Netflix’in ilk Avusturya dizisi Freud hakkında bilmeniz gerekenler

0

Netflix’in ilk Avusturya dizisi Freud, kısa süre önce platformdaki yerini aldı. Dizi tutkunlarının uzun süredir büyük bir heyecanla beklediği Freud dizisi yayınlanmasının hemen ardından platformda en çok izlenen yapımlar arasına girdi.

Psikanalist kuramın kurucusu Yahudi asıllı Avusturyalı nörolog ve filozof Sigmund Freud’un gençlik yıllarının anlatıldığı dizide bilinçaltı, histeri, travma ve hipnoz kavramları pek sık kullanılıyor. İzleyenleri bilinçaltının derinliklerinde karanlık bir yolculuğa çıkaran Freud dizisi, ünlü nörolog Freud’un iç dünyasına daha yakından tanıklık etmemizi de sağlıyor.

Biyografik özellikler taşımasının yanı sıra tam bir biyografi örneği olarak sunulmayan dizide bir medyum ile çok yakın ilişki kuran genç Dr.Freud’un Avusturya’daki 19. yüzyılın başlarında yaşanan bir seri katil vakasını çözmeye çalışması anlatılıyor.

Dizinin arka planında Avusturya- Macaristan İmparatorluğunun dağılışı ve tarafların görüşlerine yer verilen dizide Freud’un özellikle bir Yahudi olarak yaşadığı zorluklar ve bunların bilinçaltına yansımalarına da dikkat çekiliyor. Bazı sahneleri aşırı derece teatral olan dizinin oyunculukları da göz dolduruyor. Genç ve başarılı kadrosunun yanı sıra birçok deneyimli oyuncuyu da kadrosuna alan dizi sayesinde Avusturya Netflix’te güzel bir girişe imza attı.

Bilinçaltının karanlık girdaplarından, oidupus kompleksine, bastırılmış duygulara, arzunun günlük hayata sirayetine, travmaların yaşantımızı şekillendirmesi ve özellikle hipnoz ile histeriye çok fazla değiniliyor. Hastalarında hipnoz yöntemini kullanan Freud aynı zamanda seri katil vakasını da bir medyumla birikte yine öncelikli olarak hipnoz yönteminden faydalanarak çözmeye çalışıyor. Hipnoz sahnelerinin çok etkileyici olduğu dizi toplam 8 bölüm. Henüz ilk sezonu yayımlanan dizinin ikinci sezonunun da çekilmesi planlanıyor.

İlk sezonun sonlarında birçok soru işaretini cevaplandıran ve birçok konuyu açıklığa kavuşturan dizinin finali ise büyük bir soru işaretiyle gerçekleşiyor. Bir solukta nefesinizi tutarak izleyeceğiniz Freud dizisi bilinçaltınızdaki korkuların açığa çıkmasına sebep olabilir. Bazı şeyleri göze alarak izlemeniz gereken bu sanatsal yapım birçok konuda rüya, hayal ve gerçek hayat kavramlarını karıştırmanıza neden olabiliyor. Yeni tip koronavirüs Covid-19 salgınının ülkemizde de etkisini artırmasıyla birlikte ev karantinasında olduğumuz şu günlerde izleyebileceğimiz iyi bir dizi olduğunu söylebiliriz. Ama Freud dizisinin ruh sağlığımızın da darbe aldığı şu günlerde rüyalarınızı karartmasına izin vermeyin. Bizden söylemesi!..

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!