Hindistan cevizi yağı ne işe yarar? Saç bakımı nasıl yapılır?

0

Ajanda İstanbul ekibi olarak-sanat alanında olduğu kadar yaşam ve aktüel alanlarda da sizler için  içerik üretmeye devam ediyoruz. Malumunuz aylardır evlere kapandık. Çin’in Wuhan kentinden başlayarak kısa sürede dünyanın tamamını etkisi altına alan yeni tip koronavirüs Kovid-19 sebebiyle evlere kapandık. Kendimizin, sevdiklerimizin ve tüm ülkemizin sağlığını koruyabilmek adına #evdekal çağrılarına kulak vermemiz gerekiyor. Evlerde vakit geçirirken ailelerimizle yakınlaştık, komün hayata alıştık ve daha da önemlisi uzun zamandır vakit ayıramadığımız hobilerimizi zaman ayırmaya başladık.

Kimimiz devasa puzzle tamamladı kimimiz örgü ördü, keçe yaptı. Kimileri daha çok okurken kimileri de kendilerini dizi ve film izlemeye kaptırdı. Bir şekilde zaman geçti ve geçmeye de devam ediyor. Ama evlerdeyken tüm bu aktivitelerin yanında bakım yapmayı birazcık erteledik belki biraz da kilo aldık. Sürekli tepeden topuz yaptığımız saçlarımız kırıldı ve dökülmeye başladı. Parlaklığını ve sağlığını da yitirmeye başladı. Bizler de Ajanda İstanbul ailesi olarak bu içinde bulunduğumuz zorlu süreçte kişisel bakımımızı da ihmal etmemeniz için genel konseptimizin dışında içerikler üretmeye başladık. Arada evde bulunan doğal malzemeler ile yapılabilecek saç bakımı, cilt bakımı ve ağız bakımı gibi başlıklarda farklı içerikler de yükleyeceğiz.

Bugünkü konumuz ise hindistan cevizi yağı ile yapabileceğimiz doğal bakımlar. Evde vakit geçirirken kendimize de bakabileceğimiz, masrafa girmeden evdeki malzemelerle yapabileceğimiz doğal bakım önerilerini sizler için derliyoruz. Biliyorsunuz ki hindistan cevizi yağı Antik çağlardan bu yana güzellik için kullanılan adeta mucizevi bir ürün. Sağlıktan güzelliğe; mutfaktan temizliğe kadar sayısız alanda kullanılan çok etkili ve tamamen doğal bir ürün. Hinsitan cevizinin parçalara ayrılarak sıkıştırılması şeklinde oluşturulan hindistan cevizi yağı her derde deva bir mucize adeta. Peki, hindistan cevizi yağı cilt bakımında nerelerde ve ne şekilde kullanılabilir? Şimdi sizlere hindistancevizi yağının cilt bakımında nerelerde kullanıldığını anlatıp ardından da çok etkili bir saç bakımı tarifi vereceğiz. Evet, karantinadayız evden çıkmıyoruz diye kendimizi salmak yok. Bakım her zaman şart. Hem de kendimizi her zamankinden daha iyi hissedebilmemiz için şu günlerde buna daha çok ihtiyacımız var.

 

Hindistancevizi yağı ile dudak bakımı

Nemlendirici ve hücre yenileyici etkisi olan hindistan cevizi yağı dudak bakımı için de son derece etkili ve tamamen doğal bir ürün. Yumuşak kıllı bir diş fırçası ile dudaklarınızı oval hareketlerle 30-40 saniye boyunca fırçalayın. Kurulayın ve bir süre dinlendirin. Daha sonra eğer ki soğukta muhafaza edilen katı yağdan varsa elinizde bir tırnak ucu kadar alın ve hafif hareketler masaj yapar gibi hem üst hem de alt dudağınızda gezdirin. Dudaklarınız çok kuruysa ve kısa sürede yağı emerse aynı şekilde işlemi bir kez daha tekrarlayın. Bu yöntemi uzun süre uygularsanız faydasını çok iyi bir şekilde görürsün. Hem nemlendirici hem de hücre yenileyici etkisi olan hindistancevizi yağı özellikle de güneşten kuruyan ve çatlamaya yüz tutan dudaklarımıza çok iyi gelir.

Hindistancevizi yağı ile leke giderme

Hepimiz yüzümüzde hayatın bize sunduğu farklı izler taşıyoruz. Kimilerimizin doğum lekeleri kimilerimizin çocukluk kazalarından kalan izleri var. Tüm bu izler bizi biz yapıyor ancak sivilce izleri, güneş lekeleri ya da renk farklılıkları yaraten lekeleri hayatımızda pek de istemeyiz. İşte tam da bu tür lekelerden kurtulmanın çok etkili bir yolu var. Hindistancevizi yağı kullanmak. Temiz cildinize özellikle de lekelerin olduğu bölgelere yumuşak dokunuşlarla masaj yaparak birkaç damla yedirirseniz kısa sürede özellikle sivilce lekelerinin ortadan kaybolduğunu göreceksiniz. Hindistancevizi yağı aynı zamanda çok iyi bir nemlendiricidir de. Cildinize kozmetik kremler yerine her gün düzenli olarak hindistancevizi yağı uygulayabilirsiniz.

Hindistan cevizi yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Vee şimdi geldik asıl meseleye. Hepinizin en merak ettiği soru hindistancevizi yağı ile nasıl saç bakımı yapılacağı. Hindistan cevizi yağı ile nasıl saç bakımı yapılır? bu sorunun cevabını aşama aşama vereceğiz. Birçok doğal ürün maskesinde olduğu gibi hindistancevizi yağı ile yapılan saç bakımı da son derece etkili. Hindistancevizi yağı 24 derecenin altında donar ve opak bembeyaz katı bir yağ haline gelir. 24 derecenin üzerinde de erimeye başlar. Sıvı haline alır ve hafif sarımtırak şeffaf bir sıvıya dönüşür. Saç bakımı yaparken yağı eritmeniz işinizin kolaylaşmasını sağlar. Saçlarınız çok kuruysa uçları sürekli tel tel ayrılıp koğuyorsa hem nemlendirici hem de onarıcı etkisiyle hindistancevizi yağı yanınızda.

Hindistancevizi yağı ile saç bakımı

Öncelikle saçlarımızı tarıyoruz. Ardından bir saç boyama fırçası yardımıyla diplerinden başlayıp uçlarına doğru tüm saçımıza hindistan cevizi yağını yediriyoruz. Ardından saç boyuna oğru ellerimizle iyice ovuşturarak sürüyoruz. Sonra diplerini de parmak uçlarımızlaa masaj yaparak güzelce eşitliyoruz. Yağın saçın her tarafına eşit miktarda yayılmasını sağlamak da çok önemli. Bu konuda hassas davranmanızı tavsiye ediyoruz. Ardından saçımızı hafifçe tepede topluyoruz. Dilerseniz işlemi hızlandırmak için bir 10-15 dakika kadar bekledikten sonra saçınızı hafif ısıda kurutabilirsiniz. Ama kendi halinde kurumaya bırakmak işlemin fayda etmesi bakımından çok daha etkili olacaktır. Sonra da saçlarımızı hafif nemli ve ılık ısıda bir saç havlusu ile hafifçe sarıyoruz. Sonra da saçlarımızdaki yağın iyice saç derisine ve tellerine nüfuz etmesini sağlamak için en az 1 saat en çok 3 saat kadar bekliyoruz.

Günlük işlerinizi yaparken bir yandan da saçlarınızı güzelleştirin

Günlük işlerinizi hallederken bir yandan da saçlarınızın görüntüsünü güzelleştirebilir ve daha yumuşak daha bakımlı olmasını sağlayabilirsiniz. En fazla 3 saat bekledikten sonra saçlarınızdaki havluyu yavaşçaa çıkarın ve ardından saçlarınızı bir miktar tarayın. Yıkama kısmında ise önce diplerini sonra uçlarını yıkayın. İlk iki yıkamanızı şampuanla yapın. Çok inatçı ve zor durulanan bir yağ değil. Ancak yine de tüm yağdan kurtulabilmek için saçlarınızı en az 2 kez şampuanla ve ılık su ile yıkamanız gerekiyor. Şampuan kullanarak yıkama işlemini tamamladıktan sonra saçınıza dilediğiniz ya da normal saç bakım rutininizde kullandığınız krem ya da maskeyi uygulayabilirsiniz. Bu işlemi haftada en çok 3 en az 1 defa düzenli bir şekilde yaparsanız kısa sürede saçlarınızın ipeksi bir yumuşaklığa sahip olduğunu, uçlardaki tel tel çözülme ve kopmaların daha az meydana geldiğini hatta daha da ilerleyen zamanlarda tamamen ortadan kaybolduğunu göreceksiniz.

Ajanda İstanbul ailesi olarak bu doğal bilgileri Güzellik Uzmanı Neslihan Başer‘den aldık ve sizler için derledik. Yeni tip koronavirüs kovid-19 nedeniyle evlere kapandığımız şu günlerde kişisel bakımımızı ve sağlığımızı da ihmal etmememiz gerekiyor. Eeee ne demiştik, önermesi bizden, denemesi sizden!

 

Ajanda İstanbul/2020

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!