Pera Müzesi’nden yeni sergi: Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür

0

Kültür-sanat camiasına sağladığı önemli katkılar ile geçmişten günümüze değer katan kurumlardan Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi yeni bir sergi ile sanatseverleri buluşturmaya hazırlanıyor. İstanbul Beyoğlu Taksim’de estetik ve tarihi bir yapı olarak dikkat çeken Pera Müzesi‘nde ‘Minyatür 2.0: Güncel Sanatta Minyatür‘ sergisi ile tüm koronavirüs önlemlerini alarak sanatseverlerle bir araya gelecek.

Türk kültüründe de önemli bir yere sahip olan minyatür sanatının güncel yorumlarına dikkat çeken sergi, Türkiye, İran, Pakistan, Suudi Arabistan, Azerbaycan gibi farklı coğrafyalardan 14 sanatçının eserlerinden oluşuyor. Minyatürü yüzyıllardır gördüğümüz kitaplardan çıkartarak adeta ete kemiğe büründüren sergide dünyanın farklı ülkelerinden toplam 14 sanatçı yer alıyor. Sergi kapsamında heykel, yerleştirme, video, fotoğraf ve sanatın birçok dalında eser bulunuyor. Türkiye başta olmak üzere Pakistan, İran, Suudi Arabistan ve Azerbaycan’dan farklı alanında yetkin isimlerin sergide eseleri yer alıyor.

Aynı zamanda, günümüz dünyasında minyatürün nasıl yaşayabileceğinin de araştırmasına yer veriyor. Hem biçim hem içerik anlamında yüzyıllar önce formüle edildiği bağlamdan ayrışan güncel minyatür; sömürgecilik, oryantalizm, ekonomik eşitsizlik, toplumsal cinsiyet, kimlik politikaları, ayrımcılık, toplumsal şiddet, zorunlu göç, temsiliyet gibi sosyal konulara odaklanıyor.

Suna ve Kıraç İnan Vakfı Pera Müzesi- Minyatür- Ajanda İstanbul
Suna ve Kıraç İnan Vakfı Pera Müzesi- Minyatür- Ajanda İstanbul

Azra Tüzünoğlu ve Gülce Özkara’nın küratörlüğünde hazırlanan sergide; Hamra Abbas, Rashad Alakbarov, Halil Altındere, Dana Awartani, Fereydoun Ave, CANAN, Noor Ali Chagani, Cansu Çakar, Hayv Kahraman, Imran Qureshi, Nilima Sheikh, Shahpour Pouyan, Shahzia Sikander ve Saira Wasim’in eserleri yer alıyor.

Kapılarını 11 Ağustos Salı günü saat 09.30’da öncelikli olarak sınırlı sayıda kontenjanla basın mensuplarına açacak olan Minyatür 02: Güncel Sanatta Minyatür Sergisi 17 Ocak 2021 tarihine kadar ziyaret edilebilecek.

Ajanda İstanbul ailesi olarak şehirdeki etkinlik rehberiniz olmaya devam ediyoruz. Şimdiden keyifli gezmeler…

Ajanda İstanbul/2020

Please follow and like us:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!