Sokağa çıkma kısıtlamasında evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler

0

Koronavirüs karantinaları gerdi döndü, bizler de sizin için evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler listesi hazırladık.

Çin’den başlayarak kısa sürede dünyanın tamamına yayılan yeni tip koronavirüs Kovid-19 pandemisinde korkulan oldu ve ikinci dalga başladı.

Dünyayla birlikte Türkiye’de de hasta sayıları ve ölüm oranları ürkütücü bir şekilde yükselmeye devam ediyor. Hal böyle olunca yasaklar da yine kendini göstermeye başladı.

Bu haftasonu itibariyle ülkemizde kısmı sokağa çıkma yasakları başladı. Haftasonları sabah 10.00 ile akşam 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma yasağı getirildi.

Mart ayında olduğu gibi ikinci defa yeniden kafeler, restaurantlar ve alkollü/alkolsüz tüm eğlence mekanları belirsiz bir süre kapatıldı. Yeniden ‘evde kal’ çağrıları yapılmaya başlandı. Bu sebeple kitap okumak, dijital platformlarda dizi, film izlemek yeniden popüler hale geldi. Ancak Ajanda İstanbul ailesi olarak ‘bana sıradan yöntemler yeterli gelmiyor ben daha farklı aktiviteler istiyorum’ diyenler için evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler listesi hazırladık.

Küçük bir not:

Elbette ki bu liste de hemen hemen bütün listeler gibi kişisel ve eksik bir listedir. Fakat bu liste ile birlikte evde geçirebileceğiniz süreyi daha keyifli hale getirebilecek yeni fikirler üretebilirsiniz. Siz de yeni ufuklar açmasını ve evde kaldığınız zamanları daha keyifli kılmasını dilediğimiz evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler listesini huzurlarınıza sunuyoruz.

 

Evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler 1:

Kelime oyunları oynamak

Koronavirüs nedeniyle yeniden evlerimize kapandık. Kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığı için evde vakit geçirmemiz gerekiyor. Zorunlu olmadıkça dışarı çıkmıyoruz. Bu sebeple de evde geçirdiğimiz vakitleri daha keyifli ve eğlenceli hale getirmeye çalışıyoruz. Evde yapılabilecek keyifli aktiviteler listemizin ilk sırasına kelime oyunlarını aldık.

Kelime oyunları hem eğlendiren hem de zihni çalıştıran aktiviteler. Üstelik tekrara dayalı birçok oyuna göre daha yaratıcı ve aktif bir zihinsel aktivite gerektiriyor.

Evde kelime oyunları nasıl oynanır?

Tabu, kelime türetmece, bir önceki harfle başlayan şarkı bulma gibi türetilebilecek birçok oyun kelime oyunları grubuna giriyor. Bu tip oyunlar hem zihninizin aktif olarak çalışmasını hem de eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacak oyunlardır. Bu nedenle koronavirüs nedeniyle gerçekleştirilen zorunlu ev karantinalarında aileniz ve sevdiklerinizle keyifli vakit geçirirken beyninizi de geliştirmek istiyorsanız kelime oyunları tam size göre.

Evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler 2:

Kitap okuma maratonu

Mart ayında koronavirüsün ülkemize giriş yapmasıyla birlikte zorunlu ev karantinaları da başladı. Korkulan oldu ikinci dalga da geldi. Virüs bu kadar hızlı ve ürkütücü bir şekilde yayılırken yeniden yasaklar da başladı. Tıpkı ilk karantina döneminde olduğu gibi bu dönemde de kitap satışları başladı. Tabi ki her kötü şeyde olduğu gibi bu süreçte de iyi sayılabilecek şeyler de meydana geldi, işte kitap satışlarının ve okuma oranlarının artmadı da bunlardan bir tanesi.

Yine kitap okuma oranlarının yükseleceğini tahmin ederek evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler listemizin üst sıralardan birine kitap okuma maratonunu da ekliyoruz. Kitap okumak her ne kadar bireysel bir aktivite olarak kabul edilse de aslında toplu olarak yapıldığında son derece eğlenceli bir aktivite haline gelebiliyor.

Evde kitap okuma maratonu nasıl yapılır?

Peki, kitap okuma maratonu nedir? Kitap okuma maratonu nasıl yapılır? Ailecek aynı anda ya da farklı zamanlarda aynı kitabı okuyup hakkında tartışabilir ve belirli aralıklarla kitap hakkında tartışmalar yapabilirsiniz. Ya da dilerseniz evdeki aile bireyleriyle en kısa sürede en çok kitabı kim okuyacak yarışması da yapabilirsiniz.

Evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler 3:

Film/dizi izleme geceleri düzenlemek 

Biliyorsunuz ki koronavirüs nedeniyle sinemalar belirsiz ikinci kez belirsiz bir süre kapatıldı. Vizyona girmesi beklenen filmleri ne yazık ki başka baharlarda görebileceğiz. Bu süreçte dijital dizi film izleme platformları da adeta popülerliğine popülerlik kattı. Sizler de evde geçirdiğiniz vakitleri daha keyifli bir şekilde değerlendirmek istiyorsanız sokağa çıkma kısıtlamasi olduğu zamanlarda evde ailecek dizi film izleme geceleri düzenleyebilirsiniz.

Evde film/dizi izleme geceleri nasıl düzenlenir?

Her haftasonu izleyeceğiniz filmi haftaiçinden belirlerseniz bu ritüele bağlanmanız ve sadık kalmanız daha kolay olacaktır. Eğer ki uzun soluklu ve sürükleyici bir diziyi her haftasonu ailecek bir bölüm şeklinde izlerseniz daha da kolay olacaktır. Evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler listemizde, ailecek dizi film gecesi düzenlemek klişe olabilir ama asla eş geçilemeyecek bir aktivite.

Evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler 4:

Bilgi yarışması düzenlemek

Türk halkı olarak yarışmayı ve rekabet etmeyi çok seviyoruz. Bu sebeple bilgi yarışmaları da her zaman dikkatimizi çekiyor. Bildiğimiz bilgi yarışmalarını bir de tamamen kendi kurallarımızla kendi ailemizle oynadığımızı düşünün. Ne kadar eğlenceli olur, değil mi?

Evde bilgi yarışması nasıl yapılır?

Bildiğiniz bilgi yarışmalarını kendi formatınıza uygulayabilirsiniz ya da tamamen kendi bilgi yarışması formatınızı yaratıp ailenizle birlikte oynayabilirsiniz. Bilgi yarışması düzenlemek de evde yapılabilecek eğlenceli aktiviteler listemizde önemli bir yerde bulunuyor.

Ajanda İstanbul/2020

 

 

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!