BluTv’nin merakla beklenen Yeşilçam dizisi için geri sayım başladı

0

Yeşilçam dizisi ile BluTV, kaliteli yerli içeriklerine bir yenisini daha ekliyor. Aylardır haberlerini aldığımız, tanıtımları ‘ha yayınlandı ha yayınlanacak’ diye heyecanla beklediğimiz Yeşilçam dizisinin tanıtımı sonunda geçen hafta cuma günü yayınlandı.

Dizinin yayınlanan ilk iki bölümü için detaylı bir inceleme 

Yeşilçam dizisi ilk fragmanı geçen hafta yayınlandı 

Başrollerinde Çağatay Ulusoy, Afra Saraçoğlu ve Selin Şekerci’nin yer aldığı Yeşilçam dizisi tanıtımı büyük ilgi gördü. Uzun zamandır başta Ulusoy hayranları olmak üzere dizinin diğer oyuncularının hayranlarının da büyük bir merakla beklediği fragman yayınlandı. Her ne kadar küçük çaplı bir tanıtım yayınlanmış olsa da dizide neler olacağıyla ilgili önemli tüyolar barındırıyor.

Bu yazıda her ne kadar dizide neler olabileceğiyle ilgili kendi tahminlerime yer verecek olsam da yine de dizinin konusundan kısaca bahsetmek de fayda var diye düşünüyorum. Dizide Çağatay Ulusoy Semih Ateş isminde küllerinden doğan bir yapımcıyı canlandırıyor. Afra Saraçoğlu, Yeşilçam sektörüne girmek isteyen genç ve yetenekli bir oyuncu adayı Tülin Saygı’ya hayat veriyor. Selin Şekerci ise Yeşilçam’da parlayan başarılı bir oyuncu Mine Cansu karakterine hayat veriyor.

Yeşilçam dizisi oyuncu kastına tam puan vermek lazım

Dizinin üç başrol oyuncusunun canlandırdığı karakterlerle ilgili küçük de olsa bilgiler paylaşılmış olmasına rağmen diğer oyuncuların canlandıracağı karakterlerin özelliklerine dair henüz bir bilgimiz yok.

Yeşilçam Kırlangıç Mevsimi film afişi

Yeşilçam dizisi her ne kadar çok ünlü ve başarılı oyuncuları bir araya getirmiş olsa da genel olarak tanıtım çalışmalarını Çağatay Ulusoy üzerine kurmuş durumda. Ancak dizide çok genç yaşına rağmen büyük bir kitleye ulaşan ve oyunculuğuyla takdir toplayan Afra Saraçoğlu var. Ayrıca yine başrollerden biri de çok genç yaşından beri hatrı sayılır bir hayran kitlesine sahip, birçok önemli oyuncuyla başrol olarak çalışmış Selin Şekerci gibi piyasada pişmiş bir oyuncu da var. Tabi, diğer karakterleri canlandıran oyuncuların birçoğu dizinin başrollerinden daha deneyimli isimler. 

Oyuncu kadrosunun tamamı usta isimlerden oluşuyor

Güngör Bayrak, Yetkin Dikinciler, Ayta Sözeri ve Bora Akkaş da yine önemli rollerde yer alıyor. Bu durumda piyasanın genellikle önce erkek karakter seçip sonra yanına kadın partner ya da partnerler eklemesinden kaynaklanan ataerkil düzenin ve Çağatay Ulusoy’un her yaş grubundan kadın hayranı olmasının da etkisi büyük.

Ulusoy da kendini geliştirmiş, benzer rollerden uzak kalarak kendini sürekli geliştirmiş ve artık piyasada önemli yer bulmuş bir isim. Fakat tüm tanıtımların onun üzerinden dönmesi hem partnerleri Şekerci ve Saraçoğlu’na hem de dizide rol alan diğer deneyimli ve çok önemli isimlere birazcık ayıp oluyor.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sektörde erkek egemen bir düzen var

Televizyon dizilerinde çok sık karşımıza çıkan bu durum, BluTV gibi kaliteli ve yerli içeriklere imza atan başarılı bir dijital platformda olunca daha görünür hale geliyor. Ancak genel olarak özellikle de televizyonda bu durum hakim. Genelde erkek oyuncuların daha yüksek ücretler aldığını ve isimlerinin jenerikte en başta yazıldığını bilmeyeniniz yoktur.

Oyuncuların fiziksel görüntüleri karakterleri ile bütünleşmiş durumda

1960’lar Türkiye’sinde Yeşilçam hayatlarını konu edinen bir dönem dizisi Yeşilçam dizisi. Hem dijital bir platformda yayınlandığı hem de dönem dizisi olduğu için kısa sürede ilgi gördü. Beklentileri karşılayacağına eminim. Fragmandan gördüğümüz kadarıyla üç başrol oyuncusu da karakterlerine tam oturmuş durumda. 

Beklenmedik isimler yan yana ama tadından yenmez

Açıkçası Ulusoy, Şekerci ve Saraçoğlu’nu farklı bir kombinasyon olarak düşünmüş ve uyumu yakalamanın zor olacağını zannediyordum. Fragmanı izledikten sonra bu önyargılarımın yersiz olduğuna karar verdim. Üç isim de fiziksel görüntüleri başta olmak üzere dönem dizisi için biçilmiş kaftan gibi görünüyor.

Şekerci’nin kariyerinde önemli bir dönüm noktası olabilir

Yeşilçam dizisi ile Mine Cansu karakterine hayat verecek olan Selin Şekerci fiziksel görüntüsü ile tam bir dönem dizisi oyuncusu. Gür siyah saçları, büyük gözleri ve hülyalı bakışları ile adeta bir Türkan Şoray havası estirmiş durumda. Tülin Saygı’ya hayat veren Afra Saraçoğlu da duru güzelliği ile Yeşilçam’da yeni bir oyuncuya hayat verecek görüntüye sahip. Çağatay Ulusoy’un da hakkını yememek lazım. Gerçekten orta yaşlı karizmatik adam tiplemesinin altından iyi kalkmış gibi görünüyor.

Asıl partner bilmecesi

Dizide üç başrol oyuncusu olması Ulusoy’un asıl partnerinin kim olduğuyla ilgili kafaları karıştırmış durumda. Ancak isminin Ulusoy’un hemen ardından yazmasından dolayı en yüksek ihtimalle asıl partner de Saraçoğlu olacak. Belki de tahmin edilenin aksine bu dizide aşk ana teması yoktur diyeceğim ama Yeşilçam dizisi adı üzerinde Yeşilçam dönemini konu ediniyor. Bu sebeple bu çok düşük bir ihtimal.

Çağatay Ulusoy- Selin Şekerci- Afra Saraçoğlu
Çağatay Ulusoy- Selin Şekerci- Afra Saraçoğlu

Şimdi gelelim dizi hakkındaki tahminlerime. Elimdeki ufak tefek bilgiler doğrultusunda birkaç tahminim var.

Yeşilçam dizisi tahmin 1

Öncelikli olarak Ayhan Işık ve Mine Cansu ile çektiği Kırlangıç Mevsimi filmiyle Yeşilçam’da yeniden küllerinden doğan Semih Ateş’in yeni keşfinin Tülin Saygı olacağını düşünüyorum. Daha sonrasında Tülin Saygı’nın sektördeki maceralarını izleyeceğiz ve Semih Ateş’in de yeni keşfiyle birlikte daha da yükselişine tanık olacağız gibi geliyor. Mine Cansu karakterinin ise Yeşilçam’da gözden düşüşünü izleyecek ve şöhretin artistler üzerindeki etkilerine değinilecek gibi geliyor. 

Yeşilçam dizisi tahmin 2

Yeşilçam dizisi ile ilgili bir diğer tahminim ise Mine Cansu karakterinin Semih Ateş’e olan aşkından dolayı kendi ünü ve gücünü kullanarak onu hayata döndürmesi yönünde. Daha sonrasında ise sektörün yeni keşfi Tülin Saygı’nın yükselişiyle kıskançlık ateşi ve nifak tohumları araya girecek ve genç oyuncu adayı Saygı’yı zorlu günler bekleyecek gibi görünüyor. Tabi, burada bir aşk üçgeni de mümkün. 

Çağan Irmak yine yürekleri dağlayacak gibi görünüyor

Bu dizinin yönetmeninin Çağan Irmak olduğunu ve yönetmenin genelde dram türündeki başarılarını da göz önüne alırsak bizi bol gözyaşının beklediğini de düşünebiliriz. Usta yönetmen insan doğasını çok iyi bilen ve filmlerinde bunu ustalıkla kullanan birisi. Yeşilçam dizisi ile de yine bu özelliğinin baskınlığını konuşturacak gibi görünüyor. 

Yetkin Dikinciler’in hayat vereceği karakter de büyük merak konusu

Benim dizide en merak ettiğim karakterlerden bir tanesi de Yetkin Dikinciler’in hayat vereceği karakter. Kendisiyle bir oyun galasında karşılaşmış ve uzaktan da olsa selamlaşma fırsatı yakalamıştım. Gerçekten çok başarılı, mütevazı ve karizmatik birisi. Dizide hayat verdiği karakterin oyun kurucu önemli bir yardımcı karakter olduğuna da eminim.

Dizinin oyuncuların kariyerlerine etkisi nasıl olacak?

Oyuncuların kariyerleri açısından bakacak olursak Çağatay Ulusoy’un bu karakterle yakaladığı ivmeyi devam ettireceğini, Saraçoğlu’nu da orta yaş grubuna daha çok sevdireceğini düşünüyorum. Bu işin kariyer konusundaki en büyük etkisi ise şüphesiz ki Selin Şekerci ile olacak. Genç bir hayran kitlesi olmasına rağmen zamanında yaşadığı talihsiz durumlar nedeniyle ve seçtiği yanlış işler nedeniyle çok daha başarılı olabilecekken bu fırsatını kaybettiğini düşündüğüm bir oyuncu. Ancak bu dizideki süreci doğru yönetir ve oyunculuğunda yepyeni bir çizgi yakalarsa zamanında yakaladığı ancak sonradan kaybettiği ivmeyi yeniden daha iyi bir şekilde yakalayabilir. Dizide sık sık şarkı söyleyecek olmasının ve bu şarkıların Yesilçam dizisi ile bütünleşen bilindik şarkılar olmasının da bu süreçte büyük etkisi olacaktır.

 

Benim Yeşilçam: Bir Sinema Hayvanı dizisiyle ilgili genel olarak tahminlerim bu yönde. Nisan 2021’de ilk bölümünün yayınlanması beklenen dizi şimdiden heyecanla bekleniyor. Yeni yeni senaryo alternatifleri aklıma geldikçe dizi başlayana kadar burada güncellemeye devam edeceğim. Herkese şimdiden iyi seyirler.

 

Elif Soykan | Ajanda İstanbul 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!