Geçmişte yaşanan kötü olayları değiştirmek ister miydiniz? Bir geçmiş hikayesi: Erased

0
Erased

Erased

Bugün sizlere yepyeni bir anime önerisinde bulunacağım, ismi; Erased anime. Netflix başta olmak üzere birçok dijital dizi film izleme platformu hayatımıza girdiğinden beri buralarda yayınlanan dizi ve filmleri konuşmadan edemez olduk. Aslında şu anda Kovid-19 pandemisi nedeniyle hayatımıza doğru düzgün heyecan katacak herhangi bir aktivitemiz olmadığı için böyle olması çok da anormal değil.

Son anime bükücünün son keşfi: Erased

Kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığı başta olmak üzere tüm insanlığın sağlığı adına hayatı evlerimize sığdırmamız gerekiyor. Hal böyle olunca işten güçten artan kalan zamanlarda evlerimizde yapabileceğimiz sınırlı aktivitelerin başında da dizi film izlemek geliyor. Normalde dizi film izlemeye vakit ayıran bir insan olduğum için bu süreçte her zamankinden daha çok bir şeyler izlediğimi söylesem yalan olmaz. Benim de yine birçok insan gibi favori dizi film izleme platformlarımın başında Netflix geliyor. Bu platformdaki son keşiflerimden bir tanesi Erased anime dizisi.

Dilerseniz buraya tıklayarak anime hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Death Note sevenlere duyurulur ve tavsiye edilir

Üniversite yıllarımda ya da bundan bir parça daha uzak bir zaman diliminde Death Note isminde çok iyi bir anime ile başladı bu yolculuk. Sonrasında usta yönetmen ve gerçekten kendi kulvarında bir deha olan Hayao Miyazaki filmleri ile anime izleme ve takip etme serüvenim devam etti. Animasyon film ve dizileri genel olarak seviyorum aslında ama animelerin yeri her zaman bir başkadır bende.

Erased dizisi de yine bir Death Note kadar iyi olmasa da onun ayarına yakın bir anime. Peki, bu animede neler mi var? Aslında birçok şey var. Biraz dostluk, biraz aile, biraz aşk, biraz gerilim, biraz fantastik unsurlar. Birçok türün özelliklerini bünyesinde barındırıyor diyebilirim. Ama en çok ne var, neler vaat ediyor diye sorarsanız cevabı, en çok içinde gerilim var ve en çok vaat ettiği şey de suç ve gizem.

Geçmişin yüklerinden kurtulamayan psişik güçleri olan bir adam

Erased animesi 29 yaşındaki genç bir manga yazarı Satoru Fujinima’nın hikayesine odaklanıyor. Bazı psişik güçlere sahip olan genç Satoru, yaşanacak bazı kötü olayları birkaç saniye öncesinden keşfedilme ve geçmişe dönerek bu kötü hadiseleri değiştirebilecek güce sahip. Ailesi annesinden ibaret olan ve annesiyle gel-gitli de olsa çok kuvvetli bir bağı olan Satoru, bir gün başına gelen ve değiştiremediği çok kötü bir hadise yüzünden çocukken yaşadığı ve hala unutamadığı kötü olayları anımsar.

Öldürülen kız arkadaşını hayata döndürmenin peşinde

Geçmişte, henüz küçük bir öğrenciyken çok sevdiği bir kız arkadaşı bir organize suç örgütünün eline düşer. Bu sevdiği kız arkadaşıyla birlikte iki küçük kız çocuğu da yine aynı şekilde bu organize suç örgütünün eline düşer. Daha kötüsü üçü de çocuk yaştayken öldürülür.

Yıllarca bu durumun vicdan azabını yaşayan genç adam bir gün başına gelen yine korkunç bir hadise sonrasında geçmişe dönerek bu yaşanan tüm kötü olayları değiştirebileceğini fark eder. Bunu fark eder fark etmez de hemen harekete geçer ve çocukluğuna döner.

Dizinin bundan sonrasındaki detaylar hakkında hem istenmeyen bilgi vermemek hem de dizinin künyesinden bahsetmeyi geciktirmemek için bahsetmeyeceğim. Ancak bahsetmeden edemeyeceğim bir şey daha var. Geçmişe dönen 29 yaşındaki genç adam çocuk bedeni içerisinde yine aynı yaşındadır. Yani sadece bedeni küçülür. Bu nedenle geçmişteki arkadaşları ve geçmişteki hayatına şu anki ruh ve düşünce dünyasıyla dönüş yapmıştır.

Gençlik dergisinde yayınlanan bir mangadan uyarlama

Şimdi konuyu daha fazla uzatmadan biraz da Erased animesinin künyesinden bahsedelim. Japonca adıyla Boku Dake ga Inai Machi olan Erased dizisi 2012 ile 2014 tarihleri arasında bir gençlik dergisi olan Young Ace’te parça parça yayınlanan bir manga serisi aslında. Yine aynı isimli mangadan animeye uyarlanmış. Seinen türünde bir anime Erased ayrıca. Peki Seinen anime ne demek? Bu türdeki animeler genellikle 18 ile 30 yaş arasındaki erkek okuyucu ve izleyiciye hitap eden yapımlar. Genellikle de suç, gerilim ve gizem temaları üzerinde şekillenir.

Bir oturuşta bitirmelik gerilim bilim kurgu animesi

Animeye uyarlanan bu Japon manga serisinin İngilizce yayıncısı Yen Press. İngilizce yayınlayan kanal ise SEA Aniplus Asia. Animenin ilk yayınlandığı kanal ise Fuji Television. Erased dizisinin yapımcılığını ise Kena Suzuki ve Taku Matsuo birlikte üstlenmiş. Gizem, suç, gerilim ve bilim kurgu kategorilerinde kendine yer bulabilen Erased isimli animeye mutlaka bir şans vermenizi öneririm.

Bir bölümü 23 dakika. Toplam 12 bölüm. Netflix’te 1 sezon ve toplam 12 bölüm şeklinde yüklenmiş durumda. Ancak dizinin ikinci sezonu da mevcut. O da yakında gelir diye düşünüyorum. Hatta belki üçüncü sezon da gelir belli mi olur?

Elif Soykan

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!