İstanbul’un en eski dünyanın en modern dördüncü kütüphanesi

0

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Beyazıt semtinde yer alan Beyazıt Devlet Kütüphanesi Türkiye’de devlet eliyle kurulan ilk kütüphanedir. İstanbul’daki en eski kütüphane olma özelliğine sahip Beyazıt Devlet Kütüphanesi 2019 yılında dünyanın en modern dördüncü kütüphanesi seçildi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yayımlanan Wired isimli kültür sanat içerikli derginin düzenlediği listeye göre İstanbul Fatih’te Beyazıt Meydanı’nda yer alan Beyazıt Devlet Kütüphanesi dünyanın en modern dördüncüsü kütüphanesi olmaya layık görüldü.

Devlet eliyle yapılan ilk kütüphane Beyazıt Devlet Kütüphanesi 1884 yılında ilk olarak “Kütüphane-i Umum-i Osmani” adıyla hizmet vermeye başladı. İçinde birçok özel el yazması eser barındıran tarihi kütüphanede toplam farklı dökümantasyonlar da dahil olmak üzere 1 milyona yakın kitap bulunuyor.

Mimari yapısı ile de görenleri büyüyen kütüphane Beyazıt Meydanı’nda 7/24 hizmet vermeye devam ediyor.

Beyazıt Kütüphanesi’nin konumu ise oldukça merkezi ve ulaşımı kolay. Tarihi Beyazıt Sahaflar Çarşısı ile Beyazid Camii arasında yer alan kütüphaneye toplu ulaşımla çok rahat bir şekilde ulaşabilirsiniz.

Tarihi kütüphanenin açık adresi şu şekilde, Beyazıt Mahallesi Çadırcılar Caddesi. No:4, 34126 Fatih/İstanbul

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!