En doğal peeling: Kahve telvesi! Kahve peelingi nasıl yapılır?

0

Ajanda İstanbul ailesi olarak kovid-19 nedeniyle evlerde geçirdiğimiz vakti daha verimli ve keyifli geçirebilmeniz için sizler için içerik üretmeye devam ediyoruz. Şimdi de bambaşka bir konseptle karşınızdayız. Evdeyiz diye kendimizi ve kişisel bakımızı da ihmal etmemeliyiz. Biz de bu düşünceden yola çıkarak sizler için evde tamamen doğal mazlemeler kullanarak uygulayabileceğiniz güzellik maskesi önerisinde bulunuyoruz: kahve telvesi! Gerçekten mucizevi bir yöntem! Adeta bir iksir!

Yeni tip koronavirüs Kovid-19 nedeniyle evlerde vakit geçirmeye devam ediyoruz. Belki de hayatımız boyunca hiç olmadığı kadar kendimize vakit ayırabilecek fırsatı bulduk. Evlerde kültürlenirken, keyifli vakit geçirebileceğimiz aktiviteler yaparken kişisel bakımımızı da ihmal etmememiz gerek. Ayrıca her ne kadar geçtiğimiz yazlardan daha farklı olacak olsa da önümüz yaz. Bunu da hesaba katarken fazla kilolardan kurtulmalı, uzun zamandır ertelediğimiz cilt bakımımıza da zaman ayırmalıyız.

Tamamen doğal içerikli arındırıcı maske

Evdeyken sadece evdeki malzemeleri kullanarak yapabileceğiniz çok fazla doğal maske bulunuyor. Bunlardan en etkili olanlardan bir tanesi de ünlü oyuncu Bensu Soral ile ün salan kahve peelingi maskesi. Tamamen doğal içeriklerden oluşan ve hiçbir zahmet gerektirmeyen kahve telvesi peelingi ile kısa sürede berrak, pürüzsüz ve iyi nemlenmiş bir cilde sahip olabilirsiniz.

Kahve peelingi ne işe yarar?

Kahve çekirdekleri yüksek oranda antioksidan ve kafein barındırır. Antioksidan özellikteki tanecikler cildinizi narince hafifletip temizlerken kafein etkisi de cildinizin uyarılmasını ve kan akışının hızlanmasını sağlar. Temizlenmiş cilt kısa sürede kaybettiği ışıltısını geri kazanır. Kafein ile uyarılmış cilt de kısa sürede kendini yeniler. Kan dolaşımının hızlanmasıyla yenilenmeye başlayan cilt; lekelerinden, sivilce izlerinden ve güneş hasarlarından uzaklaşmaya başlar.

Kahve peelingi nasıl yapılır?

Kahve peelingi yapmak bu hayatta belki de yapabileceğiniz en keyifli ve en kolay aktivitelerden biri. Öncelikle bol köpüklü bir Türk kahvesine ihtiyacınız var. Ama kahvenizin şekersiz olması gerekiyor. Hem fazla kilolardan kurtulmak ve formda kalmak hem de etkili bir kahve peelingi maskesi için buna ihtiyacınız var. Kahvenizi içtikten sonra dibinde kalan kahve telvesini soğumaya bırakıyorsunuz. En fazla bir 15-20 dakika bekledikten sonra kahve fincanının dibinde kalan telveyi ufak dokunuşlarla ve bol miktarda yüzünüze sürün. Bunun için kahvenizi de bol telveli yapmanız gerekiyor. Malzemeden çalmayın. Kahveyi bol bol koyun fincana. Telveyi de yüzünüze bol bol sürün. Bu işlemi bir örtü üzerinde, eski kıyafetlerinizle ya da direkt duştan önce yapmanız da fayda var. Çünkü kahve telvesi çok çabuk dökülüp saçılıyor ve etrafa kısa sürede bulaşabilen bir özelliğe sahip. Hafif dokunuşlarla sürdüğünüz kahve telvesini tüm yüzünüze eşit miktarda yedirdikten sonra kurumaya bırakmanız gerekiyor.

Kahve peelingi ne kadar bekletilir?

En çok merak edilen sorulardan bir tanesi de kahve telvesi peelinginin ne kadar bekletilmesi gerektiği. Aslında kahve telvesi peelingi maskenizi ne kadar beklemeniz gerektiği sizin cilt tipinize bağlı. Eğer ki yağlı cilde sahipseniz maskeyi 10 dakikaya kadar bekletip tamamen kurumasını sağlayabilirsiniz. Ancak cildiniz kuru bir cilt tipiyse 10 dakikaya kadar beklemeniz cildinizin daha da kurumasına neden olabilir. Bu nedenle yüzünüzün tamamını kahve telvesi ile kapladıktan sonra en fazla 5-6 dakika kadar bekletip cildinizi yıkamanız gerekiyor.

Kahve peelingini kaç günde bir kullanmak gerekir?

Kahve peelingi cilde herhangi bir zararı dokunmayan tamamen doğal içeriklerden oluşan bir maske türüdür. Bu nedenle cilde sık sık uygulanmasında bir zarar yoktur ama tabi ölçüyü kaçırmamak gerekir yine de. Eğer ki yağlı cildiniz varsa 2 günde 1 yapabilirsiniz. Cilt tipiniz karma ya da kuru ise de haftada en az 1 en çok 3 defa olacak şekilde yapabilirsiniz. Çünkü kahve telvesi peelingini kuru cilt tipine sahip insanların sık sık yapması cildin daha da kurumasına neden olabilir.

Kahve peelingi etkisini ne kadar sürede gösterir?

Kahve peelingi düzenli olarak kullanılmazsa etkisini göstermeyebilir. Gerçi bu her maske için geçerli. Cilt bakımında etkili sonuç alabilmenin en önemli yolu düzenli ve istikrarlı bir şekilde belirli periyotlarla işlemi uygulamaktır. Ve tabi ki önemli olan bir başka nokta da sonuç almaya başladıktan sonra da işleme devam etmek. Kahve peelingi etkisi cilt ışıltısını ilk haftadan göstermeye başlar. Ancak peeling etkisini de görebilmek için en az 1 ay beklemek gerekiyor. 1 ay sonra kahve peelingi maskesi sayesinde cildinizdeki siyah noktaların görünürlüğünün azaldığını ve daha sağlıklı bir cilde kavuştuğunuzu farkedeceksiniz.

Bonus: Hindistancevizi yağı ile kahve peelingi nasıl yapılır?

Kahve telvesini kullanarak cildinizin güzelliğine güzellik katmanızı sağlayacak bir de bonus maske önerimiz olacak sizlere. Koronavirüs nedeniyle evlere kapandığımız bugünlerde kendinize daha çok bakım yapın diye. Eğer ki düzenli olarak uyguladığınız kahve telvesi peelingi maskenizin içine haftada bir de birkaç damla hindistancevizi yağı damlatırsanız cildinizdeki lekelerin belirginliğinin daha kısa sürede kaybolmasını sağlayabilirsiniz. Cilt için çok önemli bir besin kaynağı olan hindistancevizi yağı aynı zamanda kuru ve pul pul dökülen ciltleri de kendine getirebilmek için mükemmel bir nemlendirici.

Ajanda İstanbul ekibi olarak yeni tip koronavirüs kovid-19 salgını nedeniyle evlerde geçirdiğimiz vakti daha keyifli hale getirebilmek için sizler için canla başla üretmeye devam ediyoruz. Sizler için Güzellik Uzmanı Neslihan Başer’den aldığımız bilgiler doğrultusunda kahve peelingi maskesiyle ilgili merak edilen her şeyi derledik. Önermesi bizden, denemesi sizden! Evde de olsak cildimizi ihmal etmeyelim!

 

Elif Soykan/Ajanda İstanbul 2020

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!