2020 yılı İstanbul Şehir Tiyatrolarındaki en iyi oyunlar

0

Tiyatro hem genel kültür hem de genel estetik duygusunun gelişmesi için çok önemli. Sanatın en kuvvetli yaratım alanlarından bir tanesi olan tiyatro sahnesi ne yazık ki günümüzde hala daha beklenen ilgiyi görmüyor. Bu sanat dalına bu yıl hem hakettiği ilgiyi göstermenizi hem de kendinizi geliştirmenizi sağlayacak İstanbul Şehir Tiyatrolarının en iyi oyunlarını sizler için derledik. Bizden söylemesi sizden izlemesi. Şimdiden iyi seyirler.

Amanvermez Avni

Yönetmenliğini Selçuk Yüksel’in üstlendiği Ebüsüreyya Sami tarafından kaleme alınan geçmiş zaman oyunu Amanvermez Avni bu yıl kesinlikle şehir tiyatrolarında izlemeniz gereken oyunlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Bizi 1908 yılına götüren Amanvermez Avni oyununda Avni ve tayfası padişahtan bir emir alırlar. Avni ve arkadaşlarına padişah tarafından yanan adam olayını çözmeleri emri verilmiştir. Kendi geliştirdiği enteresan yöntemler sayesinde olaylara farklı bakış açıları kazandırarak kısa sürede çözülmesini sağlayan Amanvermez Avni bu özellikleri ile zamanında Osmanlı Devleti’nin Sherlock Holmes’i olarak anılmaktadır. Toplam 150 dakika ve 2 perdeden meydana gelen oyun 2020 yılı boyunca şehir tiyatroları sahnelerinde tiyatroseverler ile bir araya gelecek.

Ay Işığı Şamata

Haldun Taner tarafında kaleme alınan ve Naşit Özcan tarafından sahneye taşınan Ay Işığı Şamata oyunu da bu yıl içerisinde İstanbul Şehir Tiyatrolarında mutlaka görmeniz gereken oyunlar arasında ilk sıralarda yer alıyor. Toplam 120 dakika ve 2 perdeden meydana gelen oyunun konusu ise şu şekilde; Çalışkur apartmanı isimli bir aile apartmanında yaşayan Çalışkur ailesi ve diğer apartmanda yaşayan komşular arasındaki sahte ve çıkar odaklı samimiyetsiz ilişkilerin ve git giden bozulan aile yaşamı. Bu durumları eleştirel bir dille tiyatro sahnesine taşıyan oyun seyirciyi hem güldürüyor hem de sürekli şaşırtmayı başarıyor.

Cibali Karakolu

Bu oyunu bilmeyen duymayan kalmış mıdır bilmiyoruz ama biz yine de söyleyelim. Bir tiyatroseverin mutlaka izlemesi gereken oyunlar listesinde de kendine ilk sıralarda yer bulabilecek bu oyunun başrolünde yaşayan efsane duayen oyuncu Zihni Göktay oynuyor. Müzikal türündeki oyun seyirciyi adeta hop oturtup hop kaldırıyor. Geçmişten geleceğe birçok gerçeği hala daha aydınlatmaya ve bu alanda farkındalık kazanılmasına da katkı sağlayan oyun alışılagelmiş sorunlu zeminli kadın erkek ilişkilerinden devlet kurumlarının yetersizliğine ve insanoğlunun hayat mücadelesinde karşısına çıkabilecek birçok aksaklığa dair eleştiri bir güldürü vaat ediyor.

Çın Sabahta

Ünlü en ünlü yazarlarından Nezihe Meriç tarafından kaleme alınan Kars yöresine ait Çın Sabahta oyununda birbirine tamamen zıt ve farklı kültürlerde yetişmiş iki kadının acıklı hikayeleri konu ediniyor. Farklı yetiştirilme tarzlarına ve farklı hayatlara sahip insanların birbirlerinin hayat öykülerinden nasıl olumlu yönde etkilenebileceklerini gösteren oyun tek perde ve toplam 80 dakika. Sizi koltuklarınıza sabitleyecek bu etkili, duyarlı ve duygulu oyunun yönetmen koltuğunda ise oyunun baş karakterlerinden biri olan usta isim Hülya Karakaş oturuyor.

Felatun Bey ile Rakım Efendi

Güldürü türündeki bu oyun ünlü yazar Ahmet Mithat Efendi’nin aynı isimli kitabından tiyatro sahnesine uyarlandı. Batı ve Doğu arafındaki insanların yaşadığı sorunları ve iki farklı uç karakter üzerinden anlatan oyun müzikal türünde. İzleyenlere enfes bir görsel şölen sunan oyun mutlaka izlemeniz gereken bu yılın en önemli oyunlarından bir tanesi olarak ilk sırada yer alıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!