Netflix belgesel önerileri: İzlemeniz gereken 10 kısa belgesel

0
Satıcının Yolculuğu/Gürcistan

Satıcının Yolculuğu/Gürcistan

Kısa sürede izleyip bitirebilecek iyi bir şeyler arayanlara özel Netflix belgesel önerileri ile karşınızdayız. Netflix hayatımıza girdiğinden beri ekranlara bakarak geçirdiğimiz süre daha da arttı. Her ne kadar uzun soluklu diziler ve kaliteli filmler izlemek öncelikli tercihlerimiz arasında olsa da bazen de kısa bir şeyler izlemek isteyebiliyoruz. Eğer ki ‘izlediklerim hem kısa olsun hem de hayatıma bir şeyler katsın’ diyorsanız bu liste tam size göre.

Ajanda İstanbul ailesi olarak Netflix’te mutlaka izlemeniz gereken 10 kısa belgesel önerisiyle geldik. Karşınızda bir çırpıda izleyip bitirebileceğiniz ve hepsi de hayatınızda farklı ufuklar açacak olan Netflix belgesel önerileri.

Satıcının Yolculuğu

Satıcının Yolculuğu
Satıcının Yolculuğu

Netflix belgesel önerileri listemizde ilk sırayı Satıcının Yolduluğu kaptı. Şiir gibi görüntüler sunan 23 dakika uzunluğundaki bu kısa belgesel film çok etkileyici sahneler vaat ediyor. Gürcistan yapımı olan kısa belgeselin yönetmeni ise Tamta Gabrichidze. Gürcistan’da arabasıyla ürün satan gezgin bir satıcı para biriminin patates olduğu kırsallara çeviriyor direksiyonu. Yoksulluk nedeniyle hevesi kursağında kalan ufak çocukların; kadınlıklarını ve erkekliklerini gönüllerince yaşayamayan yetişkinlerin hayatına derinlikli şiir gibi bir bakış atıyor belgesel. Her bir karesi son derece etkileyici fotoğraflar sunan belgesel kısa sürede izleyebileceğiniz ancak etkisinden uzun süre kurtulamayacağınız bir incelikli bir iş.

Netflix/23 dk./Kısa belgesel/Gürcistan/2018

Period. End of Sentence

Period. End of sentence
Period. End of sentence

Netflix belgesel önerileri listemizin ikinci sırasında ise regl olma durumuna karşı tıpkı ülkemizde olduğu gibi önyargılı olan Hindistan’da geçen bir mücadele hikayesi Period. End of Sentence belgeseli yer alıyor. Günümüzde hala daha birçok kız çocuğu ve yetişkin hijyenik pede ulaşamıyor. Sağlıksız koşullarda regl dönemlerini geçiren kadınlar bu yetmezmiş gibi bir de çağ dışı düşünceler ve tutumlarla baş etmek durumunda kalıyorlar. Bu durumun anlatıldığı Hindistan yapımı belgeselde kırsalda yaşayan kadınların hijyenik ped makinesi üreterek finansal bağımsızlık mücadelesi veren kadınların hikayesi anlatılıyor. Etkileyici ve doğal anlatımı ile izleyenleri içine çeken belgesel birçok kadın mücadelesinin aslında evrensel boyutlarda olduğunun da kanıtı gibi. 26 dakikalık belgesel yine bir çırpıda izleyebileceğiniz ancak süre etkisinden kurtulamayacağınız bir yapım.

Netflix/26 dakika/Kısa belgesel/Hindistan/2018

Ram Dass Eve Dönüş 

Ram Dass Going Home
Ram Dass Going Home

Bir çırpıda izleyebileceğiniz Netflix belgesel önerileri listemizin üçüncü sırasında ABD yapımı Ram Dass Eve Dönüş belgeseli var. 31 dakikalık kısa belgeselde öncü bir araştırmacı, psikolog ve spritüelizm uzmanı Ram Dass’ın yaşamının son günlerini ele alınıyor. Hayatı boyunca insanları hayat yolculuklarında olumlu bir şekilde yönlendirmeye çalışan Ram Dass hayatının son günlerini yaşarken Maui’deki evinde sevgi, yaşam ve ölüm hakkında kafa yormaktadır. Dinlendirici ve son derece derinlikli özellikler barındıran bu etkili belgeselin yönetmeni ise Derek Peck.

Netflix/31 dakika/Kısa belgesel/ABD/2018

Lorena Light – Footed Woman

Lorena Light- Footed Women
Lorena Light- Footed Women

İzlemesi kısa etkisi uzun süren Netflix belgesel önerileri listemize adeta bir azim ve başkaldırı örneği olan Lorena Ramirez’in başarı yolculuğunun anlatıldığı Lorena Light – Footed Woman ile devam ediyoruz. Meksika’da bulunan Raramuri topluluğunun bir üyesi olan ve kırsal bir bölgede yaşamını sürdüren Lorena Ramirez’in ünlü bir sporcu olma yolundaki macerası anlatılıyor. Ultra maratonlarda sandaletleriyle mücadele veren Ramirez’in yaşamındaki zorlulukları etkileyici bir dille anlatan belgeselin yönetmenliğini ise Juan Carlos Rulfo üstleniyor. 2019 yapımı belgesel 28 dakika uzunluğunda. Kısa sürede izleyebileceğiniz ancak etkisinden uzun süre kurtulamayacağınız belgeseller arasında yer alıyor.

Netflix/28 dakika/Kısa belgesel/Meksika/2019

3 dakikalık kucaklaşma

3 dakikalık kucaklaşma belgesel
3 dakikalık kucaklaşma

Etkisi uzun süre şiir tadındaki kısa Netflix belgesel önerileri listemizde sırada 3 Dakikalık Kucaklaşma belgeseli yer alıyor. Amerika Birleşik Devletleri ile Meksika sınırında birbirilerinden ayrılan ve 2018 yılında ancak çok kısa bir süreliğine birbirlerini görebilen ailelerin dramı anlatılıyor belgeselde. Bu kısacık sürede yaşanan kucaklaşmalar, ayrılıklar, neşe ve hüzün izleyenleri derinden etkiliyor. Etkisi uzun sürecek olan bu kısa belgeselin yönetmeni ise Everardo Gonzalez. 28 dakikalık bir şiir niteliği taşıyan belgeselin yapım yılı ise 2019.

Netflix/28 dk./Kısa belgesel/Meksika/2019

Baskından Sonra

Baskından Sonra
Baskından Sonra

Netflix belgesel önerileri listemize son zamanlarda hemen hemen dünyanın tamamını ilgilendiren ‘göç, göç sorunu’ konularını ele alan Baskından Sonra belgeseli ile devam ediyoruz. Sadece 25 dakika uzunluğundaki belgesel göçmenlik kavramını çok boyutlu bir şekilde sorgulamamızı ve insanlığın uzaklaştığı kadim değerleri sorgulatıyor. Belgeselde bir kasabada göçmenleri yakalamak için yapılan büyük bir baskının ardından kilise cemaatinin nasıl etkilendiği ve onların öne sürdüğü ‘komşunu sev’ kavramı üzerinde duruluyor. 2019 yapımı filmin yönetmeni ise Meksikalı Rodrigo Reyes.

Netflix/Kısa belgesel/25 dk./Meksika/2019

Hayatın Tutsakları

Hayatın Tutsakları
Hayatın Tutsakları

Netflix belgesel önerileri listemizde şimdi de sırada yönetmen çift Kristine Samuelson ve John Haptas tarafından hayata kazandırılan Hayatın Tutsakları belgeselinde. Diğer önerilerimize karşın 40 dakikalık uzunluğuyla biraz daha uzun soluklu bir seyir keyfi vaat ediyor. Yine göçmenlik konusunun ustaca işlendiği belgeselde İsveç’te travmalarla boğuşan yüzlerce mülteci çocuğun yakalandığı ‘teslimiyet sendromu’ ile komaya benzer bir durum yaşamaları anlatılıyor. Kısa sürede izlenebilse de uzun süre etkisinden çıkılması mümkün olmayan yapımlardan bir tanesi.

Netflix/Kısa belgesel/40 dakika/ABD/2019

Ghosts of Sugar Lands

Ghosts of Sugar Land
Ghosts of Sugar Land

Netflix belgesel önerileri listemize dünyaca ünlü Pakistanlı genç yönetmen Bassam Tariq’in Ghosts of Sugar Land isimli belgeseliyle devam ediyoruz. Kısa sürede tanınan ve önemli ödüller alan genç yönetmen ayrıca İslami yaşamı benimsemiş sanatçılardan bir tanesi olarak da dikkat çekiyor. Amerika’da Mark isminde genç bir adamın Amerikalı Müslümanlardan oluşan radikal bir örgüte konu edinmesi ve arkadaşlarının onun hayatı hakkındaki endişeleri anlatılıyor belgeselde. Din ve dil ayrılıklarının toplumlar üzerindeki yansımalarına değinen belgesel film 21 dakika uzunluğunda. Kısa sürede izlenebilen çarpıcı ve etkisi uzun süren yapımlardan bir tanesi. Unutmadan şunu da belirtelim, bu kısa belgesel filmi izleyebilmek için en az 16 yaşında olmak gerekiyor.

Netflix/Kısa belgesel/21 dakika/ABD-Pakistan/2109

Maria’dan Sonra

Maria'dan Sonra
Maria’dan Sonra

Netflix belgesel önerileri listemizin son sıralarından birinde de Maria’nın Ardından isimli belgesele yer verdik. Yönetmenliğini Nadia Hallgren’in üstlendiği belgesel filmde Amerika’daki Maria Kasırgası’nın ardından evlerinden olan üç Porto Rikolu kadının başına gelen talihsizlikleri konu ediniyor. Etkisi uzun sürecek kısalardan bir tanesi olan belgesel 2019 ABD yapımı ve sadece 37 dakika uzunluğunda.

Netflix/Kısa belgesel/37 dakika/ABD/2019

Claudia Kishi Kulübü

Claudia Kishi Kulübü
Claudia Kishi Kulübü

İzlemesi kısa etkisi uzun Netflix belgesel önerileri listemizin son sırasına ise en kısa yapımı sakladık. Claudia Kishi Kulübü belgeseli ilham verici ve son derece naif bir kısa belgesel. Asya kökenli Amerikalı yaratıcıların adeta simge haline gelen ‘baby-sitters club’ karakterlerine saygı duruşu niteliğindeki belgeselin yönetmeni ise Sue Ding. Belgesel Netflix’te yayınlanan Bebek Bakıcıları dizisinden ilham ve referans alınarak hazırlanmış. 17 dakika uzunluğundaki belgesel güzel bir yaratım süreci belgeseli izlemek için ilham verici nitelikte.

Netflix/Kısa belgesel/17 dk./ABD/2020

Elif Soykan/Ajanda İstanbul

 

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!