Kariye Müzesi’ne nasıl gidilir?

0

Birçok kiliseye ve tarihi yapıya ev sahipliği yapan İstanbul’un Fatih ilçesinde yer alan Kariye Müzesi Karagümrük semtinde yer almaktadır. Semtin Edirnekapı bölümünde yer alan Kariye Müzesi İstanbul’da yer alan en eski kiliselerden bir tanesidir. İlk başta kilise olarak tasarlanan yapı günümüzde çok rağbet gören bir müze olarak varlığını korumaktadır.

Kariye Müzesi nerededir? Kariye Müzesi’ne nasıl gidilir?

Orijinal ismi Khora olan kilise 1958 yılından beri kilise olarak ziyaret edilmektedir. Haftanın her günü ziyarete açık olan Kariye Müzesi’ne ulaşım ise oldukça kolaydır. İstanbul’un Eminönü semtinden kalkan Fatih yönüne giden araçlara binerek Karagümrük ya da Acıçeşme duraklarından birinde inerek yürüyerek kolaylıkla müzeye ulaşabilirsiniz.

Kariye Müzesi ziyaret saatleri ve giriş ücretleri

Haftanın her günü ziyarete açık olan Kariye Müzesi sabah 09.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Normalde giriş ücretinin 30 TL olduğu müzeye müzekart sahipleri ücretsiz giriş yapabilmektedir.

Kilise, cami ve şimdi de müze

Bizans döneminde kilise olarak kullanımda olan Khora Church (Kariye Kilisesi) istanbul’un fethinin ardından camiye çevrilmiş ve bu dönemde cami olarak ibadete açılmıştır. Günümüzde ise 1958 yılından bu yana müze olarak ziyaretçi kabul etmektedir.

Bizans mimarisinin eşsiz örneklerinden bir tanesi olan Kariye Müzesi bulunduğu semtin tarihi ve renkli yapısıyla İstanbul’da önemli bir yere sahiptir.

Kariye Müzesi açık adresi

Dervişali Mahallesi, Kariye Cami Sk. No:8,

Posta Kodu: 34087 Fatih/İstanbul

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!