Pera Müzesi’nde ücretsiz Parajonav filmi gösterimi

0

Sinema tarihinin en önemli isimlerinden Sovyet Yönetmen Sergey Parajanov’a ait Aşık Garip isimli film 13 Ocak Pazar günü saat 15.00’de İstanbul Pera Müzesi’nde gösterilecek.

Taksim’de yer alan Pera Müzesi’nde filmi gösterilecek olan Sergey Parajanov’un çok önemli kolajlarının yer aldığı sergide müzede yer alan sergiler arasında.

13 Ocak Pazar günü saat 15.00’de ücretsiz olarak halka gösterilecek olan Sergey Parajanov’un Aşık Garip isimli filminde Fakir bir sanatçının aşık olduğu zengin bir kadının babası tarafından başlık parasını denkleştirebilmesi için bir günlüğüne sürgüne gönderilmesi konu alınıyor. Sürgüne gitmeden önce sevdiği kadından o dönene kadar kimseyle evlenmeyeceğine dair söz almak isteyen Aşık Garip’in başına gelen olayların anlatıldığı film Sovyet yönetmen Sergey Parajanov tarafından Andrey Tarkovski’ye adanmıştır. Yönetmenin son filmi olan Aşık Garip’te geleneksel sembolizm ve sürrealist geçişler dikkat çekmektedir. Filmde Azerbaycan dilinde, gürcüce ve Türkçe ezgilere yer verilmektedir.

Azerbaycan dilinde, Gürcüce ve Türkçe altyazılı olarak gösterimi gerçekleştirilecek olan filmi izledikten sonra yönetmenin üst katta yer alan kolaj sergisini de ziyaret edebilirsiniz.

13 Ocak Pazar saat 15.00 ücretsiz Aşık Garip filmi gösterimi

Yönetmenler: Sergey Parajanov, Dodo Abashidze
Oyuncular: Yuri Mgoyan, Sofiko Chiaureli, Ramaz Chkhikvadze, Konstantin Stepankov
Sovyetler Birliği, 1988, 74′, renkli

 

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!