Karantina döneminde izleyebileceğiniz en sürükleyici diziler

0
ajanda istanbul sürükleyici diziler

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede dünyanın her yerine yayılan yeni tip koronavirüs Kovid-19 pandemisi nedeniyle uygun şartları olan herkes karantina dönemine girdi. Alışveriş dışında zamanımızın tamamı evde geçiyor. Kimilerimiz evden çalışıyor olsa da yine de her sabah kalkıp işe gitmediğimiz için evde daha çok zamanımız oluyor.

Evdeki zamanı tedbirlere de uyarak en keyifli şekilde geçirmenin yollarını arıyoruz hepimiz. Kitap okuyoruz, film izliyoruz, temizlik yapıyoruz belki yeni tarifler deniyoruz. Evde yapılacak çok şey var. İmkanlarımız varsa gerçekten de hayat eve sığıyor. Kimilerimiz de evdeyken spor yapıp formunu korumaya çalışıyor. Biz de Ajanda İstanbul ekibi olarak evde daha keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak en sürükleyici dizi önerilerini sizlerle paylaşmaya karar verdik. Hepsi de kendi izlediğimiz, sevdiğimiz ve farklı bir elektriği olduğuna inandığımız diziler. Hem keyifli hem de hızlı vakit geçirmek isteyenler için herkese hitap edebilecek en sürükleyici dizi önerileri… Biz izlerken çok keyif aldık. Bazı önerilerimiz dünya çapında fenomen olmuşken bazıları da keşfedilmeyi bekliyor. İşte karantina döneminde izlenebilecek en sürükleyici diziler! Şimdiden iyi seyirler.

1. La Casa de Papel

Listenin başında bir İspanyol dizisi var. Sadece Türkiye’de değil hemen hemen dünyanın her yerinde çok ciddi bir hayran kitlesi edinen ve büyük yankı uyandıran dizi, soygun senaryosuyla başlayıp dünyayı kasıp kavuran bir devrime dönüşüyor.

İsimlerini şehirlerden alan soygun üyeleri İspanya Merkez Bankası’na giriyor. Kendi paralarını basmak için içeride geçirdikleri süre boyunca saat saat ilerleyen dizide peşlerindeki polislerin ve rehinelerin de çok önemli bir rolü bulunuyor. Dizinin başkarakterlerinden Tokyo’nun anlatımıyla ilerleyen La Casa de Papel’de heyecan, gerilim ve tutku bir an olsun eksik olmuyor.

İlk iki sezonu İspanya’da yayın yapan yerel bir televizyon kanalı Antena 3’te yayınlanan ve İspanyol izleyicisi tarafından pek de ilgi görmeyen dizinin asıl hikayesi Netflix tarafından satın alınmasıyla başlıyor.
Netflix izleyicileri tarafından çok sevilen dizinin hemen devamının çekilmesi için de onay geliyor. Ülkesinde ilk başlarda pek değer görmeyen dizi bir anda dünyaya yayılmasıyla birlikte İspanya’da da büyük merak uyandırıyor. Diziden önce çok da popüler olmayan oyuncular bir anda dünya starı haline geliyor. Teklifler, reklamlar üst üste yağıyor. Tabi, bu sosyal medya hesaplarındaki takipçilere de yansıyor. Oyuncular bile bu duruma o kadar şaşırıyorlar ki, ‘sıradan insanlarken bir anda herkes tarafından tanınır hale geldik’ diyorlar.

İlk iki sezona göre çok daha büyük bir bütçeyle çekilen La Casa de Papel maddi olanaklarının artmasıyla biraz Holdywoodvari bir yapım haline gelse de yine de yerel Latin özelliklerini kaybetmeden ortalığı kasıp kavurmaya devam ediyor. Dizinin paltforma son olarak 4. sezonu yüklendi. Bir solukta izleyeceğiniz dizinin 5. sezonu da yolda.

2.Dark

Alman yapımı Dark belki de son zamanlarda bilim kurgu alanında yapılan en iyi işlerden bir tanesi. “Almanlar da bu dizi film işlerinde hiç fena değilmiş” dedirten ve hatta Holdywood bilim kurgularına taş çıkartan bir Netflix orijinal dizisi Dark.

Özellikle dizi veya film izlerken biraz zorlanmaktan ve kafa karışıklığından hoşlanan izleyici kitlesinin büyük bir tutkuyla bağlanacağı Dark dizisi o kadar sürükleyici ki bir taraftan olayları çözmeye çalışırken bir taraftan da arka planı sağlam karakterlere bağlanıp zamanın nasıl geçtiğinin farkında olmuyorsunuz.

Şu anda iki sezonu yayınlanmış olan ve Haziran 2020 tarihinde 3. sezonun da platforma yüklenmesi beklenen Dark dizisinde zaman yolculuğu, zaman makinesi, geçmişin geleceğe sirayeti gibi çok ilgi çekici konulara yer veriliyor. Aynı zamanda radyasyon etkisinin ve insan elinin doğanın kimyasını nasıl yerle bir ettiğinin de çok çarpıcı bir şekilde anlatıldığı dizide olaylar bir kasabada küçük bir çocuğun kaybolmasıyla başlıyor.

Dizideki karakterler aynı anda hem geçmişteki hem de gelecekteki görüntülerini ve hayatlarını görebiliyorlar. Anlatırken bile kafanız karıştı değil mi? En iyisi kendimizin ve çevremizin sağlığını koruyabilmek adına evlere kapandığımız bugünlerde siz Dark’ı izleyin ve karanlık ama son derece etkileyici bir denize dalmaktan kendinizi mahrum bırakmayın.

3. Stranger Things

Listemizin üçüncü sırasında yer alan The Stranger Things dizisi de yine bir bilim kurgu harikası ve yine Netflix platformunda karşımıza çıkıyor. Özellikle polisiye, gizem ağırlıklı bilim kurgu sevenlerin baş tacı olabilecek nitelikte bir dizi.

Dizide olaylar küçük bir kasabada küçük bir çocuğun kaybolmasıyla başlıyor. Bir dakika, bu bir yerden tanıdık geldi değil mi? Evet, Stranger Things Alman yapımı bilim kurgu dizisi Dark dizisiyle benzer özellikler gösteriyor. Hatta birçok insan tarafından çok fazla kıyaslanıyor da. Ancak Dark ve Stranger Things dizilerini birbirlerinden ayıran bazı önemli özellikler var. Birinde daha çok zaman yolculuğu üzerinde durulurken birinde ise daha çok laboratuvar ortamında yapılan bir deney üzerinde duruluyor. Biri Amerikan yapımı iken biri Alman yapımı. Her ikisi de bilim kurgu ancak olay örgüsü ve olayların akışı bambaşka. Bir de Stranger Things’teki çocuklar da efsane.

Sağlığımızı korumak adına karantinaya girdiğimiz şu günlerde izlenebilecek en sürükleyici bilim kurgu dizilerinden bir tanesi.  Şu anda Netflix’te toplam 3 sezonu yayımlanan dizinin bir bölümü ise yaklaşık 50-55 dakika arasında sürüyor. Ama dikkat! Dizi bittiğinde büyük bir boşluğa düşebilirsiniz.

4. Freud

Netflix’in ilk yapımı Avusturya yapımı dizisi platformun son gözdelerinden. Ünlü Avusturyalı nörolog ve filozof Sigmun Freud’un gençlik döneminin anlatıldığı dizi biyografik özellikler taşısa da bir biyografi dizisi değil. Aksine Freud ile ilgili derinlikli ve ayırt edici bir bilgiye pek rastlanmayan dizide gizem, suç ve polisiye unsurları ağır basıyor. Dizinin her bir bölümünün adı Freud’un literatüre eklediği kelimelerden medyana geliyor.

Bilinçaltının karanlık girdaplarında bizi bir yolculuğa çıkaran dizi, evlere kapandığımız şu dönemlerde izlenebilecek en sürükleyici dizilerden bir tanesi. Bazı tiatral sahneleri, kostümleri ve mekanları ise adeta görsel bir şölen sunan dizide kendini kanıtlamaya çalışan ve Yahudi kimliğinden dolayı ötekileştirmeyle cebelleşen genç doktor Sigmund Freud, Macar asıllı Avusturyalı bir medyum ve bir Alman polis ile birbirinin ardı sıra gelişen cinayet olaylarını çözmeye çalışıyor. Bunu yaparken de özellikle de hipnoz tekniğinden faydalanıyor.

Bilinçaltınızdaki gizli kalmış yaraların ve korkuların adeta gün yüzüne çıkmasına sebep olabilecek kadar güçlü bir görsel estetiği bulunan Freud, bir solukta izlenebilecek dizilerden. Dizinin ilk sezonunun son bölümünde tüm sezon boyunca cevap arayan birçok sorunun yanıtı bulundu. Ancak dizinin sonu büyük bir soru işaretiyle bitti. Bu da dizinin ikinci sezonunun geleceğini gösteriyor. Ancak henüz platformdan ikinci sezon için onay alınmadı. Toplam 8 bölümden meydana gelen ilk sezonu bir solukta izleyebilirsiniz.

5. Messiah

Son zamanlarda bu dizinin adını çok duyduğunuza eminiz. Çünkü hem konusu hem de çekimleri gereği gerçekten de çok ilgi uyandırıcı bir dizi. İlahi dinlerde yer alan ve kıyamet öncesi meydana çıkması beklenen Mesih gelmiş ve insanları kendi tarafına çekmeye çalışıyor.

Hint asıllı bir Amerikalı olan Mehdi Dehbi tarafından canlandırılan Mesih karakteri çok başarılı. Ayrıca karakterin kendi isminin de Mehdi olması olayı daha da çarpıcı ve dikkat çekici bir hale getiriyor. Dizideki diğer oyunculuklar da göz dolduruyor. Eva isminde bir CIA ajanı, meşhur Mesihimiz ve etrafındaki diğer insanlar arasında süregiden dizide bir an bile gözlerinizi ekrandan alamıyorsunuz.

Dünyaya gelir gelmez binlerce göçmeni sınıra yığan ve insanları mucizevi bir şekilde kötü sonuçlar doğurabilecek olaylardan uzaklaştıran Messiah karakteri kısa sürede Netflix’te en çok izlenen yapımlar arasında üst sıralardaki yerini aldı. Karantina dönemlerinde izlenebilecek en iyi alternatiflerden birisi olarak karşımıza çıkan Messiah dizisini bir solukta ve büyük bir merakla izleyeceksiniz. İlk sezonu yayınlanan dizinin ikinci sezonunun da yine platform üzerinden yayına girmesi ve izleyicisi ile buluşması bekleniyor.

6. Elite

Listemizin altıncı sırasında bir İspanyol yapımına daha yer veriyoruz. Çünkü biz bu diziyi de çok sevdik. Basit bir ergen dizisi gibi başlayan ancak zamanla olayların karmaşıklaşmasıyla birlikte gerçek bir suç gerilim dizisine dönen dizide sürükleyicilik ön planda.

Duygusal ve ikili ilişkilere de sıkça yer vermesine rağmen sürekli gizemini ve etkisini koruyan polisiye olayların gelişmesiyle birlikte adeta ekrana bağlayan uzun soluklu bir dizi. İspanya’nın en etkili kolejlerinden birine bir gün üç tane burslu öğrenci gelir. Bunlardan birisi ağabeyi ve annesi ile yaşayan geçim sıkıntıları çeken garsonluk yaparak okumaya çalışan Samuel’dir.

Birisi İspanya’nın arka mahallerinde suç işleyerek, kavgalara karışarak ve uyuşturucu satıcılığı yaparak hayatını sürdüren Christian’dır. Birisi de ailesi ile birlikte market işleten ve kıt kaanat imkanlarla geçinen baskıcı bir baba rolüyle büyümüş Nadia’dır.

Samuel’in ağabeyi rolünde La Casa de Papel dizisinden tanıdığımız Denver karakterini canlandıran Jaime Lorente yer alıyor. Christian rolünü ise yine La Casa de Papel’den tanıdığımız Rio karakterini calandıran Miguel Herran canlandırıyor. Dizide yine aynı kadrodan olan birisi daha var. La Casa de Papel’de İngiliz Büyükelçisinin kızını canlandıran Maria rolündeki Maria Pedraza da Marina karakterine hayat veriyor.

Marina ve Samuel’in yakınlaşmasıyla başlayan olaylar zamanla tüm sınıfa sirayet ediyor. Gerilimin, entrikanın, suçun ve polisiye unsurların hiçbir bölümünde eksik olmadığı diziyi çekici kılan yanlarından bir tanesi de çok fazla Türk dizilerine benziyor oluşu. Konusu itibariyle çok fazla kendimizden bir şeyler görebileceğimiz dizinin farkı ise Türk dizilerinde bir sırrın bir sezon boyunca ortaya çıkamamasının aksine bir bölümde üç dört hayati sır patlak verip yeni olayların gelişmesine vesile olabiliyor.

Netflix’in orijinal dizilerinden bir tanesi olan Elite dizisinin halihazırda izlenmeyi bekleyen 3 sezonu var. Her sezonda yeni karakterler ve yeni olaylarla daha da gizemli ve karmaşık hale gelen dizinin yeni sezonlarında da yine platform üzerinden izleyicisi ile buluşması bekleniyor. Bu türü sevmeyenlerin bile kendinden çok fazla şey bulabileceği Elite karantina döneminde izlenebilecek en iyi yapımlardan bir tanesi.

Bu liste de tabi ki tüm listeler gibi genişletilebilir. Bu son derece kişisel liste Ajanda İstanbul ekibinin en sevdiklerini barındırıyor. Hem kendimizin hem de sevdiklerimizin sağlığını korumak adına evlere kapandığımız bu dönemde izleyebileceğiniz en sürükleyici dizileri derledik. Umarım izlenecek diziler listemizin tamamına tik atmadan yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınından kurtulur ve eski hayatlarımıza daha güçlü bir şekilde dönebiliriz.

Ajanda İstanbul

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!