Topkapı Sarayı nerededir?

0
İstanbul’un en gözde tarihi yapılarından bir tanesi olan Topkapı Sarayı İstanbul’un Fatih ilçesinde yer almaktadır. Merkezi konumu nedeniyle birçok yerden çok kolay ulaşım sağlanabilen Topkapı Sarayı ile merak edilen detayları sizler için derledik.

Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinden

Osmanlı tarzındaki eşsiz bir mimari örneği olan Topkapı Sarayı’nda zamanında toplam 4 bin kişinin yaşadığı bilinmektedir. İstanbul’un en  güzel deniz gören manzarasına hakim saray Sarayburnu’nda yer alan Topkapı Sarayı’nın mimari tasarımında önemli mimarlarından Mimar Sinan’ın da imzası bulunmaktadır.
Osmanlı İmparatorluğu’nun 600 yıllık geçmişinin toplam 400 yıllık tanıklık eden Topkapı Sarayı devletin idare merkezi olarak kullanılmıştır.

Topkapı Sarayı ziyaret saatleri

İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı tarihi ve turistik semt Eminönü’nden yürüyerek ya da buradan tramvaya binilerek kolayca ulaşılabilen Topkapı Sarayı sabah 09.00 ile akşam 16.00 saatleri arasında ziyaretçi kabul etmektedir. Kış tarifesinde bu şekilde olan ziyaret saatleri yaz günleri ise akşam 18.00’e kadar ziyarete açıktır.
Her haftanın salı günü ziyarete kapalı olan Topkapı Sarayı ayrıca dini bayramların ilk günlerinde de öğleden sonra kapanmaktadır.

Topkapı Sarayı giriş ücretleri

Topkapı Sarayı’na müzekart ile giriş ücretsizdir ancak harem bölümüne girişler her Türk ziyaretçi için 35 TL’dir. Müzekart sahibi olmayan ziyaretçilerden giriş için 65 TL alınmaktadır.

Topkapı Sarayı nerede?

Topkapı Sarayı açık adresi: Cankurtaran Mahallesi Fatih ilçesi İstanbul

Posta kodu: 34122 Fatih/İstanbul

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!