Netflix’in son gözdelerinden Unorthodox hakkında bilmeniz gerekenler

0
Ajanda İstanbul Unorthodox

Ajanda istanbul Unorthodox

Ajanda İstanbul ailesi olarak evlerimizde karantinada olduğumuz bu süreci daha verimli ve keyifli geçirebilmeniz sizlere farklı önerilerde bulunmaya ve eşi benzerine az rastlanır listeler hazırlamaya devam ediyoruz. Ajanda İstanbul ekibi tarafından yakın zamanda izlenen ve tam not verilmeye layık bulunan Unorthodox dizisini inceledik şimdi de sizin için. Keyifli okumalar…

Unorthodox Netflix‘in son gözdelerinden. Yayınlanır yayınlanmaz büyük bir ilgiyle izlenen ve Türkiye’deki TOP10 listelerinde ilk sıralara yükselen Unorthodox dizisi Amerika’nın New York eyaletinde bir kasabada yaşayan aşırı baskıcı Hasidik Yahudi cemaatlerinden Satmar’a mensup Esther isimli gencecik bir kızın özgürlüğe kaçış ve kaderine baş kaldırış hikayesini anlatıyor.

Etkileyici diyalogları, çarpıcı çekimleri ve işlediği vurucu konu ile kısa sürede Netflix platformu takipçilerinden büyük ilgi gören dizinin başrolünde daha önceden yine Hasidik Yahudi cemaatinin anlatıldığı aile, arkadaşlık ve evlilik dizisi Shtisel’den Ruchami rolü ile tanıdığımız ünlü İsrailli oyuncu Shira Haas yer alıyor. İncecik, çıtı pıtı ve minyon yapısına karşın son derece etkileyici ve keskin mimiklere sahip olan Haas, Shtisel’deki daha geri plandaki rolünden sonra burada adeta bir yıldız gibi doğuyor.

Alman-Amerika yapımı mini dizinin her bir bölümü yaklaşık bir saat ve sadece bir sezon olan dizinin toplam 4 bölümü mevcut. Oturup bir solukta izleyebileceğiniz hem sürükleyici hem de bütünlüklü bu dizide; arka planda her ne kadar baskıcı Yahudi toplumu yer alsa da aslında dizi bir insanın, genç bir kadının içinde bulunduğu şartları değiştirebilecek potansiyeli farketmesini konu ediniyor. Özgürlüğe, umuda koşmanın ve ötekileştirilmelere karşı büyük bir başkaldırışın hikayesi olan Unorthodox dizisinin kısa sürede bu kadar sevilip sahiplenilmesinin nedeni de bu aslında.

Satmar cemaatine mensup ortodoks Yahudilerin gerçekten de çok sıkı kuralları var. Özellikle de kadın mensuplar birçok alandan mahrum bırakılıyor. Kadınlar daha çok çocuk doğurup büyütecek bir robot gibi görülüyor. Hatta bu konuyla ilgili Nazilerin Yahudi katliamına gönderme yapılarak Esther karakteri dizinin bir sahnesinde “Biz öldürülen 6 milyon Yahudi için doğuruyoruz” diyor. Nazi tarafından katledilen bir soya sahip ama kendi soyunun dayatmalarından da iliklerine kadar nefret eden Esty bir anda çantasını sırtına takıp her şeyi bir çırpıda geride bırakarak Almanya’nın başkenti Berlin’e gidiyor. Berlin’de özgürlük ve sanat dolu yepyeni bir hayatla tanışıyor. Bu da diziyi çarpıcı ve ironik kılan ikinci ve çok önemli unsurlardan bir tanesi.

Dizinin çekimleri için gerçekten çok büyük bir bütçe ayrılmış. Ayrıca çok da uzun bir süre. Çok zorlu bir çekim süreci geçiren dizi ekibinin başına birçok talihsizlik de gelmiş. Dizide cemaate mensup erkeklerin taktığı özel başlıkların orijinali çok pahalı olduğu için kendileri hazırlamak zorunda kalmışlar. Açıkçası o tüylü büyük başlıklar gerçeğini pek de aratmamış. Dizinin yapımcıları yüzlerce figüran ile çalıştıklarını söylüyorlar. Berlin sokaklarında ortodoks Yahudiler gezerken halk hatta ‘Yahudiler Berlin sokaklarına geri döndü’ ifadesini de kullanmışlar.

Dizinin çok çarpıcı olan bir diğer özelliğe de ana karakter Esther’in üç farklı döneminin flash backler ile anlatılması. Esther’in evlenmeden önceki zamanı, evlendikten sonraki anıları ve Berlin’e kaçtıktan sonra tamamen değişen hayatı. Sanat ve özgürlükle yoğurulmuş bir hayatta hem kendini keşfetme yolculuğuna çıkan hem cemaat üyelerinden kaçan hem de ilk gençliği ile yüzleşen bu genç kadının sürekli sorgulamaları ve kendi hayatını gözden geçirmesini izliyoruz adeta.

Unorthodox’u bu kadar popüler ve ayrıksı kılan bir diğer noktada daha önceden detaylarına bu kadar bet bir şekilde girilmemiş olan çok baskıcı bir topluluğun adet ve yaşam tarzlarına bizi sokuyor olması. Özellikle dizideki bir düğün sahnesi o kadar orijinaline uygun bir şekilde çekilmiş ki cemaate mensup insanlardan bile tam not almış.

Evet, kovid-19 pandemisi nedeniyle kendimizin, sevdiklerimizin ve tüm ülkemizin sağlığı için evlerimizde karantinada kalmaya devam ediyoruz. İşler de iyiye gidiyor gibi. Ama en az bir ay daha tedbirlere sıkıca uymamız ve dişimizi sıkmamız lazım. bu süreçte eğer ki hala izlemediyseniz Netflix dizi ve film izleme platformunun son gözdelerinden Unorthodox dizisini de izleyebilir ve karantina günlüklerinize ekleyebilirsiniz. Bizden önermesi, sizden izlemesi. Şimdiden herkese keyifli seyirler…

Ajanda İstanbul/2020

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!