Bir garip metrobüs hikayesi: Edirnekapı metrobüs geçidi sonunda yenilendi

0
Edirnekapı metrobüs durağı

Edirnekapı metrobüs durağı

Bundan yıllar önce aslında çok da yıllar önce değil 2013-2015 yılları arasında bir yerel gazetede çalışıyordum. İstanbul Avcılar’daydı gazetenin merkez ofisi. Daha sonrası Eyüp ofisine geçmiştim ama uzun süre Avcılar ofisinde çalıştım. Her butik medya kuruluşu gibi maddi manevi birçok sorun yaşayan ve yaşatan bir yerdi. Buna rağmen niteliksiz insanları barındırdığı kadar nitelikli kimseleri de bünyesine katabilmiş kalabalık bir merkez ofisti.

Edirnekapı durağı üst geçidi zaman içinde dökülüp çatırdamaya başladı

Haftanın 6 günü her sabah erkenden Fatih’ten kalkıp Avcılar’a giderdim. Avcılar ilçesine ulaşmanın en kolay yolu güncelde de olduğu gibi metrobüs ile ulaşımdı. İlk işe başladığım zamanlarda yeni yeni aşınıyordu Edirnekapı metrobüs durağı üst geçidi. Gel zaman git zaman  ben işe başladıktan bir süre sonra üst geçit yavaş yavaş dökülmeye başladı. Önce yüzeyindeki süngerimsi doku tamamen söküldü. Ardından da geriye kalan demir iskelet çatırdamaya yer yer açılmaya başladı.

İstanbul’daki en yoğun metrobüs istasyonlardan bir tanesi: Edirnekapı metrobüs durağı

Bilenler bilir Edirnekapı metrobüs durağı en yoğun duraklardan bir tanesi. Metrobüs hattı üzerindeki bu yoğun durağın üst geçidi de haliyle hat üzerindeki en yoğun üst geçitlerden bir tanesi. Yüzlerce insan aşağı inerken yüzlerce insan da aynı anda ritmik bir şekilde yukarı çıkıyor. Her aşağı yukarı iniş efektinde de adeta bir korku gerilim sahnesi yaşanıyordu. Bu durumdan o kadar rahatsız olur korkardım ki şu an bile hatırladıkça geriliyorum. Neyse ki o günlerden sağ çıktım neyse ki hala hayattayım. Ancak hala daha arada sırada kullanmam gereken bu hattın üst geçidi 2020 yılına gelindiğinde de yine yıkılmak üzere durumunu koruyordu.

Edirnekapı metrobüs istasyonu üst geçidi ile ilgili medyada birçok haber yayımlandı

Zamanında çalıştığım medya grubunda bu üst geçit ile ilgili birçok haber yaptım. Hem yazılı hem de videolu haberler. Yetmedi o zamanlar çıkan İstanbul’un en büyük yerel gazetelerinden bir tanesinde manşete taşıdım. Radikal, Milliyet gibi ana akım medyaya yön veren büyük gazetelere gönderdim. Bu haber zamanının en  köklü gazetelerinden Radikal’de yayınlandı. Buradan birçok yerel ve ulusal gazete haberimi alıntıladı. Zaten benden önce ve benden sonra da burasıyla ilgili birçok haber yapıldı. Ancak burası bir türlü insanların kendilerini korku filmi içinde hissetmelerini engelleyecek bir adım bir türlü atılmadı. Zamanla haberlerin modası geçti tabi. Yeni kırılan dökülen yerler oralara ilgi kaydı. Bazı yerler hayat memat meselesi haline geldi. Ancak burası hiçbir zaman hakkettiği ilgiyi görmedi.

Korku gerilim filminden fırlamış gibi başlayan yolculuklar yıllar sonra sona erdi

Her adımda çatır çatırdayan her adımda biraz daha gerilim yaratan Edirnekapı metrobüs üst geçidi sonunda Ekim 2020 yılında tamir edildi. Yenilenen metrobüs üst geçidini henüz görmedim. Ama o zamanlarda yaptığım haberlerle de kalmamış sınırlı takipçili sosyal medya hesaplarımda da paylaştım. Facebook hesabımda burada yaşanan yoğun kalabalığın yarattığı tehlikeyle ilgili yaptığım paylaşımlar hala duruyor. Halen daha çok merak ediyorum bir önceki İstanbul Büyükşehir Belediye yönetiminin burayı neden önemsemediğini. Ve merak ettiğim önemli bir nokta daha var. Yeni belediye yönetimi acaba nasıl oldu da buranın öncelikli bir sorun olduğunun farkına vardı da müdahale etti.

Edirnekapı metrobüs istasyonu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda yenilenen haliyle hizmete giriyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi basın bürosundan aldığım bilgilere göre, engelli erişimi artırılan ve tamamen yenilenen Edirnekapı metrobüs durağı üst geçidi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda yeniden kullanıma açılıyor.  İBB tarafından Temmuz 2020’de yapımına başlanan Edirnekapı metrobüs durağı üst geçidi başta taahhüt edildiği gibi Ekim 2020 tarihinde yenilenerek yeniden halkın hizmetine sunuluyor.

Aldığımız bilgilere göre, “Edirnekapı Metrobüs İstasyonu Yeni Yaya Üst Geçidi ve Bağlantı Rampaları” inşaatı sona erdi. Edirnekapı üst geçidindeki peyzaj çalışmaları ve bağlantı yollarındaki peyzaj çalışmaları da halen sürüyor. Kısa sürede peyzaj çalışmalarının da tamamlanacağı söyleniyor. Bağlantı yolları düzenlemesi ile birlikte yolcuların metrobüs hattına daha kısa sürede daha güvenli bir biçimde ulaşması da amaçlanıyor.

Engelli erişimine uygun hale getirildi

Oluşan kalabalığı idare edebilecek ve engelli erişimini kolaylaştıracak biçimde restore edilen üst geçit yarın yani 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda yeniden İstanbullu vatandaşlara hizmet vermeye başlayacak.

Toplam 44 adet istasyonla hizmet veren metrobüs hattında 58 farklı girişten 37 tanesi engelli erişimine uygun hale getirildi. yine engelli vatandaşların kullanımına sunulmak üzere 44 istasyondan 23 tanesinde toplam 59 asansör çalışır vaziyette.

İBB, 44 istasyonun tamamını engelli erişimine uygun hale getirmeyi amaçlıyor

44 istasyonla hizmet veren metrobüs hattının tamamının İBB tarafından engelli erişimine uygun hale getirilmesi amaçlanıyor. Bu çalışmalar ve amaç kapsamında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Mecidiyeköy istasyonlarına 3’er adet daha asansör inşası gerçekleştiriliyor. Bahsi geçen iki istasyona da asansör eklenmesinin ardından 44 istasyondan 25 tanesinde toplam 65 adet asansör hizmet veriyor olacak.

Her gün milyonların canını emanet ettiği metrobüs istasyonları daha sık bakıma girmeli

Evet, konumuzun başına dönecek olursak Edirnekapı metrobüs durağı üst geçidinin tamir edilmesi ve kısa sürede hizmete açılması her ne kadar artık yoğun bir biçimde kullanmasam da en çok beni sevindirdi. Belki yıllar sonra karşılığını aldım ama buranın düzgün bir şekilde hayata kazandırılması için naçizane kendi çapımda büyük uğraş ve emek vermiştim.

Dilerim ki İstanbullular tarafından yoğun bir biçimde kullanılan ve her gün milyonlarca can teslim edilen metrobüs istasyonları daha kullanışlı hale gelir zamanla. Bakımlar 10 yıl arayla değil de her yıl düzenli olarak yapılır.

Avcılar merkez istasyonu üst geçidi de sorunluydu. Orasıyla ilgili birçok haber yaptım ama buradan kısa sürede dönüş almıştım. Darısı diğer yıkık döküklerin başına. Zaten bu da başka bir yazının konusu olabilir.

Elif Soykan

Ajanda İstanbul/2020

 

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!