Nietzsche ve hayatla başa çıkabilmemizi sağlayacak 5 aforizması

0

Allan Percy mahlasıyla kitaplar yazan araştırmacı gazeteci Frances Miralles’in ünlü kitaplarından ‘Her Güne Bir Nietzsche, Hayatla Baş Edebileceğinizi Gösteren 99 Reçete’ den referans alarak 5 önemli aforizmasını derledik.

1844 yılında Almanya’da gözlerini açan büyük düşünür, Alman filozof Nietzsche, yatılı okulda okuduğu zamanlarda Antik Yunan ve Roma kültürüyle tanışmıştır. Daha sonra Bonn ve Leipzig üniversitelerinde felsefe üzerine eğitim almıştır.

Henüz 24’ünde profesör olan bir Nietzsche

Yıllar 1869’u gösterdiğinde ise Nietzsche, henüz daha 24 yaşında gencecik bir delikanlıyken Basel Üniversitesi’nde filoloji profesörü olarak görev yapmaya başlar. Nietzsche buradaki görevini Fransa ve Prusya arasında baş gösteren savaş nedeniyle sadece bir yıl kadar sürdürebilmiştir. 1870 yılında çıkan savaş nedeniyle görevine son verilmiştir.

Din ve ahlak başta olmak üzere modern kültür, felsefe ve bilim üzerine eleştiri yazıları hazırlayan filozof Nietzsche hayatının neredeyse tamamını Fransa ve İtalya’da sürdürmüştür. Çokkültürlü yaşamının da çalışmalarında çok önemli bir yeri olduğu düşünülmektedir.

Yıllar 1900’ü gösterdigindeyse ünlü Alman filozof hayata gözlerini yummuştur. Hem çağdaşlarını hem de kendinden sonra gelen büyük düşünürleri önemli ölçüde etkilemiştir. Birçok aforizması günümüzde halen mihenk taşı olma özelliğini korumaktadır.

İnsanlığın en önemli değerlerinden ve düşünürlerinden bir tanesi olarak kabul edilen Nietzsche düşünceleriyle içinde bulunduğumuz bu karmaşık yaşamda bize yol göstermeye, akıl hocalığı yapmaya devam etmektedir.

Nietzsche
Alman filozof Nietzsche

Ajanda İstanbul ailesi olarak sizler için ünlü filozofun hayatla baş edebilmemizi kolaylaştıracak 5 aforizmasını derledik.

Nietzshce’den 5 hayat dersi için bu videodan da faydalanabilirsiniz.

Hayatla baş edebileceğimizi gösteren 5 aforizma

1- Yaşamak için tek bir ‘neden’i olan kişi, her türlü ‘nasıl’a göğüs gerebilir.

2- Her insanın hayatında mutlu anlar vardır ancak hiçbir mutluluk sonsuza dek sürmez.

3- En kötü kelime ve en ağır mektup bile kayıtsızlıktan iyidir.

4- Mükemmel olduğuna inanan insan aslında aptalın kendisidir.

5- Gelecek için bir şeyler yapan insanın, geçmişi yargılamaya hakkı vardır.

Hayatı anlamlandıran en temel disiplinlerden bir tanesi olan Felsefe ile iyilesebileceğimizi, daha verimli ve sağlıklı bir yaşam sürebileceğimizi söyleyen Allan Percy’nin Nietzsche aforizmalarına ilişkin kitabı referans alınarak bu yazı hazırlanmıştır. Yazı içerisinde bulunan video da yine aynı şekilde kitap referans alınarak hazırlanmıştır.

Elif Soykan/Ajanda İstanbul

 

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!