Kalori açığı oluşturarak nasıl sağlıklı kilo verilir?

0
Kalori açığı oluşturarak kilo verme

Kalori açığı oluşturarak kilo verme

Günlük almamız gereken kalorinin daha azını alarak oluşturduğumuz açıkla sağlıklı bir şekilde kısa sürede zayıflayabilmemiz mümkün. Sadece birkaç püf noktasına dikkat etmemiz yeterli. “Kalori açığı oluşturarak nasıl sağlıklı kilo verilir?” Ajanda İstanbul okurları için araştırdık.

Hemen hemen herkes ideal kilosunda olmak ister. Kimisi fazla kilolarından şikayet ederken kimileri de hayatı boyunca kilo alamadığından söz eder. Kilo almak her ne kadar kolay olsa da vermek de bir o kadar zor. Ancak bazı püf noktalarını öğrendiğimiz zaman kilo vermek sandığımızdan kolay hale geliyor. Bu yazımızda sizlere “Kalori hesabı yaparak nasıl zayıflanır?” sorusunun cevabını vereceğiz.

Herkesin günlük alacağı kalori miktarı kendine özeldir

Her insanın günlük alması gereken bir kalori miktarı vardır. Bir kişinin alacağı kalori miktarı; boyuna, kilosuna, yaşına, cinsiyet ve gün içindeki hareket sıklığına göre farklılık gösterir. Masa başında çalışan bir insanla sürekli hareket halinde çalışan bir insanın alması gereken kalori diğer tüm değişkenler eşit dahi olsa farklıdır. Herkesin metabolizma hızına ve ihtiyaç duyduğu kaloriye uygun bir diyet listesi ile zayıflaması mümkündür.

Kalori hesabı ile zayıflamak isteyen birisi ne yapmalı?

Erkekler kadınlara göre daha fazla kalori yaktıkları için daha fazla kalori almaya ihtiyaç duyarlar. Genç insanların metabolizması daha hızlı çalıştığı için daha çok kaloriye ihtiyaç duyarlar. Ancak genel olarak her iki cinsiyet için de 30 yaşından sonra kalori ihtiyacı azalmaktadır. Daha az kalori ile ve daha sağlıklı gıdalarla beslenmek belirli yaştan sonra kilomuzu korumamızı kolaylaştırır. Bu nedenle kalori hesabı ile zayıflamak isteyen birinin öncelikle günlük kaç kaloriye ihtiyacı olduğunu bulması gerekir. Bunu bir diyetisyen yardımıyla ya da kalori ihtiyacı hesaplayıcıları ile kısa sürede öğrenebilirsiniz. Ancak sizin kronik rahatsızlıklarınız varsa ya da daha önceden birçok kez kendi başınıza kilo vermeyi denemiş ve başarılı olamamışsanız mutlaka bir uzmana görünmeniz gerekir.

Kalori açığı ile kilo verme

Kalori açığı oluşturarak nasıl zayıflanır?

Aç kalmadan sağlıklı şekilde kilo vermek için kalori hesaplaması yapmak gerekir. Günlük ne kadar kalori ihtiyacınız olduğunu öğrendikten sonra işiniz çok kolay. Şimdi sırada günlük almanız gereken kaloriden bir miktar daha az kalori almakta. Mesela bir kişinin günlük kalori ihtiyacı 2000 ise bu kişi kilo vermek için günlük 500 kalori açığı oluşturursa bu durumda kısa sürede kilo vermeye başlayacaktır. Diyete yeni başlayan birisinin öncelikli olarak yapması gereken kronik bir hastalığı ve kilo vermesine engel fiziksel ya da psikolojik herhangi bir rahatsızlığı olmadığından emin olması gerekir. Daha sonrasında günlük alması gereken kaloriden daha azını alarak kilo vermeye başlayabilir.

Kalori açığı ile zayıflama diyeti nasıl ilerlemeli?

Kalori açığı ile zayıflama diyetinin ilk günlerinde günlük alınması gereken kalorinin çok altına düşmemek gerekir. Eğer ki günlük 2000 kalori alması gereken bir insan bir anda günde 1000 kalori almaya başlarda hem diyeti başarısız olacak hem de sağlığını kaybedecektir. Öncelikli olarak günde alınması gerekenden 300-400 kalori daha azını almak yeterli olacaktır. Sonrasında bu miktar en fazla 500-600 kalori seviyelerine yükseltilerek kilo verme devam ettirilebilir.

Kalori açığı ile kilo verme
Kalori açığı ile kilo verme

Kalori hesabı nasıl yapılır?

Yediğimiz ve içtiğimiz hemen hemen her besinin bir kalorisi bulunmaktadır. Kalori hesabı ile zayıflamaya çalışırken yediklerimiz ve içtiklerimizin kaç kalori olduğunu bilmemiz çok önemlidir. Bu nedenle kalori hesaplayıcı uygulamalarından faydalanmamız gerekmektedir. Kalori hesaplayıcı uygulamalar sayesinde hangi besinin kaç kalori olduğunu anında öğrenmekte ve eğer ki bir akıllı telefon kullanıyorsak kolay bir şekilde ne zaman hangi besinden kaç kalori aldığımızı kayıt altında tutabilmemiz kolaylaşmaktadır. Günlük aldığınız kalori miktarını düzenli olarak kaydetmeniz büyük önem taşımaktadır. Bu şekilde günde almanız gereken kaloriden ne kadar azını almış olduğunuzu ayırt edebilirsiniz.

Kalori açığı oluşturularak haftada kaç kilo verilir?

Günde 500 kalori haftada toplam 3500 kalori açığıyla bir haftada sağlıklı bir şekilde 1 kilo zayıflamanız mümkündür. Günlük kaç kalori almanız gerektiğini bildikten sonra aşamalı olarak kalori alımınızı azaltarak hem midenizin küçülmesini sağlayabilir hem de sağlığınızı kaybetme riskine girmeden kilo verebilirsiniz.

Sadece kalori açığı ile kilo vermek mümkün müdür?

Sadece kalori açığı ile kilo vermek mümkün değildir. Çünkü kaç kalori aldığınız kadar kalorileri hangi besinlerden aldığınız da önemli. Hemen hemen bir günde almamız gereken toplam kalori ihtiyacı bir porsiyon börekte vardır. Ancak börek gibi yağı, tuz ve un maddelerinin bolca kullanıldığı zararlı bileşenlerden meydana gelen yiyecekler kilo vermemizi zorlaştırmaktadır. Bir sabah bir porsiyon börek yedikten sonra tüm gün hiçbir şey yemesinin dahi oluşturduğunuz kalori açığı bir anlam ifade etmez. Öncelikli olarak sağlıklı besinlerden kalori almaya dikkat etmeniz gerekir.

Kalori açığı oluşturarak yapılan diyetlerin püf noktaları

  • Diyetin ilk günlerinde günlük almanız gereken kalori miktarının çok altına düşmeyin. Yavaş yavaş miktarı azaltın.
  • Besin değeri olmayan yağlı, tuzlu ve boş karbonhidrat içeren ekmek, makarna, börek, poğaça gibi yiyeceklerden uzak durun.
  • Yağ ve tuz alımlarınızı en az indirin, şekerden tamamen uzak durun.
  • Ara öğün olarak meyve tercih edecekseniz bunu akşam saatlerinde yapmayın.
  • Kahve ve çayı şekersiz ve günde en fazla 2 fincan olacak şekilde tüketin.
  • Protein alımını yükseltmeye ve kuru bakliyat ile bol yeşillik yemeye özen gösterin.
  • Tatlı krizlerinde en büyük yardımcılarınız kuru meyveler ve çubuk tarçın olsun.
Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!