Bayram tatilinde İstanbul’da kalanlara özel 5 rota

0

Kurban Bayramı da geldi çattı. İstanbul’da yaşayanlar bilirler yılın en güzel ve en dingin zamanları genelde bayram tatillerinde yaşanır. Herkes tatile, memlekete, eşine dostuna gidince; okullar kapalı ve tüm kamu kuruluşları da resmi izinde olunca İstanbul’daki kalabalık çekilir. Ortalığa bir dinginlik bir sakinlik çöker. Belki de İstanbul içinde seyahat etmenin en keyifli ve sakin olduğu zamanlar da bu zamanlardır. O yüzden bayram tatili için herhangi bir şehirden kaçış planı olmayan İstanbullular, bu zamanı dört gözle beklerler. Bizler de Ajanda İstanbul ailesi olarak bayram tatilini İstanbul’da geçireceklere özel şehir içinde tadını çıkarabileceğiniz rotaları belirledik.

Kız Kulesi/Üsküdar

İstanbul Anadolu Yakasının tartışmasız en çok rağbet gören ilçelerinden bir tanesi de eşsiz sahili ve rengarenk sokakları ile Üsküdar. Üsküdar aynı zamanda çok zarif ve tarihi bir esere de ev sahipliği yapıyor. Üsküdar sınırları içerisinde bulunan Kız Kulesi hem yerli hem de yabancı turistlerin çok uzun yıllardır en merak ettiği yerlerin başında geliyor. Yılın 12 ayı 4 mevsim boyunca sürekli ziyaretçi akınına uğrayan Kız Kulesi’ni de keşfetmenin en güzel zamanı kesinlikle bayram tatilleri. Dini bayram tatillerinde boşalan Üsküdar sokaklarında keyifli gezintilere çıkabilirsiniz. Önce Fethi Paşa Korusu’na gidebilir orada yeşillikler içinde tatlı ve serin bir gezintiye çıkabilir akşam üzeri Kuzguncuk Mahallesi’nin renkli sokaklarında kaybolabilir sonra da kendinizi güneşin çekilmesiyle birlikte Kız Kulesi manzarasının hemen karşısındaki çay bahçelerine atabilirsiniz. Akşam serinliğinde eşsiz manzara eşliğinde güzel demli bir bardak çayın tadını çıkabilirsiniz.

Süleymaniye/Fatih

İstanbul’un Fatih ilçesi aynı zamanda Yarım Ada şeklinde de isimlendirilir. Yıllardır hem yerli hem yabancı turistlerin en çok ziyaret ettiği ilçelerin başında gelir. İstanbul’un Kadıköy, Beyoğlu ile birlikte mega kentin 3 merkezin biridir. İstanbul’da Old Town (eski şehir) ismi verilen Ayasofya, Süleymaniye Camii, Sultan Ahmet Camii, Yerebatan Sarnıcı, Topkapı Sarayı ve Müzesi gibi çok önemli tarihi yerler de yine Fatih ilçesi sınırlarında yer alır. Yılın her ayında kalabalık olan Fatih’in özellikle Süleymaniye bölgesi bayram tatillerinde nispeten diğer zamanlara göre daha sakin ve dingindir. Arka sokaklarda kaybolmak, tarihe yolculuğa çıkmak, enfes seyir terasları bulunan geleneksel mimari ile inşa edilmiş ve dekorasyonu da onu tamamlayacak şekilde hayata kazandırılmış kafelerde soğuk şerbetler içmek için de en güzel zaman yine bayram tatilleri diyebiliriz.

Otoğtepe Fatih Korusu/Beykoz

Beykoz’un Kavacık semtinde bulunan Otağtepe Fatih Korusu son yıllarda çok revaçta. Sosyal medyanın da etkisiyle her geçen gün popülerliğine popülerlik katan bu koru hayallerinizdeki gibi çok büyük bir yer değil. Eğer ki amacınız boy boy fotoğraflar çektirip instagram hesabınızı coşturmak ise Otağtepe Fatih Korusu beklentinizi karşılayamayabilir. Burada instagram köşesi diye bilinen ve buraya giden her insanın o bölgeden en az bir fotoğraf paylaştığı tek bir köşe var. Hem Boğaziçi Köprüsü (15 Temmuz Şehitler Köprüsü) hem de Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün (2. Köprü) aynı açıdan görünebildiği eşsiz boğaz manzarasının izlenebileceği tepede inanılmaz keyifli ve dingin arkadaş sohbetleri yapılabilir. Koronavirüs tedbirleri kapsamında koru içindeki tuvaletler kapalı. Piknik yapılmasına da izin verilmiyor. Ama koru içerisinde bulunan çardaklarda termosunuzda getirdiğiniz çay ve kahvenizi içebilir dostlarınızla birlikte  eşsiz boğaz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Balat/Fatih

Son yılların en gözde semtlerinden bir tanesi de su götürmez bir şeekilde Balat. Hem tarihi sokakları, cumbalı evleri; hem de farklı din ve ırklara uzun yıllar ev sahipliği yapmış olmasının verdiği kültürel zenginlikle adeta bir kültür şöleni vaat eden Balat Sokaklarını da en sakin bulabileceğiniz zaman yine bayram tatilleri. Fener Rum Patrikhanesi, Kırmızı Kilise diye bilinen Meryem ana Kilisesi, Fener rum Erkek Lisesi, rengarenk merdivenler ve evler hepsi Balat semtinde sizler tarafından keşfedilmeyi bekliyor. Bayram tatilinde eğer ki İstanbul’dan kaçmaayıp İstanbul’un tadını çıkaracaklardansınız bu sakin zamanları kaçırmayıp da yılın hemen hemen her ayı hınca hınç dolan Balat Sokakları’nın tadını çıkartın deriz.

Albatros Sahili/Büyükçekmece

İstanbul üçüncü bölgede bulunan Büyükçekmece ilçesinin geniş sahili ve en gözde tatil yerlerine taş çıkartan enfes kordonu bulunan Albatros Sahili özellikle de yaz aylarında çok fazla dikkat çekiyor. Uzun sahil şeridi boyunca farklı işletmeler tarafından yürütülen plajları, rengarenk dükkkanları, pubları ve dondurmacıları ile İstanbullunun en kolay kaçış noktalarından bir tanesi olarak biliniyor. Genellikle İstanbul içindeki günübirlik tatilcinin uğrak noktası olan Büyükçekmece ilçesindeki Albatros Sahili de yaz aylarına denk gelen bayram tatillerinde nispeten daha sakin bir şekilde gezilebilecek ve dinlenilebilecek yerlerden.

Ajanda İstanbul ailesi olarak sizler için İstanbul içinde yapabileceğiniz her türlü etkinliği derlemeye devam ediyor. Eğer ki bayram tatilinde İstanbul’da kalmayı düşünüyorsanız bu 5 kolay rota önerimize de bir şans verebilirsiniz. Herkese iyi bayramlar, bol bol gezmeler…

Ajanda İstanbul

Please follow and like us:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error

Ajanda İstanbul'u sosyal medyada da takip edin!