Site icon Ajanda İstanbul

İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken sahaflar

Hangi kitap tutkununun hoşuna gitmez ki tozlu raflar arasında gezinmek. Eski kitaplara dokunmak, onların kokusunu içine çekmek. Kitap tutkunu olmak kadar sahaf tutkunu olmak da ayrı bir erdem bize göre. Ajanda İstanbul ailesi olarak ekimizdeki sahaf tutkunlarını bir araya getirdik ve herkesten en sevdiği sahafı anlatmasını istedik. Ortaya uzun ve keyifli bir liste çıktı. Kitap okuma tutkunlarının çok iyi bildiği yerler dışında kıyıda köşede kalmış ancak çok iyi bulduğumuz sahaf dükkanları da var listede.

Öncelikle şunu belirtmek de fayda görüyoruz. Sahaf kelime anlamı olarak eski ve/veya basımı olmayan kitapları satan kişilere ve işletmelere deniyor. Aslında zaman zaman kullandığımız ‘sahafçı’ kelimesi doğru değil. Sahaf dükkanı ya da sahaflar demek daha doğru. Sahaf hem bir kişiye meslek ünvanı olarak verilebiliyor hem de bir işletmeye sahaf denilenebiliyor. Şimdi bu küçük ama pek de önemli olan bilgiyi paylaştıktan sonra listemize geçebiliriz.

Listemize başlamadan önce şunu da belirtmek de fayda görüyoruz. Listemizde İstanbul’da bulunan bilinen ve nispeten az bilinen bizzat ziyaret ettiğimiz mekanlara yer verdik. Bu liste birkaç kişinin deneyimleri ve izlenimleri ile oluşturulmuş nispeten kişisel sayılabilecek nitelikte. Elbette ki bu liste uzatılabilir ve hatta bazı noktalarda fikir ayrılıkları da olabilir. Ancak kitap tutkunlarının birbirlerini anladığını biliyoruz ve aynı kitapları seven insanların iyi anlaşabileceğini düşünüyoruz. Tüm bu sebeplerden dolayı da anlayışınıza sığınıyoruz. işte karşınızda İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken sahaflar!

Aslıhan Sahaflar Çarşısı

Aslında bu çarşıya listemizde yer verip vermemek konusunda pek kararsızdık. Kitap okumayı ya da sahaf dükkanlarını sevmeyen insanların bile bildiği bir yer çünkü. Ama Ajanda İstanbul ailesinin de birçok kitap tutkunu gibi listesinde yer aldığını görünce dayanamadık, ekledik. İstanbul Beyoğlu ilçesinde Taksim Caddesi üzerinde bulunan Aslıhan Sahaf Çarşısı, şehirde hizmet veren en eski ve en kapsamlı çarşılardan bir tanesi. Sarı ve tozlu havası, sıcacık nostalji dolu atmosferi ve birbirinden zengin dükkanları ile her kitapseverin uğrak noktası. İstanbul’a sadece gezmeye gelenlerin bile mutlaka uğradığı sahaf çarşılarından bir tanesi.

Aslıhan Sahaflar Çarşısı içinden görüntü- Ajanda İstanbul

Sadece İstanbul’un değil genel olarak ülkenin de en deneyimli ve nitelikli sahaflarını bir arada bulunduruyor. Bazı dükkanların minikliği ve sadeliği sizi büyüleyebiliyor. Uzun zamandır aradığınız, güncelde basımı olmayan bir kitap aniden tozlu raflar arasından çıkıp avuçlarınıza konabiliyor. Aslıhan Sahaflar Çarşısı ‘İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken sahaflar‘ listemizde çarşı kategorisinde yer alıyor. Çünkü içinde onlarca sahaf barındırıyor. Birinden çıkıp diğerine koşarak girmek isteyeceğiniz onlarca sahaf. Aslıhan Sahaflar Çarşısı’nda sadece basımı olmayan kitapları değil güncelde basımı olan ikinci el kitapları da bulmanız mümkün. Büyük bir dergi, fanzin ve mecmua arşivine sahip olan çarşı aynı zamanda bu alandaki koleksiyonerlerin de uğrak noktası. Tabi bilenler bilir Aslıhan’da bulabilecekleriniz bunlarla da sınırlı değil. Tüm bunların dışında ikinci el kaset, CD, DVD, VCD ve plak koleksiyonerlerinin de dikkatini çekecek birçok ürün bulunduruyor. Tablolar ve kartpostallar da cabası.

Kadıköy Akmar Pasajı

Listemize yine çarşı kategorisinden giren bir mekan daha. 1990’lı yıllarda ‘trajikomik satanist avlama hikayleri’yle 7’den 77’ye herkesin diline dolanan çarşı, İstanbul’un en eski sahaf çarşılarından bir tanesi. Birçok güncelde basımı olmayan nadide esere ev sahipliği yapan mekanda takas usulüyle ikinci el kitap alışverişi yapılabiliyor. Birbirinden renkli ve nostaljik tezgahları ile görenleri kendine hayran bırakan mekan İstanbul’un Kadıköy ilçesinde rıhtıma çok yakın bir konumda bulunuyor.

Akmar Pasajı- Ajanda İstanbul

Özellikle yurt genelinde yapılan sınavlara hazırlık kitaplarının da satıldığı çarşı, değerli ve ikinci el kitapların satışından daha fazlasını vaat ediyor. Akmar Pasajı içerisinde de tıpkı Beyoğlu Aslıhan Sahaflar Çarşısı’nda olduğu gibi eski 45’liklere, kasetlere, karstpostal ve tablolara ulaşmanız mümkün. İstanbul Anadolu yakasında yaşayan kitapseverlerin müdavimi olduğu çarşının İstanbul Avrupa yakasında da seveni çok. Kadıköy’e yolunuz düşerse tozlu raflar arasında tatlı bir gezintiye çıkmadan dönmeyin deriz. Hem belli mi olur, belki de uzun süredir aradığınız bir kitap orada sakince sizi bekliyordur.

Beyazıt Sahaflar Çarşısı

Aslında burasının listemizin baş sıralarında olmasının ana nedeni tarihi yapısı ve nostaljik atmosferi. Listemizin ilk iki sırasında yer alan sahaflar çarşılarına göre biraz daha farklı bir kategoride yer alıyor Beyazıt Sahaflar Çarşısı. Burada birçok tarihi yapı ve birçok tarihi figür var. Beyazıt’ın en önemli simgelerinden bir tanesi Hüseyin Avni Dede, yıllardır sahafın girişindeki asırlık çınarın altında ikinci el eşya satıyor mesela. Hemen girişinde birçok vintage ürün bulabileceğiniz güzel bir bit pazarı da var. Ayrıca tam da karşısında İstanbul Üniversitesi’nin heybetli giriş kapısının manzarası bulunuyor. Yetmedi mi devamı da var. Dünyanın en eski kütüphanelerinden bir tanesi olan ve mimarisiyle göz kamaştıran Beyazıt Devlet Kütüphanesi de burada.

Beyazıt Sahaflar Çarşısı-Ajanda İstanbul

Sadece tozlu raflar arasında gezinmek ve ikinci el kitap alışverişi yapmak için değil gezmek için de uygun bir yer. Civardaki çeşitliliğin göz kamaştırıcılığı zaten yolunuzu illa ki buraya düşürmüştür. Burası da listemizde yer alan son çarşı kategorisinden sahaflar mekanı. Özellikle üniversite ve lise hazırlık kitapları başta olmak üzere ülke genelinde ÖSYM ve MEB tarafından yapılan tüm sınavlar için ders ve test kitapları mecvut. Piyasa geneline göre ders çalışma kitaplarını nispeten daha uygun fiyatlarla alabileceğiniz bir yer. Eskisi kadar ikinci el kitap bulabilmek ne yazık ki pek mümkün değil. Ancak yine de her kitap tutkunu tarafından mutlaka en az birkaç kez ziyaret edilmesi gereken mekanlardan.

Ezo Sahaf

Çarşılarımızı ilk başta sıralayıp bitirdikten sonra şimdi gelelim listemizin daha niş yerlerine. Sizi İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken sahaflar listesinin kişisel olabileceği konusunda uyarmıştık. Az bilinenler kategorisinden listemize giren Ezo Sahaf, İstanbul’un Bayrampaşa ilçesinde bulunuyor. İlçenin hemen merkezinde belediye binasına yakın sayılabilecek bir konumda bulunan sahaf Akvaryum Mobilyacılar Çarşısı’nın hemen karşı sokağında yer alıyor.

Birbirinden özenle seçilmiş ikinci el kitapları burada çok uygun ücretlere satın alabilmeniz mümkün. Batı klasiklerinden Türk klasiklerine; yabancı dildeki kitaplardan güncelde basımı olmayan nadide parçalara kadar her şey bu minicik ve sıcak dükkanın içerisinde yer alıyor. Emekli bir memur tarafından işletilen sahaf dükkanı aslında tam bir aile dükkanı. Ailecek günün belirli dönemlerinde işletilen yerin müdavimi de çok. Güncelde basımı olan kullanılmamış kitaplar için de birçok rafın ayrıldığı sahaf dükkanında yapmaktan en çok keyif duyulan şey ise tek fiyattan satılan kitapların  bulunduğu sepetleri karıştırmak. Hiç ummadığınız bir eser sepetten çıkınca üstelik fiyatı da 1-2 TL gibi bir şey olunca gerçekten mutluluktan havalara uçmak garanti oluyor.

Gezegen Sahaf

İstanbul Beyoğlu ilçesi Şişhane tarafında bulunan Gezegen Sahaf düzenlediği mezatlarla da ününe ün katan nadide bir yer. 2007 yılında kurulan ve nispeten birçok sahaf dükkanına göre daha genç sayılabilecek mekanda eski Osmanlı el yazması kitaplardan orijinal dilinde yazılmış ilk basım kitaplara kadar koleksiyonerlere hitap edebilecek birçok çeşit bulunuyor.

Zengin arşivi ve tozlu rafları ile görenleri büyüleyen Gezegen Sahaf müdavimleri yakın zamanda başlatılan mezatların da müdavimi olmuş durumda. Eski ve ikinci el kitap satın alabildiğiniz gibi sizde olan kitaplarınızı da satabiliyorsunuz. Takas usulüyle alışverişin de mümkün olduğu Gezegen Sahaf’ı ziyaret gününüzü özellikle de bir mezat akşamına denk getirmenizi tavsiye ederiz. Mezattan satın alınan kitapları koleksiyona eklemenin keyfi de bir başka ne de olsa!

Simurg Kitabevi ve Sahaf

Yine Beyoğlu’ndan pek bilinen ve pek sevilen sahaf kategorisinden bir mekan ile karşınızdayız. İstanbul’un en eski ve en sevilen sahaflarından bir tanesi olan Simurg Kitabevi ve Sahaf’ta çok eski kitaplar bulabilmeniz mümkün. Yaşı binleri aşan kitaplar bulunduran sahaf dükkanının müdavimleri de çok fazla. Adeta koleksiyonerler ile biçilmiş bir kaftan olan dükkanın atmosferi de dillere destan.

Sarı ve nostaljik renklerin tozlu kitap raflarıyla adeta ahenk içinde dans ettiği mekanda aradıklarınızı bulmanız çok kuvvetli bir ihtimal. Müdavimlerinin önceden gelen eserleri bilebildiği bu etkileyici sahaf dükkanı İstanbul Beyoğlu ilçesinde yer alıyor. Eğer ki yolunuz Beyoğlu’na düşerse mutlaka uğrayın diyebileceğimiz yerlerin başında geliyor.

İmge Sahaf

Geldik yine İstanbul’un en güzide ilçelerinden Kadıköy’e. İstanbul Kadıköy ilçesinde meşhur Akmar Pasajı’nın yakınlarında bulunan İmge Sahaf yıllardır paha biçilemez nadir bulunan eserlere ev sahipliği yapıyor. Birbirinden eski ve değerli parçalara ev sahipliği yapan sahaf dükkkanı müdavimlerinin asla vazgeçemeyeceği yerlerden.

Uzun zamandır özellikle bulunması zor nadide eserler satarak sahaf yaşamına devam eden mekanda uzun süredir bulamadığınız kitapları bulabilirsiniz. Eğer ki kendinize bir sahaf gezme listesi hazırladıysanız ‘İstanbul’da mutlaka görülmesi geken sahaflar’ başlığı altına mutlaka burayı da eklemelisiniz. Yolu Kadıköy’e düşemeyecek olanlar da İmge Sahaf bünyesinde bulunan nadide kitapları internet siteleri üzerinden temin edebilir. Linki de hemen şuraya bırakıyoruz: www.imgesahaf.com

Denizler Kitabevi ve Sahaf

İstanbul’un iki gözde ilçesi Beyoğlu ve Kadıköy’ün adeta birbirleriyle yarıştığı listemizde yolumuz yine Beyoğlu’na düştü. Uzun yıllardır İstiklal Caddesi üzerinde hizmet veren Denizler Kitabevi ve Sahaf adeta bir müze gibi.

Denizler Kitabevi-Ajanda İstanbul

Büyüleyici bir atmosfere sahip ve ilk bakışta görenleri kendine aşık eden bu kitabevinde birbirinden değerli binlerce kitap bulunuyor. Hem kitap tutkunlarının hem de koleksiyonerlerin  uğrak noktası olan mekan sarı ışıklı ve ihtişamlı dekorasyonuyla deyim yerindeyse göz kamaştırıyor.

Arşiv Sahaf Ortaköy

Gerçekten de adının hakkını fazlasıyla veren bir mekanla karşısınızdayız şimdi de. İstanbul Beşiktaş ilçesinin Ortaköy semtinde bulunan Arşiv Sahaf, İstanbul’un en eski ve en kıymetli sahaflarından bir tanesi. Sahaf Naim Bey’in kendi kişisel gayreti ve başarısıyla binlerce kitaba ev sahipliği yapan çok nadide ve değerli bir mekan.

Her kitapseverin mutlaka en az bir kez ziyaret etmesi gereken yerde aradığınız kitabı bulamamanız neredeyse mümkün değil. Çünkü sahaf içerisinde yer alan kitapların dışında işletme sahibinin kendi kişisel arşivinde de 100 bin adetten fazla kitap bulunuyor. Bu tam bir aşk işi. Tam bir adanmışlık hikayesi, değil mi?

Balat Sahaf

Listemizin kapanışını yine niş bir yer ile yapıyoruz. Henüz 5-6 yıllık bir geçmişi ancak olan Balat Sahaf adından da anlaşılacağı üzere Balat’ta yer alıyor. Son zamanlarda hem yerli hem de yabancı turistlerin gözdesi haline gelen tarihi semtin uzun zamandır bir sahaf dükkanına ihtiyacı vardı. Balat Sahaf’ın açılmasıyla da bu eksik tamamlandı. Eski ve güncelde basımı olmayan kitapların yanı sıra kullanılmamış popüler kitapları da bulabileceğiniz sahaf dükkanı karmaşık ama sıcacık bir görünüme sahip. İçeri girer girmez nereye bakacağını şaşırıyor insan. Sadece ikinci el kitaplar satılmıyor burada. Koleksiyonerler için eski gazeteler, dergiler, bulmaca kitapları, fanzinler ve çeşitli mecmualar da var. Plaklar, kartpostallar ve tablolar da cabası.

Hazır yolunuz Balat’a düşmüşken belki bu yazılar da dikkatinizi çeker:

Balat’ta en iyi fotoğraf veren yerler

Balat’ta mutlaka görmeniz gereken 10 tarihi yapı

 

Sizler için Ajanda İstanbul ekibinin en sevdiği sahafları ‘İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken sahaflar‘ başlığı altında derledik. Tamamen kendi kişisel ziyaretlerimiz ve deneyimlerimizden yola çıkarak hazırladığımız bu liste umarım yeni yerler keşfetmenizi sağlar. Şimdiden keyifli gezmeler. Her zaman kitapla kalın!

Elif Soykan

Ajanda İstanbul/2020

Please follow and like us:
Exit mobile version