Refik Anadol Makine Hatıraları Uzay sergisini ziyaret edeceklere tavsiyeler

0
Refik Anadol Makine Hatıraları Uzay sergisi

Refik Anadol Makine Hatıraları Uzay sergisi

Yeni Medya sanatçısı Refik Anadol‘un İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) sponsorluğunda hayata kazandırılan son sergisi Makine Hatıraları Uzay, 25 Nisan 2021 tarihine kadar Pilevneli Galeri’de sanatseverlerle buluşmaya devam edecek.

Yoğun ilginin olduğu sergi toplam iki bölümden oluşuyor. Yeni meyda araçlarının kullanımıyla geliştirilen serginin ilk bölümünün ismi Hatıralar iken ikinci bölümün ise Düşler. Son derece etkileyici ilüzyon ve ışık oyunlarına yer verilen sergiyi görmek isteyen sanatseverler Pilevneli Galeri önünde haftalardır uzun kuyruklar oluşturuyor.

Son olarak ‘sanatın değersizleştirilmesi’ konusunda gündem olan sergiyle ilgili birkaç önemli ip uçu paylaşmak da fayda var. Eğer ki henüz sergiyi ziyaret edecek fırsat bulamadıysanız ve yakın zamanda ziyaret etmeyi planlıyorsanız bu maddelere dikkat etmelisiniz.

‘Ben çok gitmek istiyorum ancak gidecek fırsatım yok’ diyenler için güzel bir sergi turunu sizler için buraya ekliyoruz.

 

Makine Hatıraları Uzay sergisini ziyaret edecek olanlara tavsiyeler

 • Makine Hatıraları Uzay sergisi 25 Nisan 2021 tarihine kadar Dolapdere Pilevneli Galeri binasında sabah 11.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek.
 • Galerinin kapanış saati 19.00 ancak koronavirüs önlemleri kapsamında çıkışlarda yoğunluk yaşanmaması nedeniyle sergi binasına son alımlar saat 18.00’de gerçekleştiriliyor.
 • Sergi içerisine girerken HES kodu gösterme zorunluluğu bulunuyor. Bu sebeple sergi sırasındayken sanatseverlerden akıllı telefonlarından HES kodlarını hazır bulundurmaları isteniyor.
 • Makine Hatıraları Uzay sergisi ziyaret edilirken mutlaka galoş giyilmesi gerekiyor. Serginin girişinde yer alan vezneden çifti 5 TL karşılığında galoş temin edebiliyorsunuz. Yanınızda getirdiğiniz galoşları da giyebiliyorsunuz.
 • Serginin bazı alanlarında taban yüzeyinde de sanat eserlerinin devamı bulunduğu için topuklu, tabanında çivi ve benzeri gibi kesici ve delici cisim bulunduran ayakkabılarla içeriye girişlere izin verilmiyor. Babet gibi lastik tabanlı kolay kayabilen ayakkabıların da tercih edilmemesi gerekiyor. Rahat ve ayağınıza tam oturan bir spor ayakkabı giymeniz sizin yararınıza olacaktır.
 • Girişlerde sergi hakkında bir kitapçık satılıyor. Bu kitapçıkların fiyatı 7 TL. Satın almak zorunda değilsiniz. Ancak bu kitapçıklar sergideki eserler hakkında detaylı bilgiler verdiği için serginin temasını daha rahat anlamanız için bir kitapçık satın almanız sizin faydanıza olacaktır.
 • Kitapçık ve galoş satın almazsanız sergi tamamen ücretsiz olarak ziyaret edilebiliyor.
 • Sergi binası önünde çok ciddi bir yoğunluk olduğundan erken saatlerde gelmek de fayda var.
 • Çok küçük bir alan olmasına rağmen illüzyonların büyüsüne kapılmanız muhtemel olduğu için bir saat sergiyi gezmeniz yeterli olmayabilir. Apar topar dışarı çıkarılmamak ve serginin tadını daha iyi çıkarabilmek erken saatlerde gelmeniz geç saatlere kalmamanız tavsiye edilir.
 • Sergi içerisinde fotoğraf çektirmek için de dahil olmak üzere hiçbir şekilde maskelerin çıkarılmasına izin verilmiyor. Görevliler bu konuda gerçekten çok hassas davranıyorlar.
 • Eserlere dokunmak yasak ancak görüntü ve ses kaydı almak tamamen serbest. Bu alanda hiçbir katta herhangi bir kısıtlama getirilmemiş.
 • Katlarda yoğunluk oluştuğu zaman görevliler tarafından diğer katlara yönlendirilebiliyorsunuz. Bu konuda ısrarcı olmazsanız iyi olur çünkü diğer türlü serginin geri kalan kısmını hiç görmeden sergiden ayrılma ihtimaliniz olabilir.
 • Girişlerde ateşinizi ölçtürmeniz ve belirlenen hijyen noktalarından dezenfektan alarak ellerinizi steril bir duruma getirmeniz de şart koşuluyor.
 • Makine Hatıraları Uzay sergisi içerisinde sergilenen eserlere dokunmanıza izin verilmiyor.

 

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!