Fotoğrafın ve kelimenin üstatları aynı rüyanın içinde buluştu

0
Aynı Rüyanın İçinde

Aynı Rüyanın İçinde

Türkiye’nin en önemli fotoğraf sanatçısı Ara Güler ile Doğuş Grubu’nun işbirliğinde hayata kazandırılan Ara Güler Müzesi’nden yepyeni bir sergi daha sanatseverlerle buluşuyor. Ara Güler Müzesi’nin yeni sergisi ‘Aynı Rüyanın İçinde” Eylül ayında sanatseverler için kapılarını aralayacak.

Kültür ve sanat alanında sunduğu önemli katkılarla dikkat çeken Doğuş Grubu ve Türkiye’nin duayen fotoğraf sanatçısı Ara Güler işbirliğinde hayata kazandırılan müzede birbirinden önemli sergiler sanatseverlerle buluşturuluyor. Ara Güler Müzesi’nin son sergisi ‘Aynı Rüyanın İçinde’ de eylül ayında kapılarını meraklıları için açacak.

Aynı Rüyanın İçinde Sergisi
Aynı Rüyanın İçinde Sergisi

Gelecek nesillere ilham vermek ve kültür-sanata katkı sağlamak amacıyla kurulan müzenin yeni sergisi bir tarihin entelektüel hafızası Ahmet Hamdi Tanpınar ile bu tarihin görsel kayıt ustası Ara Güler’i İstanbul’un hikayesinde bir araya getiriyor.

28 Şubat 2021’e kadar ziyaret edilebilecek yeni sergide, bir tarihin entelektüel hafızası Ahmet Hamdi Tanpınar’ın metinleriyle, bir tarihin görsel kayıt ustası Ara Güler fotoğrafları buluşuyor.

Sergiyle eş zamanlı olarak Aynı Rüyanın İçinde kitabı da satışa sunulacak

Dergah yayınlarıyla birlikte hazırlanan “Aynı Rüyanın İçinde” kitabı da sergiyle eş zamanlı olarak sanatseverlerle buluşuyor. Sanat tutkunları yeni sergi ve kitapla birlikte gerçek ve kurgunun iç içe geçtiği bir İstanbul hikayesine şahitlik edecek.

Ahmet Hamdi Tanpınar ve Ara Güler’in, kendilerini kaybolmuş güzellikleri estetize etmeye adamış nostalji tutkunu bu iki flânörün, İstanbul rüyası, gelecekte onları okuyan ve izleyenlerin belleğinde, değişenin değişmeyenle birlikteliği olarak devam edecek.

Müze’de ayrıca bir biyografi duvarı, Ara Güler karanlık odasının orijinal objeleriyle canlandırılması ve kontakt baskılarından örnekler de görülebilecek.

Diğer bir galeride de 1995 yılında yayımlanan ‘Yitirilmiş Renkler’ kitabında yer alan fotoğrafların Ara Güler tarafından kitap hazırlığı sırasında yapılmış çizimlerinden oluşan kitap maketini merkeze alan “Hayalimdeki İstanbul Ya Bir Vapurdur Ya Bir Kuş” adlı sergi gezilebilecek. Sergide maket kitabın yanı sıra, kitap içindeki notlar ve yazışmalarla kitapta yer alan renkli İstanbul fotoğraflarından bir seçki de sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Ajanda İstanbul/2020

 

 

 

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!