Karantina günlerinde yüzünüzü güldürecek en iyi komedi dizileri

0
the good place ajanda istanbul

Ajanda İstanbul arantina döneminde izlenebilecek en iyi komedi dizileri

Kovid-19 pandemisi nedeniyle evlerimize kapandığımız şu günlerde her gün farklı bir etkinlik arayışı içindeyiz. En çok da dizi, film izliyoruz değil mi? En son çıkan yapımları, en popüler Netlix dizileri, Oscar alan filmler derken listemiz uzayıp gidiyor. Bu dönemde aslında içinde bulunduğumuz kasvetli havadan çıkarak biraz umutlu olmaya ve tebessüm etmeye hatta daha da ilerisi kahkaha atmaya çok ihtiyacımız var. Bu sebeple Ajanda İstanbul ailesi olarak sizler için kendimizin, sevdiklerimizin ve ülkemizin sağlığını koruyabilmek adına evlere kapandığımız şu günlerde izlerken yüzünüzü güldürecek en iyi komedi dizilerini derledik.

Hem eski hem de yeni yapımlara yer veren listemiz elbette genişletilebilir bir liste yine. ‘Karantina günlerinde yüzünüzü güldürecek en iyi komedi dizileri’ listemizde bazı dizileri izlerken yüzünüzde küçük bir tebessüm oluşması garanti edilirken bazılarında da adeta kahkahalara boğulacaksınız diyebiliriz. Bizden önermesi sizde izlemesi…

The IT Crowd

Bir yazılım şirketinin IT departmanında yıllardır çalışan iki arkadaş ve aralarına sonradan katılan bilgisayardan pek de anlamayan yöneticilerinin ve işyerindeki farklı departmanlarda görev alan diğer çalışanların hikayesinin anlatıldığı bu komedi dizisi de karantina günlerinde yüzünüzü güldürecek en iyi diziler arasında yer alıyor. Netflix dizi ve film izleme platformunda tüm sezonlarının yayınlandığı dizi, yaklaşık 20 dakikalık bölümleriyle bir günde 1 sezon bitirilebilecek potansiyele sahip.

The Good Place

Amerikan yapımı bir bilim kurgu komedi dizisi olan The Good Place sadece güldürmüyor, güldürürken düşündürüyor da. Komedi türünde çekilen bilim kurgu dizilerinden keyif alıyorsanız mutlaka izlemeniz gereken yapımlar arasında yer alıyor. Başrolünde Kristen Bell’in yer aldığı dizinin konusunu bilmeniz bile aslında izlemeniz için yeterli bir sebep. Eleanor ölür ve cennete gider. Ancak yapılan küçük bir hata sonucu normalde olması gereken yerde değildir. Bunun zamanla farkına varan Eleanor, ahirette kendisine verilen ruh eşi Chidi ile birlikte cennette kalmayı haketmek için elinden gelen her şeyi yapmaya hazırdır.

The Office

İlk olarak İngiltere’de çekilen ancak çok uzun sürmeyen The Office daha sonradan Amerika tarafından yeniden çekilerek uzun yıllar komedi severler tarafından büyük bir hayranlıkla takip edilmeye devam edildi. Alışılagelmiş komedi dizilerinden farklı bir türe sahip olan dizinin türü belgesel komedi. Oyuncuların olaylar yaşanmadan önce günlük hayattaki yaşantılarından kesitleri kısaca karşılarındaki kameraya anlattıkları dizide bir kağıt şirketinde farklı kademelerde çalışan insanların hikayeleri anlatılıyor. Her bölümünde farklı bir olayın işlendiği dizi durum komedisinden çok bir olaya odaklanıyor. Karakterlere alıştıkça ve sezon sayısı ilerledikçe kahkakanın dozu da artmaya başlıyor.

How I Met Your Mother?

Tüm zamanların en efsane aşk, dostluk ve orta gençlik hikayelerinden bir tanesi olan How I Met Your Mother? dizisi hala daha dünya üzerinde en çok fanı olan yapımlardan bir tanesi. Her bir karakterin özenle seçildiği ve üzerinde düşünüldüğü dizide aslında bir hayatta olabilecek her türlü duygu var ancak en fazla gülmek var. Marshall, Lily, Robin, Barney ve hayatının aşkını aramaktan asla vazgeçmeyen Ted’in maceralarının anlatıldığı dizi günümüzde de çok ciddi bir izleyiciye sahip. Dizinin son olarak Netflix platformuna yüklenmesiyle birlikte adeta dizi yeniden çekilmiş gibi ikinci baharını yaşamaya başladı. Hayatının aşkını aramaktan asla vazgeçmeyen ve en büyük hayali evlenip çocuk sahibi olmak olan Ted, çocuklarına tüm hayat hikayesi de içinde olacak şekilde anneleriyle nasıl tanıştığını anlatır.

Monk

Türkiye’de de Engin Günaydın ve Algı Eke’nin başrollerini paylaştığı Galip Derviş ismiyle uyarlanan Monk dizisinde obsesif kompulsif bozuklukları olan çok akıllı bir dedektifin ve asistanının hikayeleri anlatılıyor. Son derece dikkatli ve detayların kısa sürede farkına varabilen özellikleri sayesinde vazgeçilmez bir dedektif olan Monk’un en büyük kusuru aşırı derecedeki temizlik tutkusudur. Bu takıntısı yüzünden hem kendine hem de etrafındakilere hayatı çekilmez hale getiren Monk, vakaları çözerken sizler de gülmekten kırılacaksınız.

Living with Yourself

Son zamanlarda en çok izlenen ve yorumlanan bilim kurgu komedi dizilerinden bir tanesi de Living with Yourself. Çok akıllıca tasarlanan bir bilim kurgu ve komedi dizi olan Living with Yourself Netlix platformu üzerinden izleyicisiyle buluşuyor. Evliliğinde ve iş hayatında çeşitli sorunlar yaşayan, hayatından ve kendinden pek de memnun olmayan orta yaşlı bir adam işyerindeki bir arkadaşının tavsiyesi ile bir spa merkezine giderek kendisinden ‘En İyi Ben’i üretmelerini ister. İstediği yerine getirilen adamı ‘Eski Ben’i de terk etmemeye kararlıdır. Bu ikili yaşam son derece komik ve ilginç olaylara sahne olmaya başlar. İzleyenler de hem kahkahalara boğulur hem de bol bol içinde bulunduğu yaşamı sorgulama fırsatı bulur.

Bojack Horseman

Netlix dizi ve film izleme platformunda ilk yayınlandığında büyük ses getiren bu hikaye aslında eskiden üretilen bir hikayenin devamı niteliğinde. Animasyon türündeki listemizin ilk örneği olan Bojack Horseman başta at-insanlar olmak üzere hayvan-insanların hikayesine odaklanıyor. Eskiden oynadığı bir dizide son derece popüler olan ve ortalığı kasıp kavuran Bojack Horseman isimli at-adam zamanla eski popülerliğini kazanmak için sahalara dönmeye karar verir ve olaylar gelişir.

Rick and Morty

Ajanda İstanbul’un karantina günlerinde izlenebilecek en iyi komedi dizileri listesinde yer alan Rick and Morty aslında komediden ziyade bir bilim kurgu harikası. Animasyon türündeki örneklerden listemizde ikinci olan dizi yaşlı bir bilim adamı Rick ile onun pasif torunu Morty arasındaki uzay-zaman maceralarını konu ediniyor. Rick ile Morty’nin ailesinin de çok önemli bir role sahip olduğu dizide her bölüm farklı bir olay işleniyor ve her bölümde hem kafa yakıcı bilim kurgu sahnelerine hem de son derece absürt ve komik sahnelere yer veriliyor. Ajanda İstanbul ailesinin en sevdiği yapımlardan bir tanesi olan Rick and Morty’i mutlaka ve en kısa zamanda izlemenizi şiddetle tavsiye  ediyoruz.

Bonus: Avrupa Yakası

Bir de bonusumuz var, Avrupa Yakası. Türkiye’deki tartışmasız en iyi komedi dizilerinden bir tanesi Avrupa Yakası. Hatta biraz ileriye gidelim belki de en iyi sit-com tarzındaki Türk dizisi. Senaristliğini ve başrol oyunculuğunu Gülse Birsel’in üstlendiği bu aile komedisinde diğer önemli karakterleri ise Gazanfer Özcan, Hümeyra, Engin Günaydın, Binnur Kaya, Hasibe Eren, Ata Demirer, Şenay Gürler, Levent Üzümcü, Peker Açıkalın canlandırıyor. Birbirini pek sevmeyen iki kardeş Aslı ve Volkan’ın geleneksel aile yapısı ve etrafındakileriyle ilişkisini konu edinirken bir anda Türkiye’nin en sevilen ve unutulmaz karakterlerini yaratan ve efsane haline gelen dizinin tekrarları bile yüzünüzde güller açtırmaya yetiyor.

Karantina günlerinde yüzünüzü güldürebilecek en iyi komedi dizileri listemizin kklasik bir komedi dizisi listesinden çok farklı olduğunu kabul ediyoruz. Bilim kurgu ve animasyon türündeki komedilere ağırlık verdiğimiz ‘karantina günlerinde yüzünüzü güldürecek en iyi komedi dizileri’ listemizdeki tüm diziler Ajanda İstanbul ekibi tarafından izlenmiş ve bire bir analiz edilmiş diziler. Kovid-19 pandemisi nedeniyle #evdekal çağrılarına daha uzun süre kulak vermemiz gerektiği gün gibi ortada. Bu nedenle evlerimizden çıkmadan gülmeye ve güldürmeye devam edelim.  Yazması bizden, izlemesi sizden! Keyifli seyirler…

Ajanda İstanbul/2020

 

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!