H.G Wells’in Dr. Moreau’nun Adası’ndan ‘Save Ralph’ animasyonuna uzanan korkunç hayvan deneyleri

0
Hayvan deneyleri

Hayvan deneyleri

Ajanda İstanbul yazarlarından Ayşe İsra Ede, bilim kurgunun en önemli isimlerinden H.G. Wells’in Dr. Moreau’nun Adası kitabından yola çıkarak yıllardır kanayan bir noktaya dikkat çekiyor. Son zamanlarda sosyal medyada gündeme gelen ‘Save Ralph‘ isimli kozmetik ürünlerde hayvan deneylerinin yapılmasına dikkat çeken animasyon filme de gönderme yaparak bu alanda duyarlılığımızın sorgulanması gerektiğini söylüyor.

 

H.G Wells’in Dr. Moreau’nun Adası’ndan ‘Save Ralph’ animasyonuna uzanan korkunç hayvan deneyleri

Ayşe İsra Ede
Ayşe İsra Ede

 

Klasik bilim kurgu yazarlarından biri olan H.G. Wells’in Doktor Moreau’nun Adası adlı kitabı, en popüler ve en sevilen bilim kurgu klasikleri arasında olmasının yanında aynı zamanda distopik özellikler de taşıyan harika bir eser.

Kitapta Edward Prendick adındaki karakter geçirdiği bir gemi kazası sonucunda ümitsizce okyanusta kurtarılmayı bekliyor. Kendisini şans eseri gören bir gemi onu kurtarıyor.

Prendick’in bu gemide tanıştığı ve bir adada yaşadığını öğrendiği Montgomery ile birlikte bir şekilde adaya gitmek zorunda kalıyor. Ancak bu adada birtakım tuhaflıklar dikkatini çekiyor.

Prendick adayı keşfetmeye başladıkça bu adada hayvana benzeyen tuhaf insanlarla karşılaşır. Prendick çok geçmeden bu adanın yaptığı tuhaf deneyleriyle nam salmış olan Doktor Moreau’nun olduğunu ve hayvanları insana dönüştürmeye çalışan deneyler yaptığını öğrenir. Doktor Moreau, adeta Asimov’un robot yasaları gibi bu hayvan-insanlara yasalar koyar ve yaptığı işkencelerle onları korkutarak, elinde kırbacıyla onları eğitmeye çalışır.

Hayvanlar üzerinde yapılan deneyler çok eskiye dayanıyor

Kitabı okuduktan sonra aklıma yakın zamanda çıkan “Save Ralph” isimli kısa stop-motion animasyon filmi geldi. Kozmetik sektörünün tavşanların üzerinde yaptığı deneyleri Ralph isimli bir tavşanın bir gününü göstererek anlatan ve oldukça etkileyici olan bu kısa film ülkemiz de dahil olmak üzere tüm dünyada inanılmaz bir etki yarattı. Tüm sosyal medya hesaplarında paylaşıldı. Bununla birlikte tavşanlar üzerinde deney yapan kozmetik firmalarının isimleri verilerek bu markaların kullanılmamasına yönelik teşvikte bulunulmaya başlandı. Ancak kozmetik firmalarının tavşanlar üzerinde yaptığı deneyler yeni bir konu değil. Aslında bu deneyler hep yapılıyordu.

Save Ralph animasyonu ile gündeme gelen hayvan deneyleri yıllardır devam ediyor

Save Ralph’tan yıllar önce yine tavşan deneyleri ile ilgili pek çok fotoğraf paylaşılmış ve yine bu deneyleri yapan markaların isimleri açıklanmıştı. Aradan geçen yılların ardından tekrardan bu konu açıldığında paylaşılan markalara baktığımızda hiçbir şeyin değişmediğini yine aynı isimlerin bu korkunç deneylere devam ettiğini görüyoruz.

Loreality
Loreality

Bu olayların aslında ne kadar eski olduğunu Wells’in kitabı da bize gösteriyor. Hayvanlar üzerinde yapılan bu korkunç deneyleri eleştirel bir şekilde anlatan H.G. Wells’in Dr. Moreau’nun Adası adlı kitabı 1896 yılında yayınlanıyor. Kitap özellikle Avrupa ve Amerika’da çok ilgi çekmiş ve hayvanlarla deneyler yapılmaması konusunda ciddi çalışmalar başlamısını sağlamış.

Dr. Moreau'nun Adası
Dr. Moreau’nun Adası

Bu konunun aslında yüzyılı aşkın bir konu olması ve dile getirilen, ifşa edilen bir konu olmasına rağmen hala devam etmesi hem bu durumla ilgili üzüntümü kat kat arttırıyor hem de ümitsizliğe kapılmama yol açıyor. Dr. Moreau’nun Adası adlı kitapsa halihazırda çok sevdiğim yazarlardan biri olan H.G. Wells’e olan sevgimin ve hayranlığımın artmasını sağladı. Kesinlikle herkesin okuması gereken harika bir klasik olduğunu düşünüyorum.

Hayvanseverler bu kitabı çok sevecek !

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!