul Maheke, Şener Özmen, İz Öztat, Hale Tenger, Güneş Terkol, Berkay Tuncay ve Adrien Vescovi gibi önemli eserler yer alıyor.

Her sanatçının sergide en az bir tane özel tasarım ürünü bulunuyor. Hepsi de hem görsel bakımdan hem de arka planda görenlerde ciddi anlamda ufuk açıcı nitelikteki üretimler.

Kristal Şeffaflığı Sergi Küratörü Elena Sorokina: “Mükemmel bir metafor”

Serginin küratörü Elena Sorokina, kristallerin tam matlıktan kusursuz saydamlığa uzanan farklı özellikler taşıdıklarını ve sanattan büyüye, teknolojiden şifacılığa pek çok alanda kullanıldıklarını belirtiyor. Küratör, projenin çıkış noktasını ise şöyle ifade ediyor:

“Bilim insanları, canlı olmasalar da kristallerin genellikle ‘büyüdüklerini’ tarif etmiştir. Yaşayan pek çok organizma, kristal üretebilir. Eski kültürlerde kristaller ve mineraller duyuları olan varlıklar gibi görülmüş, canlı ve canlı olmayan, organik ve inorganik madde arasındaki geçirgen sınırlar için mükemmel bir metafor olmuştur.”

Sergi küresel sorunları ‘kristal’ imgesi ile yeniden sorguluyor

Serginin küratörlüğünü üstlenen Elena Sorokina, projenin aynı zamanda salgınla birlikte ekolojik küratörlüğe de evrildiğinden söz ediyor. Uzunca bir süredir etkileyici görüntüsü sayesinde insanlığı etkisi altına almayı başaran kristal imgesinden yola çıkarak günümüzün küresel sorunlarını kristal ile birlikte yeniden sorguluyor ve sorgulatmayı amaç ediniyor.

Kristal Berraklığı
Kristal Berraklığı

Sergileme ve küratöryel anlamda bir yeniden dönüşüm stratejisi üretmeyi amaçlayan sanatçıların daha az seyahat etmek gibi karbon ayak izini indirgemeye eğilimli yöntem ve araçları klasik bir sergi görüntüsü formatında yepyeni deneysel bir boyut kazanıyor.

Elena Sorokina:

“Serginin itici gücü Bruno Latour’un Ayağımız Yeryüzüne Bassın ve Bygung- Chul Han’ın Şeffaflık Toplumu kitapları”

Sergi hakkında önemli açıklamalarda bulunan Kristal Şeffaflığı küratörü Elena Sorokina, Bruno Latour’un Ayağımız Yeryüzüne Bassın ve Byung-Chul Han’ın Şeffaflık Toplumu adlı kitaplarının, serginin itici gücü olduğunu ifade ediyor.

Elena Sorokina: Yeryüzünü, ‘etkin, yerel, sınırlı, duyarlı … bir kılıf olarak görmeliyiz

Elena Sorokina, bu iki düşünüre göndermede bulunarak “Yeryüzünü ‘etkin, yerel, sınırlı, duyarlı, kırılgan, titreyen ve kolayca rahatsız edilebilen bir kılıf’ olarak görmeliyiz” diyor. Elana Sorokina ayrıca “Bugün herkes her şey hakkında bilgi edinebilir. Her şey -ve herkes- şeffaf, örtüsüz ve ifşa edilmiş durumdadır. Ne var ki şeffaflığın karanlık bir tarafı da vardır ve biz farkına bile varmadan matlığa dönüşebilir.” diyor.

Kıymet Daştan
Kıymet Daştan

Pera Müzesi ziyaret günleri ve saatleri

Pera Müzesi

Salı-Cuma: 11.00-18.00

Cuma günleri akşam 16.00 – 18.00 arası tüm ziyaretçilere,

Çarşamba günleri ise “Genç Çarşamba” kapsamında tüm öğrencilere ücretsiz olarak kapılarını açıyor.

Hafta sonları uygulanan sokağa çıkma yasağına dahil edilmeyen yabancı ziyaretçiler de,

Cumartesi 11.00 – 18.00,

Pazar günleri ise 12.00 – 18.00 saatleri arasında müzeyi ziyaret edebilme imkanı buluyor.

Elif Soykan/Ajanda İstanbul

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!