Mutlaka izlemeniz gereken en iyi bilim kurgu dizileri

0
Living with Yourself

Living with Yourself

Dizi ve film izlemek de en az kitap okumak kadar entelektüel birikimimize fayda sağlayan bir aktivite. Tabi, bunun için tıpkı okuduğumuz kitaplar konusunda nasıl seçici davranıyorsak izlediğimiz diziler ve filmler konusunda da eşit düzeyde özenli davranmamız gerekiyor. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya hitap eden Netflix’in nimetlerinden daha iyi faydalanabilmeniz için bizler de naçizane Netflix bilim kurgu dizileri derlemesi yaptık.

Hayatımıza bir anda ışık hızıyla giren ve öyle kolay kolay da çıkmayacak gibi görünen bir uyulama Netflix. Dünya genelinde milyonlarca kullanıcıya hitap eden programda sonsuz seçenek yer alıyor. Orijinal Netflix yapımları kadar dünyanın farklı ülkelerinde yayımlanan ve geliştirilen yapımlar da en az Holywood yapımları kadar dikkat çekiyor. Biz de sizler için Netflix’te mutlaka izlemeniz gereken dizileri derledik. Spoiler vermeden sadece size katabileceklerini ve neden izlemeniz gerektiğini anlattığımız kısa bir öneri turu oldu. Keyifli okumalar.

Dark

Almanya yapımı olan bilim kurgu dizisi Dark, Netflix’te mutlaka izlemeniz gereken bilim  kurgu dizileri arasında şüphesiz ki ilk sıralarda yer alıyor. Zaman yolculukları, kara delikler, geleceğin ve geçmişin aynı anda buluşması gibi son derece dikkat çekici bilim kurgu ögelerini tek bir potada eritmeyi başaran Dark oldukça da gerilim ve gizem yüklü bir dizi.

Dark 1. Sezon
Dark 1. Sezon

60 yıl sonraki halinizle 13 yaşındaki halinizin yaşadığınız ana geldiğini ve yaşamınıza dahil olduğunu size geçmişten ve gelecekten haberler verdiğini düşünün. Kulağa son derece ilginç geliyor değil mi? Ama tabi Dark’ın izleyiciye sunduğu en ilginç şeyler bunlar değil. Paralel evrenler, zaman kırılmaları ve dünyalar savaşı gibi bambaşka iddiaları da var. 2 sezonu yayınlanan Dark’ın gelecek ve son sezonunun ise Haziran 2020 yılında seyircisiyle buluşulacağı konuşuluyor.

Black Mirror

Eminiz ki bu diziyi size Netflix bağımlısı bütün tanıdıklarınız en az bir kez tavsiye etmiştir. Bilim kurgu alanında yapılan son dönem en iyi çalışmalardan bir tanesi olan Black Mirror birbirinden bağımsız farklı bilim kurgu ögelerinin konu edinildiği bir antoloji. Her bölümde karakterler ve konu değişiyor. Aslında her bölüm için tek başına bir bilim kurgu filmi demek de doğru olur. Teknolojinin hayatlarımızı ele geçirişinden geliştirilen programların hayatlarımızdan alıp götürdüklerine; sosyal medya bağımlılığının ulaşabileceği son noktaya ve son derece ilginç simülasyon yaşamlara bizi götüren dizide her bölüm bizi içinde bulunduğunuz dünyadan alıp bambaşka sonik bir evrene taşımayı başarıyor.

Black Mirror 5. Sezon
Black Mirror 5. Sezon

İlk sezonları İngiltere tarafından hayata kazandırılan dizi Netflix’te yayınlamaya başlamasının ardından Amerika yapımı olarak serüvenine devam ediyor. Yeni bir sezonunun gelip gelmeyeceği tam olarak bilinmeyen dizinin şu an halihazırda izlenmeyi beklenen toplam 5 sezonu bulunuyor.

Russian Doll

Bu kısa ve kısa olduğu kadar da tatlı bilim kurgu dizisinde özellikle karakterler sizi alıp götürüyor. Russian Doll deyince herkesin aklına Rus bebek geliyor ama burada kastedilen Rusya ve Ukrayna gibi Slav ülkelerinde bulunan matruşka bebekler. İsminden de anlayacağınız üzere bu kısa bilim kurgu dizisinde olaylar olayları doğuruyor.

Russian Doll 1. Sezon
Russian Doll 1. Sezon

Mizahla da yoğurulan dizide her gün öldüğünüzü ve öldüğünüz günü yeniden yaşadığınızı düşünün ama şunu da belirtmek de fayda var. Öldüğünüz her gün doğum günü partinizde başlıyor fakat ölüm nedenleriniz farklı. İlk sezonunun çok sevilmesinin ardından ikinci sezonu da çekilen dizinin yeni sezonu da Netflix platformuna yakında yüklenecek.

Living with Yourself

Çok da uzak sayılmayacak bir zamanda Netflix dizileri arasındaki yerini alan Living with Yourself tıpkı Russian Doll gibi mizahi unsurların bolca yer verildiği bir bilim kurgu dizisi.

Living with Yourself 1. Sezon
Living with Yourself 1. Sezon

Eğlenceli olduğu kadar kafa karıştırıcı da olan dizi bir spa deneyimini konu ediniyor. Bu spa merkezinden çıkan insanlar bambaşka biri olarak ‘en iyi ben’i bularak hayatlarına devam ediyorlar. Ancak bu ‘en iyi ben’ nasıl yapılıyor? Nasıl ortaya çıkıyor? Bunu ortaya çıkarmak için nasıl bir yöntem uygulanıyor. Klonlama teknolojisi ve genetik bilimi ile doğrudan bağlantılı olan diziyi de mutlaka izlenecekler listenize almanızı tavsiye ediyoruz.

Rick and Morty 

Netflix’te mutlaka izlenmesi gereken en iyi bilim kurgu dizileri listesi yapıp da Rick and Morty‘i asla ama asla es geçmemiz mümkün değildi. Dede Rick ve torun Morty’nin uzay ve zaman maceraları zihninizi öyle bir hareketlendirecek ki iddia ediyoruz gördüğünüz rüyalar bile değişecek.

Rick and Morty 1. Sezon
Rick and Morty 1. Sezon

Bilim kurgu meraklılarının mutlaka izlemesi gereken bu animasyon ve bilim  kurgu serisi hala daha konusu ve olay örgüsüne ilişkin çok önemli sırlar barındırıyor. Birçok sahnesi tartışmaya açık olan Rick and Morty’nin en etkileyici yanlarından biri de insanın duygusal ve psikolojik yapısını da bilim kurgu ile yoğurup bize çeşitli oyunlar oynuyor olması. 3 sezonu bulunan dizinin 4. sezonunun da yakın zamanda Netflix’e eklendiğine dair önemli bir duyum aldık.

Love, Death and Robots

Çok ama çok iyi bir bilim kurgu animasyon antolojisi olan Love, Death and Robots dizisinde adı üzerinde aşk, ölüm ve robotlar var. Bunun yanında çok kaliteli animasyon karakterler, etkileyici kurgular ve ufuk açıcı bilgiler de var tabi ki.

Love, Death and Robots 1. Sezon
Love, Death and Robots 1. Sezon

Bir pazar sabah kahvaltınızı yaparken henüz kahveye geçmeden hemen izleyip bitirebileceğiniz kısacık bölümlerden oluşan bu mini animasyon bilim kurgu antolojisinde dünyaya hükmeden robotlardan buzdolabı dondurucusuna saklanan uygarlıklardan eski dünyayı ziyarete gelen robotlara kadar birçok önemli fantastik ögeyi bir arada bulabileceksiniz. Her biri diğerinden farklı ve yeni karakterlerle tasarlanan mini diziyi izledikten sonra çevrenize eskisi gibi bakamayabilirsiniz.

Diğer öneriler ve çok sevilenler

Bunlar bizim sizin için seçtiğimiz en iyi bilim kurgu dizileri. Bunların yanında Stranger Things, O.A, Sense 8, The Umbrella Academy, The A List, Altered Carbon, Travelers, Memories of the Alhambra, Titans, Maniac ve daha birçok bilim kurgu dizisi Netflix’te çılgınlarca izlenmeye ve yorumlanmaya devam ediyor.

Elif Soykan/Ajanda İstanbul

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!