Evde ailecek yapabileceğiniz eğlenceli aktiviteler

0

Kovid-19 pandemisinin yayılmasını engellemek ve toplum sağlığını tehdit etmemek adına tüm aile bireyleri olarak evlere kapandık. Aynı evde yaşayan insanlar belki de uzun zaman sonra birbirlerinin yüzünü görme birkaç çift laf edebilme imkanı buldu. Biraz bencilleştiğimiz biraz da sistem içinde sağdan sola savrulduğumuz hayatımızda herkes o kadar bir başına kaldı ki yanımızdakinin farkına varamaz olduk. Tabi, bu durumda sosyal medya ve internetin de çok büyük etkisi var.

Ajanda İstanbul ekibi olarak sizler için karantina döneminde ailecek yapabileceğiniz keyifli aktiviteleri derledik. Hem aile bireyleri ile yakınlaşmanızı sağlayacak hem de birlikte bir şeyler üretmenin keyfini yaşamanıza olanak sağlayacak tüm bu aktiviteler ekip üyelerimiz tarafından denendi, onaylandı. Şimdi sıra siz de!

Grup oyunları oynamak

Tabu, sessiz sinema, Jenga, maket yapımı gibi toplu halde yapılabilecek grup oyunları karantina döneminde hem eğlenceli hem de zihninizi çalıştırıcı aktiviteler arasında ilk sıralarda yer alıyor. Grup halinde hareket etmek dayanışma ve paylaşma kabiliyetlerimizi de olumlu yönde etkiliyor. Hayatın karmaşasında yüzünü görmeye hasret kaldığımız aile bireylerimiz ile grup oyunları oynayarak birbirimize daha çok yakınlaşabilir ve birbirimizi daha iyi anlayabiliriz. Hem de karantina sürecinde sıkılmadan eğlenceli vakit geçirebiliriz. Bizim tavsiyemiz sessiz sinema.

Puzzle yapmak

Çok uzun emek ve sabır gerektiren puzzlelar elbette tek başına ya da kalabalık bir gruba ihtiyaç duymadan birkaç kişiyle de yapılabilir. Ama aile bireyleri ile puzzle yapmanın keyfi gerçekten bir başka. Hem zihninizdeki pasif kalmış bölgelerin hareketlenmesini sağlıyor hem de parçalar tamamlandıkça tatminlik seviyeniz ve mutluluğunuz artıyor. Karantina günlerinde ailecek devasa bir puzzle yapmaya ne dersiniz? Mümkünse en büyüğünden olsun çünkü bu koronavirüs pandeminin ne kadar sürebileceği henüz tam olarak kestirilemiyor. Tabi bizim de sizler gibi tek temennimiz bu illetten en kısa sürede kurtulabilmek.

Kitap okuma maratonu düzenlemek

Kim demiş kitap okumak bireysel bir aktivite diye. Elbette ki kitap okumanın tek başına kasvetli bir havada sıcak bir kahve eşliğinde çok keyifli bir aktivite olduğunu biliyoruz ancak kitap okuma maratonu yapmak da en az onun kadar keyifli. Evlerimize kapandığımız pek de sıcak olmayan bu nisan ayında aile bireylerimizle kitaplarımızı seçip günün belirli saatlerinde kitap okuma maratonu yapabiliriz. Biz Ajanda İstanbul ekibi olarak bunu denedik. Gerçekten çok büyük keyif aldık. Telefonla haberleşip aynı saatlerde kitaplarımızı elimize alıp kendi köşelerimize kuruluyoruz. Öncelikli olarak seçtiğimiz kitapları 45 dakika okuyoruz. Sonra verdiğimiz 15 dakikalık ara boyunca okuduğumuz eserin üzerimizdeki etkilerini, beklentilerimizi karşılayıp karşılamadığını konuşuyoruz. Hem yeni kitaplar tanımış oluyor hem de adeta küçük bir okur kulübü havası yaratmış oluyoruz. Ardından dilersek bir 45 dakika daha kitap okuma maratonuna devam ediyoruz. Haydi, uzun zamandır raflarda tozlanan, okunmayı bekleyen ama zamansızlıktan bir türlü ellerinizin gitmediği kitaplara koşun ve ailenizle kaliteli vakit geçirmenin keyfine varın.

Öykü tamamlama oyunu

Grup toplanıyor, ortak kararla üç kelime seçiliyor. Zaman, mekan ve karakterler belirleniyor. Sonra herkes oturup kendi öyküsünü yazıyor. Ardından herkes kuralları belli öyküsünü birbirine okuyor. Ya da bilinen bir öyküye herkes ayrı bir son yazıp birlikte sırasıyla okuyor ve üzerinde tartışıyor. Aile bireylerinin birbirlerini daha yakından tanımasını sağlayan ve en önemlisi en yakınımızdaki insanların hayal dünyalarını keşfetmemizi sağlayan bu oyun sayesinde kaliteli vakit geçiriyor ve aile boyu eğleniyoruz. Bu öykü tamamlama oyununu haftada bir kez yaparsanız daha yaratıcı ve üretken sonuçlar alacağınızı düşünüyoruz. Bizden önermesi sizden denemesi. Haydi, billgisayarları telefonları bir köşeye bırakıp kağıt kaleme sarılma vakti!

Radyo tiyatrosu dinlemek

Özellikle çocuklu ailelerin çok büyük keyif alacağı bir etkinlik daha! Tüm aile toplanıyor ve bir radyo tiyatrosu açıyor. Herkes bir köşeye uzanıp gözlerini kapatıyor ve kendini seslerin büyüsüne teslim ederek radyo tiyatrosundaki karakterlerin nasıl göründüğünü olayın nasıl bir yerde geçtiğini zihninde canlandırmaya çalışıyor. Oyun bittikten sonra hem çok büyük bir keyif almış hem de kendinizi ve zihninizi dinlenmiş hissedeceksiniz. Daha sonra aile bireyleri zihinlerinde canlandırdıkları görüntüleri birbirlerine anlatıp karşılaştırma da yapabilir.

Ajanda İstanbul ailesi olarak sizler için hem eğleneceğiniz hem öğreneceğiniz hem de aile bireylerini yeniden keşfedeceğiniz en güzel etkinlikleri listeledik. Tabi ki her evin her ailenin karakteri farklı. Ama umuyoruz ki hazırladığımız bu liste sayesinde yeni fikirlere doğru yolculuğa çıkabileceksiniz. Çocuklu aileler ve yalnız yaşayan bireyler için de farklı etkinlik listelerimiz olacak. Tabi yaşlı ve genç çiftleri de unutmadık. Ajanda İstanbul’u takipte kalın, karantinayı üretmeden ve eğlenmeden geçirmeyin!

Ajanda İstanbul/ Nisan 2020

 

 

 

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!