Aggretsuko: Son zamanların en feminist ve antikaplitalist anime dizisi

0
Aggretsuko

Aggretsuko

Anime izlemeyi sever misiniz? Anime deyince ilk aklınıza ne gelir? Animeleri diğer animasyon film ve dizilerden ayıran en önemli özellikler nelerdir, biliyor musunuz peki? Şimdi siz bunları düşünürken ister anime düşkünü olun isterseniz hayatınızda hiç anime izlememiş olun her koşulda sevebileceğiniz Aggretsuko isminde bir dizi tavsiyesinde bulunacağız.

2018 itibariyle hayatımıza ufaktan ele geçirmeye başladı Netflix. 2019 yılında iyice hayatımızın merkezine yerleşti. Son olarak koronavirüs yüzünden girdiğimiz karantinaların da hatrı sayılır etkisiyle 2020 yılında yerini iyiden iyiye sağlamlaştırdı. Sürekli yeni içerikler yüklenmesi, farklı ülkelere farklı kültürlere ait yapımların elimizin altında olması bizi cezbediyor. Korku, gerilim, suç, gizem, komedi, dram, aile hatta animasyon, çizgi film aklımıza gelen her tür var bu platformda.

Bir gün Orta Doğu’ya bir gün Doğu Asya’ya bir gün Latin Amerika’ya uzanıyoruz Netflix sayesinde. Orijinal yapımlar sayesinde hem farklı kültürler tanıyor hem de görsel hafızamızı zenginleştiriyoruz. Ajanda İstanbul ailesi olarak bugün de sizlere yepyeni, çok eğlenceli ve eğlenceli olduğu kadar da can sıkıcı konuları ustaca işleyen bir animeden bahsedeceğiz. İsmi ise Aggretsuko ya da Japanyo’daki adıyla Aggressive Retsuko.

Son zamanların en feminist ve antikapitalist animesi: Aggretsuko

İlk olarak 2 Nisan 2016 tarihinde TBS televizyonunda yayınlanan ve orijinal ismi Aggressive Retsuko olan dizi 20 Nisan 2018 tarihinden itibaren Netflix platformunda yayınlanıyor. Toplam 3 sezon ve farklı ilave bölümleriyle birlikte sunulan anime, belki de son zamanların en feminist ve en antikapitalist animesi olarak kabul edilebilir.

Şu anda lisansı Netflix’in elinde bulunan komedi tarzı bu Japonya yapımında dünya üzerindeki tüm modern toplum insanlarının mutlaka kendi hayatından bulacağı çok şey var. Özellikle de kadınların… Cinsiyet eşitsizliğine, kadınlara yönelik uygulanan mobing ve işyeri içindeki tacizlere değiniyor özellikle Aggretsuko. Bunun dışında kapitalist toplumlarda sürekli bir eziyete dönüşen rutin hayatın yarattığı stres ve öfkeye kadar birçok derin konuya da ustaca değiniyor.

İçindeki öfkeyi metal karaoke ile atmaya çalışan bir panda: Agretsuko

25 yaşında hayalini kurduğu şirketin muhasebe departmanında işe başlayan Retsuko; baskıcı patronundan, çıkarcı ve dedikoducu iş arkadaşlarından, bitmek tükenmek bilmeyen dosyalardan ve annesinin kendisine sürekli yeni bir eş adayı bulmasından bıkmış bir panda. Bu iş hayatının ve ailesinin baskılarından bunalan modern şehir pandası Retsuko’nun stres atmak için tek bir yöntemi var, karaoke! İçindeki öfkeyi sadece karaoke barlarda death metal söyleyerek atabilen Retsuko’nun günlük hayatından kesitler sunuluyor bize her bölüm Aggretsuko’da.

Aggretsuko
Aggretsuko

Japon kültürü ve Türk kültürü özellikle de ataerkil ve gelenekselci noktalarda; Türk aile yapısı ve gelenek görenekleriyle çok benzeşiyor. Bunu birçok Japonya yapımı dizi ve filmlerde görmüş olma ihtimaliniz çok yüksek. Aggretsuko da bunlardan bir tanesi diyebiliriz.

Aggretsuko: Modern hayvan çiftliği!

Evlenip yuva kurmadığı ve bir evi çekip çevirmediği müddetçe asla bir yetişkin olmayacağını iddia eden annesinin ısrarlarına dayanamayarak sürekli yeni biriyle tanışan ve art arda hüsran yaşayan Retsuko, bir yandan da çalıştığı plazanın gergin ortamı altında eziliyor. Bunlardan kurtulmak için de sürekli karaoke barlara gidip çığlık çığlığa death metal şarkılar söylüyor. Şöyle bir silkelenip kendine gelince de bir müddet daha içinde bulunduğu çıkmazda nefes alabilme şansı yakalıyor.

Karakterlerini hayvanların oluşturması ve her karakterin kişilik özelliklerine uygun bir hayvanla eşleştirilmesi de çok manidar. Bu animeyi farklı kılan bir diğer unsur ise müzikal ögelerin baskın olması. Retsuko’nun her duruma uygun bir death metal parçası bestelemesi gerçekten takdire şayan.

Ajanda İstanbul ailesi olarak son zamanlarda izlediğimiz en feminist ve en antikapitalist anime diyebileceğimiz Aggretsuko‘yu büyük bir aşkla tavsiye ediyoruz. Bir oturuşta izleyebileceğiniz her bir bölümü 15 dakika süren bu kıvrak zeka ürünü diziyi tanıtmaktan çok mutluyuz. Ne demiştik bizden önermesi sizden izlemesi.

Ajanda İstanbul/2020

 

 

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!